آسپارتام تأثیری در لاغری ندارد | چاقی

آسپارتام تأثیری در لاغری نداره

آسپارتام نام یه شیرین کننده مصنوعیه که امروزه در صنایع غذایی به طور زیادی به جای قند استفاده می شه.

مریم مرادیان – بخش تغذیه و آشپزی تبیان

درسته که مصرف زیاد قند واسه سلامتی مضره اما جانشین اون یعنی آسپارتام هم خالی از خطر نیس. برخلاف باوری که تولید کننده های مواد غذایی تلاش در القای اون دارن آسپارتام باعث کاهش وزن و لاغری نمی شه بلکه ممکنه برعکس عمل کرده و باعث چاقی شه. در ادامه شما رو با یافته های یه تحقیق علمی که تازگیا منتشر شده بیشتر آشنا می کنیم.

یافته های پژوهشی که در مجله پزشکی فیزیولوژی به چاپ رسیده نشون میده که آسپارتام باعث لاغری نمی شه و یکی از عوامل ایجاد مشکلات متابولیکی حساب می شه.

بررسیا نشون داد گروه موشایی که آسپارتام گرفتن اندازه قند خون بالایی هم داشتن و در بین این موشا نبود تحمل گلوکز و اندازه پروتئین التهاب زای TNF-alpha در خونشون بالاتر بوده

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا روی ۴ گروه از موشای آزمایشگاهی بررسیایی انجام دادن. این موشا به مدت ۱۸ هفته به دو گروه تقسیم شدن. گروهی از این موشا آب شامل آسپارتام و یه گروه دیگه آب معمولی مصرف کردن و هر دو گروه تغذیه ای پر از چربی داشتن.

آسپارتام باعث تغییراتی در متابولیسم شده و چاقی رو زیاد می کنه

محققان دیدن موشایی که در کنار رژیم غذایی خود آسپارتام مصرف کردن بیشتر از موشایی که آب معمولی گرفتن چاق شدن.

بررسیا نشون داد گروه موشایی که آسپارتام گرفتن اندازه قند خون بالایی هم داشتن و در بین این موشا نبود تحمل گلوکز و اندازه پروتئین التهاب زای TNF-alpha در خونشون بالاتر بوده.

Richard Hodin از این تیم تحقیقاتی میگه: «شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام واسه تحریک کاهش وزن و کاهش شاخص سندرم متابولیک مصرف می شه اما یافته های بعضی از تحقیقات بالینی نشون میده که این مواد اون طور که تبلیغ می شه کارایی ندارن و حتی باعث شدید شدن مسئله چاقی می شن.»

این محققان فکر میکنن که آسپارتام باعث بسته شدن آنزیم روده ای به نام فسفاتاز آلکالین روده ای می شه که وظیفه اون پیشگیری از چاقی بیشتر از اندازه ، دیابت و سندرم متابولیکه.
پس پیشنهاد می شه گول تبلیغات رو نخورده و سلامتی خود رو در برابر آسیب مواد مصنوعی قرار ندین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *