آسپرین داروی مورد علاقه ورزشکاران | بیماری

: آسپرین داروی مورد علاقه ورزشکاران

: آسپرین، بیشترً در محیطای ورزشی واسه مقابله با دردهای ماهیچه ای یا رقیق سازی خون به امید بهبود کارکرد بدن استفاده می شه. تحلیل یه پدیده.
کمتر دارویی مانند آسپرین اینجور موارد مصرف زیادی داره. این دارو ً واسه درمان میگرن، ورم مفاصل، سرماخوردگی و … مصرف می شه. کلا چهار مورد مصرف واسه این دارو شناخته شده. در اول، آسپرین یه ضددرده یعنی احساس درد رو آروم می کنه. ضد تب هم هست چون تب رو خیلی کم می کنه. یکی دیگه از موارد مصرف این دارو، ضد التهاب بودنشه. در آخر، باید به خاصیت ضد پلاکتی آسپرین اشاره کرد، یعنی آسپرین مانع قرار گرفتن پلاکتا بر جدارهای ویرون شدۀ شریانا و در نتیجه مانع ایجاد لختهای خون که دلیل بروز ترومبوز (تشکیل لخته خونی تو یه شریان ) است، می شه. از حدود پونزده سال پیش یعنی از وقتی که این ویژگی آسپرین کشف شد، از اون واسه پیشگیری از بیماریای قلبی و عروقی استفاده می شه. آدمایی که "در خطر" قرار دارن، بیشتر و بیشتر درمان دراز مدت با به کار گیری آسپرین رو دنبال می کنن؛ این مورد شاید توضیحی باشه بر اینکه به چه دلیل منحنی فروش این دارو بر خلاف سابقۀ طولانی تولیدش بازم در حال رشده. 
و ورزشکاران؟
آسپرین در بین ورزشکاران از محبوبیت خاصی برخورداره. جالبه بدونین که این دارو در لیست مواد ممنوعه قرار نداره. طبق مشاهدات، مصرف این دارو به دلیل آرامش شکلای جور واجور دردهای کوفتگی، آفتاب سوختگی، دردهای مفاصل، التهابات تاندونا و.. بسیار رایجه. بعضی افراد فکر می کنن که آسپرین کارکرد بدن رو، خصوصاً به واسطۀ کاهش کاهش کنندگی دمای بدن، بهتر کنه. متأسفانه واسه اونا، این توجیه بیشتر از تحلیل علمی جا افتاده که تب عکس العمل بدن در مقابل یه بیماریه. و هنوز این باور در بین ورزشکاران هست و به همدیگه منتقل می کنن.
با این حال ورشکاران باید مراقب باشن. وقتی که هوا خیلی گرم می شه، آسپرین ممکنه به دما درمانی شون آسیب زده و باعث از دست دادن آب بدن شه. با اینکه آسپرین دردهای کم رو نابود می کنه ولی می تونه اونا رو شدیدتر کنه، چون مصرف این دارو ممکنه توجه و رسیدگی به زخمای کوچیک رو به تعویق بندازه. البته شکی نیس که میشه آسپرین رو واسه آسیبایی که به وسیله این دارو از بین می رن، مورد استفاده قرار داد. در واقع، آسپرین با دوزِ تعیین شده واسه درمان، طول درمان رو زیاد کرده و باعث خونریزی و پیچیده شدن مراقبتای بعد از آسیب می شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *