آسپرین برای بیماران سرطانی مفید است | اطلاعات دارویی

بسیاری افراد تصور می کنن که فقط کهنسالان و یا افراد گرفتار به بیماریهای قلبی نیاز به مصرف آسپرین دارن اما بررسیا ، تاثیر مثبت این دارو رو بر سرطانا هم نشون داده.

به گزارش دکترسلام به نقل از مدیکال نیوز تودی ، بررسیا نشون میده که بیماران سرطانی با مصرف مناسب و درست آسپرین می تونن مدت زمان بیشتری زندگی کنن.

با احتمال خیلی کم به بیماران سرطانی که به حمله قلبی گرفتار می شن آسپرین داده می شه چون تعداد پلاکتا که مسئول لخته خون هستن به دلیل شیمی درمانی پایینه و پزشکان ترس دارن که آسپرین که خود رقیق کننده خون است موجب شروع یه خونریزی خطرناک شه.

اما مشخص شده که تومورها واسه رشد خود مواد شیمیایی آزاد می کنن که موجب تحریک تشکیل رگای جدید خونی می شه و این مواد شیمیایی برخلاف پایین بودن تعداد پلاکتا باعث غلیظ شدن خون و ایجاد لختهای خونی می شه که می تونه موجب بروز حملات قلبی شه.

محققان واسه آزمایش نظریه خود سوابق ‪ ۷۰‬مریض سرطانی رو که در سال ‪ ۲۰۰۱‬به حمله قلبی گرفتار شده بودن بررسی کرده و فهمیدن که در صورت نبود دریافت آسپرین تنها ۶ درصد از این آدما که تعداد پلاکتایی پایینی داشتن پس از یه حمله قلبی زنده موندن که اگه آسپرین دریافت کرده بودن ‪ ۹۰‬درصد می تونستن زنده بمونن.

پس گزارش ، مریضایی که آسپرین دریافت کرده بودن به هیچ به مشکلات شدید خونریزی گرفتار نشدن.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *