آسپرین را اینگونه مصرف کنید! | بیماری

: اگه داروی آسپیرین واسه شما تجویز شده بهتره نسبت به مصرف اون دقت لازم رو به خرج بدین و پیشنهادای لازم در مورد مصرف اونو در نظر بگیرین مشکلات جانبی و مضرات این دارو رو در ادامه گفتیم

 داروهای ضدانعقاد خون بیشتر از ۱۰۰ ساله که توجه محققان رو به خود جلب کرده و این داروها تا الان جون میلیونا نفر رو در سراسر جهان نجات داده اما با تموم این فواید، مشکلات زیاد و گاه خطرناکی هم واسه آدمایی که خودسرانه از اونا استفاده می کنن، به دنبال دارن. در این مطلب با دکتر محمدرضا رجبی، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تماشاگر، درباره شایع ترین و پرمصرف ترین داروهای ضدانعقادی و امتیازات و مشکلات اونا گفت و گو کردیم

مصرف نکردن داروهای ضدانعقادی چه عوارضی واسه بیماران قلبی به دنبال داره؟

ببینین، لخته شدن خون در عروق آسیب خطرناکیه که می تونه حادثه ای جدی واسه مریض بسازه و حتی باعث مرگ اون شه. وقتی لخته باعث انسداد رگ می شه، خونرسانی به بافت شدیدا کاهیش پیدا میکنه یا به طور کامل قطع می شه. در واقع، بافت می میره. مهم ترین آسیب بسته شدن رگ، نرسیدن خون به بافت قلب و مغز و بعد اون سکته قلبی و مغزیه که تهدیدکننده حیاته.

چه کسائی باید داروهای ضدانعقاد مصرف کنن؟

داروهای ضدانعقاد تنوع زیادی دارن و واسه آدمایی که نیاز به این داروها دارن، تجویز می شن؛ مثلا واسه فردی که سابقه ترومبوفلبیت با تشکیل لخته در عروق تحتانی ساق، ران یا لگن داره یا فردی که استنت قلبی گذاشته، بنا به تشخیص دکتر، یکی از ترکیبات دارویی ضدانعقاد خون تجویز می شه. داروهای ضدانعقاد خون علاوه بر اینکه می تونن مانع تشکیل دوباره لخته شن، می تونن لخته رو کوچیک تر هم بکنن. البته مصرف این دارو فقط واسه بیماران نیس. داروهای ضدانعقاد خون ساده مانند آسپیرین رو میشه واسه افراد سیگاری، سالمندان و آدمایی که به دلایلی در برابر سکته های قلبی و مغزی هستن هم تجویز کرد.

ولی مصرف آسپیرین رو در افراد جوون هم زیاد میبینیم.

آسپیرین در ظاهر آسیب چندانی نداره و به خاطر همین مصرف اون بین مردم عادی حتی در جوانان رواج زیادی داره. دلیل مصرف هم اینه که شنیده ان آسپیرین باعث جلوگیری از بروز سکته قلبی می شه. برآورد سازمان بهداشت جهانی نشون میده بیشتر از ۵۰ هزار تن آسپیرین به وسیله مردم در کل دنیا استفاده می شه که رقم فوق العاده بالاییه. درسته که بعضی از مصرف کنندگان از خوردن اون سود می برن ولی این دارو آنقدرها هم که همه فکر می کنن، بی خطر نیس و اگه بیخود یا دراز مدت مصرف شه، ممکنه آسیب ای جدی برجای گذارد.

عروق بیشتر افراد زیر ۵۰ سال، معمولا سالمه و احتمال بروز حوادث قلبی عروقی در اونا پایینه. پس مصرف آسپیرین در خیلی از جوونایی که خودسرانه آسپیرین می خورن، به طور کامل بیخوده و حتی ممکنه مضر هم باشه. جوانان فقط وقتی می تونن آسپیرین مصرف کنن که به مریضی گرفتار باشن و دکتر آسپیرین رو تجویز کرده باشه.

داروهای ضدانعقاد دیگه چیجوری؟ اونا کدوم ان و چه آسیب ای دارن؟

با گسترش تکنولوژی و علم، داروهای ضدانعقاد دیگری به نام وارفارین و هپارین به بازار اومدن. البته بیماران این داروها رو مانند آسپیرین نمی تونن خیلی راحت مصرف کنن و حتما باید با تجویز دکتر و با دلیل خاصی تجویز و استفاده شه. مثلا داروی خوراکی وارفارین معمولا واسه آدمایی تجویز می شه که تعویض دریچه قلب داشتن، مشکل بی نظمی ضربان قلب دارن، یا سکته مغزی کردن. اگه این ۲ دارو به درستی مصرف نشن به مراتب پرعارضه تر از آسپیرین هستن.

به چه دلیل؟

مریضایی که این داروها براشون تجویز شده، به پایش همیشگی نیاز دارن. یعنی مریض به صورت دوره ای باید تحت آزمایش قرار گیرد چون دوز این داروها باید به طور کامل تنظیم شه. مصرف کم یا زیاد دارو در طول دوره درمان ممکنه مشکلات جدی مانند خونریزیای کشنده بسازه.

قطع یهویی دارو می تونه مشکل ساز باشه؟ مثلا فرد جوونی که چند ساله بدون دلیل مشخصی آسپیرین مصرف می کنه، می تونه دارو رو قطع کنه؟

قطع یهویی داروهای ضدانعقاد اصلا پیشنهاد نمی شه؛ مثلا قطع یهویی و خودسرانه آسپیرین ممکنه باعث خونریزی گوارشی شه و قطع یهویی و خودسرانه وارفارین می تونه به خونریزی مغزی، سکته قلبی، ایجاد لختهای داخل عروق و حتی مرگ مریض برسه. واسه همینه که مصرف و قطع مصرف هر داروی ضدانعقاد حتی آسپیرین باید با نظر دکتر و پایش آزمایشگاهی باشه.

آدمایی که به هر دلیل از داروهای ضدانعقاد استفاده می کنن، چه نکاتی رو رعایت کنن؟

آدمایی که با نظر دکتر این داروها رو مصرف می کنن، همیشه باید با احتیاط باشن. مثلا وقتی به دندون پزشکی مراجعه می کنن یا قراره عمل جراحی شن، حتما باید به دکتر متخصص خود درباره مصرف داروی ضدانعقاد اطلاع بدن. چون مدت زمان بندآمدن خون در این بیماران زیاده و ممکنه بین عمل، خونریزی بزرگی ایجاد شه که بشه اونو متوقف کرد و حتی منتهی به فوت مریض شه.

مورد بعدی بحث تداخلات داروییه. مصرف همراه وارفارین و آنتی بیوتیک باعث شدید شدن اثر وارفارین می شه. بعضی از داروهای ضدانعقاد حتی نسبت به رژیمای غذایی خاص هم حساس هستن. هرگونه تغییر یهویی در بدن ممکنه به وجود اومده به وسیله مصرف ضدانعقادها باشه و بیماران حتما باید این موضوع رو به پزشکشون اطلاع بدن.

اگه وارفارین می خورید…

اگه بنا به تجویز دکتر از داروهای ضدانعقاد قوی مانند هپارین یا وارفارین استفاده می کنین، یادتون باشه که…

۱- از مسواکای نرم استفاده کنین. مسواکای سخت به بافت لثه آسیب می رسونن و باعث خونریزی می شن.

۲- از انجام فعالیتای بی موردی که ممکنه باعث آسیب به اعضای بدن شه، دوری کنین. در صورت برخورد با وسیله، تصادف یا زمین خوردن، حتی اگه مشکلی روی پوست و اعضای بدنتون وجود نداشته باشه، حتما به دکتر مراجعه کنین.

۳- کبودی در بدن، خون دماغ و هر تغییر غیرعادی در رنگ مدفوع  ادرار می تونه یه علامت جدی باشه مبنی بر اینکه تنظیم دوز دارو مشکل داره. در این مواقع حتما به دکتر خود مراجعه کنین.

۴- از تزریق داروهای عضلانی و زیرجلدی دوری کنین. بهتره داروهای تزریقی وریدی باشن. اگه مجبور به تزریق عضلانی یا زیرجلدی بودین، حتما نقطه تزریق رو حدود ۱۰ دقیقه فشار بدین.

۵- مریضایی که هپارین یا وارفارین تزریق می کنن، باید تست PT، PTT بکنن. این تست نشون میده اندازه دوز دریافتی دارو کامله یا نه؟ انجام این تست لازمه و بیماران نباید اونو به تاخیر بندازن.

۶- مصرف وارفارین و هپارین در خانوما ممکنه باعث افزایش حجم خونریزی ماهیانه شه. در این مواقع مریض حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنه.
۷- از قطع خودسرانه دارو یا تغییر در دوز اون دوری کنین.

هفته نامه سلامت – پرنیان پناهی:

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *