آسم و عوامل ابتلا به آن | بیماری

آسم یه مریضی طولانی است که مجاری تنفسی و ریه ها رو درگیر می کنه. دلیل واقعی دچار شدن به آسم هنوز مشخص نشده. با این حال محققان می گن که ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی (مانند دچار شدن به عفوتای ویروسی و روبرو شدن با آلرژنا) می تونه به آسم منجر شه و یا دست کم حساسیت به محرکای دچار شدن به آسم رو زیاد کنه.

آلرژیا معمولا با مریضی آسم در رابطه هستن، اما اینطوری نیس که تموم افراد گرفتار به آلرژی حتما دچار آسم شن.

 

دلیلا

 

۱- التهاب

در مریضی آسم، دیواره های داخلی مجاری هوایی ملتهب می شه. این التهاب باعث می شه راه های هوایی به محرکا و شروع کننده های مریضی آسم شدیدا حساس و تحریک پذیر شن. التهاب، مجاری هوایی رو هم باریک می کنه. پس عبور جریان هوا از راه های هوایی سخت تر می شه. پس نفس کشیدن فرد بیشتر از قبل با مشکل مواجه می شه.

 

۲- انقباض راه های هوایی

وقتی که راه های هوایی در روبرو شدن با بعضی شروع کننده ها و محرکای آسم قرار می گیرن، عضلات دور و بر راه های هوایی سفت و منقبض می شن. این باعث می شه که مجاری هوایی باریک تر شن و فرد هم احساس سنگینی در قفسه سینه رو داشته باشه. برخیا می گن این وضعیت مانند اینه که طنابی دور قفسه سینه پیچیده شده و تنگ تر می شه. هم اینکه ترشحات موکوسی تجمع یافته در مجاری هوایی باریک، تنفس رو سخت تر می کنن.

 

محرکای اولیه آسم

منظورمون از محرکا اون دسته از عواملیه که به التهاب مجاری هوایی و انقباض اونا منجر می شن و این می تونه از مریضی به مریض دیگه فرق داشته باشه. شناختن این محرکا واسه شناخت و کنترل مریضی آسم لازم هستن.

گسترش آسم در کودکان بیشتر از بزرگسالانه و البته قدرت بهبودی بیماران در سنین پایین بیشتر از بالغین هستش

از مهم ترین محرکای آسم میشه به موارد زیر اشاره کرد که در تصویر بالا به اونا اشاره شده (روی تصویر کلیک کنین):

– گرده گیاهان

حشرات موذی

– مایتا و قارچا

– پوست، مو و شوره سر حیوانات خونگی

– تغییرات آب و هوا (به خصوص سرد شدن هوا)

– عفونتای تنفسی (مانند سرماخوردگی)

دود سیگار و آلودگی هوا

– استرس و تغییرات روحی شدید

– فعالیت بدنی

– عکس العمل آلرژیک نسبت به غذا و یا سولفیتا (مواد نگهدارنده غذایی)

سوزش سر دل و ریفلاکس اسید معده به مری

– مصرف بعضی از داروها (مانند آسپیرین، بسته کننده های گیرنده بتا)

 

عوامل خطر

به طور کامل مشخصه که حساسیت افراد جور واجور به عوامل شروع کننده آسم متفاوت هستش. برخیا در خطر بیشتر و برخیا در خطری کمتر واسه دچار شدن به آسم قرار دارن. بیایید باهم شرایط افراد مستعد به آسم رو بررسی کنیم.

– سابقه خانوادگی

اگه یکی از والدین به مریضی آسم گرفتار باشه، خطر دچار شدن به آسم در کودک اونا بیشتر هستش. مطمئنا ابتلای پدر و مادر به این مریضی، کودک رو بیشتر از قبل مستعد این مریضی می کنه.

 

– سن و جنس

گسترش آسم در کودکان بیشتر از بزرگسالانه و البته قدرت بهبودی بیماران در سنین پایین بیشتر از بالغین هستش. در بین دو جنس هم خطر دچار شدن به آسم در پسران بیشتر از دخترانه.

اما در مورد دچار شدن به آسم در دوران بزرگسالی، مردها و زنا در خطر برابری قرار دارن.

 

– آلرژیا

حساسیت به آلرژنا (مواد آلرژی زا) یه پیش بینی کننده دقیق واسه زمینه فرد در دچار شدن به آسم هستش. این آلرژنا معمولا شامل موارد زیر ان:

گرد و خاک

مو و شوره سر حیوانات خونگی

ترکیبات سمی

هم اینکه در افراد گرفتار به آسم، آلرژنا نقش مهمی در شروع حملات آسم و شدید شدن مریضی دارن.

 

– سیگار کشیدن

دود سیگار مجاری هوایی رو تحریک می کنه و سیگاریا در خطر بیشتری واسه دچار شدن به آسم قرار دارن.

آدمایی که مادران اونا در دوران بارداری سیگار می کشیده ان، در خطر بیشتری واسه دچار شدن به این مریضی قرار دارن و یا روبرو شدن با دود سیگار افراد دیگه هم خطر دچار شدن به آسم رو زیاد می کنه.

 

– آلودگی هوا

روبرو شدن با دودی که این روزا تموم شهرهای صنعتی رو فرا گرفته، خطر دچار شدن به آسم رو زیاد می کنه. به همین خاطره که به بیماران گرفتار به آسم پیشنهاد می شه در صورت امکان در مناطق دهاتی و دور از شهرها زندگی کنن و یا تو روزهایی که سطح آلاینده ها بالاست، مخصوصا در پاییز و زمستون، از خونهای خود خارج نشن.

 

– چاقی

در بین کودکان و هم در بین بالغین، افراد دارای اضافه وزن در خطر بیشتری واسه دچار شدن به آسم قرار دارن. با اینکه دلیل واقعی این رابطه هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما محققان بر این عقیده هستن که چاقی و اضافه وزن با افزایش التهاب در بدن، استعداد فرد واسه دچار شدن به این جوری بیماریا رو زیاد می کنه.

 

– عفونتای تنفسی ویروسی

دچار شدن به مشکلات ریوی در دوران نوزادی و کودکی می تونه منتهی به خس خس سینه و تنگی نفس شه. بعضی کودکانی که عفونتای ویروسی ریوی رو تجربه می کنن کم کم به آسمای طولانی گرفتار می شن و مهمتر اینکه، ندیده گرفتن این بیماریای ریوی و نبود پیگیری درمانه که فرد رو بیشتر از قبل مستعد آسم می کنه.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *