آسپرین جدید و مهار | بیماری

: آسپرین جدید و کنترل

: یه نوع آسپرین جدید می تونه بدون این که به سلولای عادی آسیب بزنه با ۱۱ نوع سلول سرطانی انسانی مقابله و اونا رو کوچیک کنه

به گزارش افکارنیوز به نقل از ایرنا، به گفته محققان، این دارو رشد سلولای سرطانی در مناطق کولون، پانکراس، ریه، پروستات، سینه و سرطان خون رو در آزمایشگاه کنترل کرده .

خسرو کاشفی استاد یار دانشکده آموزش پزشکی سیتی کالج و پژوهشگر این مطالعه گفت: اجزای کلیدی این نوع جدید آسپرین بسیار قویه و دست کم مشکلات سمی رو واسه سلولا داره.

الان محققان براین باورند که مصرف دراز مدت آسپرین خطرات زیادی داره طوری که مشکلات جانبی به کار گیری اون از خونریزی زخما تا مشکل کلیه رو داره . واسه رفع این مشکل، محققان، هیبریدی از دو فرمولاسیون قبلی رو به وجود آوردن که اونو آسپرینNOSH نامیدند. محققان با به کار گیری این روش، ایمنی و پتاسیل این دارو رو زیاد شدن.

یه بازوی این آسپرین هیبریدی، اکسید نیتریک آزاد می کنه که به حفاظت از لایه معده کمک می کنه.بازوی دیگه اون، سولفید هیدروژن آزاد می کنه که توانایی آسپرین رو واسه مقابله با سرطان تقویت می کنه.

این نوع آسپرین بدون بر جای گذاشتن آسیب ای، تومورهای سرطان روده بزرگ رو تا ۸۵ درصد در حیوانات زنده کوچیک می کنه.

کاشفی اضافه کرد: اگه تاثیر این دارو بر آدما هم همینطوری باشه، میشه از این دارو در ترکیب با داروهای دیگه واسه کوچیک کردن تومورها قبل از شیمی درمانی و یا جراحی استفاده کرد.

آسپرین و بقیه داروهای به اصطلاح غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به دلیل تاثیرشون در کاهش تورم معروف هستن. تحقیقات انجام شده در دهه ۱۹۸۰ نشون داد که استفاده روازنه آسپرین واسه کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی خوبه .

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *