آسم و ریفلاکس معده (GERD) | بیماری

: آسم و ریفلاکس معده (GERD)

: آسم و ریفلاکس معده (GERD)

آسم و ریفلاکس معده (GERD)

دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
۱,۹۱۸ بازدید

بیشتر از ۷۵% مبتلایان به آسم، مریضی ریفلاکس معده (سوزش سرمعده) رو هم به طور تکراری تجربه می کنن. مبتلایان به آسم تقریباً دو برابر افراد معمولی به ریفلاکس معده دچار می شن، مخصوصا در مواردی که آسم به درمان جواب نمی ده. در واقع ریفلاکس معده (برگشت اسید معده به طرف دریچه بالایی معده) دلیل تحریک آسم می شه. بعضی وقتا حملات آسمی به دلیل ریفلاکس معده س.

ریفلاکس معده ممکنه دلیل دچار شدن آسم باشه؟

هرچند که تحقیقات رابطه این دو مریضی رو نشون میده، اما هنوز دقیقاً معلوم نیس چه نوع ارتباطی بین این دو مریضی هست. بعضی وقتا ریفلاکس معده، دلیل بدتر شدن آسم می شه و برعکس آسم و داروهای ضدآسم هم ممکنه ریفلاکس معده رو شدت بدن. اما درمان ریفلاکس معده، دلیل بهبود نشونه های آسم می شه.پزشکان ریفلاکس معده رو در صورتی دلیل آسم می دونن که :

۲٫نشونه های آسم بعد از غذاخوردن، ورزش کردن و دراز کشیدن شدیدتر شه.

۳٫آسم به درمانای عادی جواب نده.

پیشنهادایی واسه افراد گرفتار به ریفلاکس معده و آسم بطور همزمان :

اگه گرفتار به هر دو مریضی هستین، استفاده منظم از  داروهای آسم که دکتر تون تجویز کرده ، خیلی با اهمیته. در واقع ریفلاکس معده رو باید مانند یه عامل محرک آسم درنظر بگیرین و اونو تا حد ممکن کنترل کنین.حالا خوبیش اینه خیلی از نشونه های ریفلاکس معده با کمی آمادگی شخصی قابل درمان و/یا جلوگیریه. بعضی از این آمادگی اینطوریه:

۱٫قسمت بالایی تختخواب تون رو حدود ۱۵ سانتیمتر بالا بیارین تا گرانش زمین مانع برگشت اسید معده به سمت مری شه (از پتو یا بالش استفاده نکنین، چون به کار گیری بالش به بدن حالت خم شدن میده و بیشتر به معده فشار میاد).

۲٫دست کم ۲ تا ۳ ساعت از قبل از خواب، غذا بخورین و درست قبل از رفتن به تختخواب چیزی نخورین.

۳٫دقت کنین که حجم غذا از اندازه متوسط کمتر باشه.

۴٫وزن بدن تون رو در حد متعادل حفظ کنین تا از فشاری که اضافه وزن بر شکم وارد می کنه جلوگیری شه.

۵٫غذاهای چرب، نعناع، قهوه، چای، کوکاکولا و الکل نخورین. چون این خوراکیا به شل شدن دریچه معده (اسفنکتر) کمک می کنن. هم اینکه میوه های ترش مانند مرکبات که به اسیدی شدن معده و تحریک اسفنکتر کمک می کنن نخورین.

۶٫سیگار کشیدن رو ترک کنین، چون دلیل شل شدن اسفنکتر معده می شه.

۷٫لباسای راحت بپوشید.

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

به نقل از webmd

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *