آسپرین خطر ابتلا به سرطان سینه | تخمدان و ملانوما را کاهش می دهد & | بیماری

: آسپرین خطر دچار شدن به سرطان سینه ، تخمدان و ملانوما رو کم می کنه

تحقیقات زیاد نشون میده که استفاده روزانه از آسپرین می تونه خطر دچار شدن به سرطان رو کم کنه یا از گسترش این مریضی در افراد جور واجور جلوگیری کنه. قبل از این تحقیقات محققان نشون داد مصرف آسپرین خطر دچار شدن به سرطان سینه و ملانوما رو کم می کنه و تحقیقات نوین محققان از تاثیر مصرف آسپرین بر کاهش سرطان تخمدان خبر میده.

به گفته محققان اگه سرطان تخمدان زود تشخیص داده شه، میشه اونو با موفقیت درمان کرد. با این حال، تشخیص مریضی در مراحل اولیه یه مشکل اساسیه.

علائم این مریضی شامل درد در قسمت پایینی شکم و احساس نفخه. اما از اونجا که این علایم در بیماریای دیگه مثل مشکلات مثانه و مشکلات گوارشی هم دیده می شه، بیشتر امکان تشخیص به موقع سرطان تخمدان موجود نیس.

تحقیقات قبلی محققان نشون داد که به کار گیری داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آسپرین ممکنه خطر سرطان رو کم کنه.

محققان به دنبال کشف رابطه بین داروهای ضد التهاب و خطر دچار شدن به سرطان تخمدان، اطلاعاتی از ۱۲ تحقیق بزرگ در این مورد رو مورد موشکافی قرار دادن. این داده ها شامل ۷۷۷۶ زن گرفتار به سرطان تخمدان و ۱۱۸۴۳ زن بدون این مریضی به عنوان گروه کنترل بود.

از بین شرکت کنندگان ، ۱۸ درصد آسپرین، ۲۴ درصد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و ۱۶ درصد استامینوفن مصرف می کردن.

یافته های این تحقیقات نشون میده خطر دچار شدن به سرطان در زنائی که از آسپرین با دوز پایین ( کمتر از ۱۰۰ میلی گرم ) به طور روزانه استفاده می کنن، در مقایسه با زنائی که کمتر از یه بار در هفته آسپرین می خورن، ۲۰ درصد کم میشه.

به گفته محققان این اندازه می تونه بسته به تعداد و دوز مصرف آسپیرین تا ۳۴ ٪ کم بشه.

هم اینکه خطر دچار شدن در زنائی که یه بار در هفته آسپرین می خورن در مقایسه با زنائی که خیلی کم از این دارو مصرف می کنن ۱۰ درصد کمتره.

محققان پیشنهاد می کنن مصرف آسپیرین روزانه واسه بعضی افراد، می تونه مشکلات جانبی شدیدی مثل خونریزی در معده ، التهاب ، خونریزی و سکته مغزی به دنبال داشته باشه.

این یافته نوین در نشریه موسسه ملی سرطان (Journal of the National Cancer Institute) منتشر شده.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *