آسپرین برای همه خوب نیست | بیماری

: براساس یافته های تحقیقات جدیدی که روی صد هزار نفر انجام شده، در افراد سالمی که خطر دچار شدن به بیماریای قلبی ـ عروقی طی ده سال آینده کمه، احتیاجی نیس روزانه آسپرین مصرف شه.

آسپرین داروییه که به عنوان ضد درد و تب استفاده میشن که با جلوگیری از تجمع پلاکتا در خون از ایجاد لخته جلوگیری می کنه پس یکی از موثرترین داروها در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزیه، مخصوصا واسه کسائی که سابقه مریضیای قلبی و عروقی دارن یا دچار سکته قلبی و مغزی شدن مصرف این دارو با اندازه مشخص تجویز می شه.

دکتر مسعود اسلامی، دبیر انجمن آرترو اسکلروز در گفت وگو با جام جم در مورد این که چه آدمایی باید آسپرین مصرف کنن، میگه: کسائی که سابقه سکته قلبی دارن باید روزانه یه قرص آسپرین بچه که حدود ۸۰ تا ۱۰۰میلی گرمیه رو تا آخر عمر مصرف کنن. هم اینکه آدمایی که عمل جراحی بایپس عروق کرونر شدن و رگای قلب شون پیوند شده یا مریضایی که رگ قلب شون تنگی یا گرفتگی داشته و آنژیوپلاستی شدن و استنت یا فنر دارن باید روزانه آسپرین بخورند. مریضایی که تنگی عروق دارن، اما عمل جراحی نشده واستنت هم ندارن و با درمان دارویی کنترل می شن هم باید روزانه از این دارو استفاده کنن.

این متخصص اضافه می کنه: آدمایی که سابقه سکته مغزی دائم یا گذرا دارن باید روزانه آسپرین بخورند. واسه کسائی که مریضی عروقی محیطی یعنی تنگی شریانای دست یا پا دارن هم مصرف این دارو تجویز می شه.

مصرف آسپرین پس از تعویض مفصل زانو

آدمایی که جراحی تعویض مفصل زانو یا مفصل رانی براشون صورت میگیره باید به مدت ۴۰ روز آسپرین مصرف کنن.

به گفته این متخصص قلب، به مردان دیابتی بالای ۵۰ و زنان بالای ۶۰ سال و افراد دیابتی که فشار یا چربی خون بالا یا سابقه سکته قلبی در خونواده خود دارن، مصرف روزانه این دارو پیشنهاد می شه. هم اینکه به کسائی که سابقه مریضی قلبی ـ عروقی ندارن، اما دکتر معالج از روی معاینات و آزمایشات احتمال بروز مریضیای قلبی ـ عروقی در اونا رو طی ده سال آینده بیشتر از ۱۰ درصد پیش بینی می کنه، مصرف آسپرین پیشنهاد می شه. مطمئنا واسه آدمایی که هیچ کدوم از مریضیای گفته شده رو ندارن مصرف آسپرین پیشنهاد نمی شه.

افراد سالم نباید آسپرین مصرف کنن

به گفته دکتر اسلامی تا دو سال قبل پیشنهاد می شد تموم افراد مذکر بالای ۵۰ سال و مونث بالای ۶۰ سال روزانه آسپرین بخورند؛ ولی براساس یافته های تحقیقات جدیدی که روی صد هزار نفر انجام شده، در افراد سالمی که خطر دچار شدن به مریضیای قلبی ـ عروقی طی ده سال آینده کمه، احتیاجی نیس روزانه آسپرین مصرف شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین احتمال بروز مشکلات مصرف نابجای آسپرین مانند خونریزی گوارشی و مغزی زیاده پس باید از مصرف خودسرانه این دارو جلوگیری کرد.

مشکلات تداخل دارویی آسپرین

تداخل دارویی آسپرین واسه کسائی پیش میاد که از مریضیای گوارشی مانند داشتن سابقه زخم معده، زخم اثنی عشر و زخمای روده ای رنج می برن. البته اگه دو ماه از بهبود زخم گذشته باشه و مصرف آسپرین واسه فرد ضرورت داشته باشه، تجویز اون بلامانعه.

ایشون درباره دیگر موارد تداخل دارویی آسپرین میگه: کسائی که به دلیل سردرد داروهای مسکن مانند پروفن و دیکلوفناک مصرف می کنن از مصرف همراه این داروها همراه با آسپرین به دلیل احتمال خطر خونریزیای گوارشی دوری کنن. همین طور در بیماران گرفتار به آسم ممکنه مصرف آسپرین این مریضی رو شدید شدن کنه.

آسپرین بدون آسیب نیس

مهم ترین آسیب مصرف آسپرین امکان بروز خونریزیه که با احتمال خیلی کم می تونه به بروز خونریزیای مغزی منجر شه، اما شایع ترین آسیب اون بروز خونریزیای زیرجلدی در افرادیه که روزانه آسپرین مصرف می کنن. در اینجور شرایطی ممکنه فرد خودبه خود یا در برخورد با اجسام دچار یه سری کبودیای پوستی شه. هم اینکه خون دماغ شدن یا خونریزی از لثه آسیب دیگه مصرف آسپرین هستش.

دکتر اسلامی با بیان این مطالب اضافه می کنه: از دیگر مشکلات این دارو ایجاد زخمای گوارشیه که امکان داره از هر هزار نفری که آسپرین مصرف می کنن تو یه نفر به بروز زخم اثنی عشر و خونریزی منجر شه.

ایشون پیشنهاد کرد: کسائی که مصرف آسپرین واسه سلامت اونا ضرورت داره به مصرف این دارو تحت نظر دکتر معالج خود ادامه و از قطع خودسرانه اون دوری کنن.

جام جم – بتول خالدی

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *