آسپرین و مقابله با بیماریهای قلبی | بیماری

بارها در مورد این دارو گفتیم و از اثرات جور واجور اون و عوراض جانبی به کار گیری اون نوشته ایم موراد مصرف اون بیشتر واسه آرامش دادن دردهای جور واجور در بدنه غافل از اینکه واسه سلامت قلب و عروق بهترین داروی هست!

اوایل ماه اکتبر، محققان انگلیسی در بیانیه ای رسمی اعلام کردن، بزرگترین کارآزمایی بالینی رو در مورد آسپیرین که تا کنون انجام شده، شروع می کنن، یعنی فاز ۳ کارآزمایی Add-Aspirin، و محققان به دنبال اون هستن که ببینن داروی آسپیرین واسه پیشگیری از برگشت سرطان موثره یا خیر. در این مطالعه، نزدیک به ۱۱ هزار نفر وارد شدن.

این اعلامیه، هیجان زیادی رو در دنیای پزشکی برانگیخته س. خیلی از کارشناسان سلامت مدعی هستن که این کارآزمایی می تونه یه جور «تغییر بازی» باشه، اگه ثابت شه که دارو موثره و روش هدف دار ارزون قیمتی رو واسه ارتقای باقی موندن بیماران گرفتار به سرطان پیشنهاد می کنه.

سرطان، فقط یکی از مریضی هاییه که آسپیرین ممکنه با اون به مقابله بلند شه. اما در میان امتیازات بالقوه اون در ارتقای سلامت، خطراتی رو هم پیش روی مریض قرار میده، واقعیتی که بعضی از کارشناسان فکر می کنن بیشتر ندیده گرفته می شه.

پروفسور پیتر ویسبرگ، از بنیاد قلب بریتانیا میگه: «این ندیده گرفته شدن، شاید به این دلیله که مدت زمان زیادیه افراد فکر می کنن آسپیرین باید ایمن باشه و خطری رو متوجه مصرف کنندگان نمی کنه. افراد آسپیرین رو فقط در موارد خاص مصرف می کنن، اما باید بدونن که آسپیرین خطرناک تر از بسیاری دیگه از داروها هستش که افراد در مورد اونا نگرانن، مانند استاتینا.»

در این نوشته، قصدمون برآنه تا نگاهی عمیق تر و نزدیک تر به امتیازات بالقوه آسپیرین، هم اینکه خطرات مربوط به اون بندازیم.

آسپیرین، یکی از داروهای پرمصرف دنیا
آسپیرین، داروییه که در سال ۱۸۹۷، بوسیله محقق آلمانی، فلیکس هوفمن Felix Hoffman، در شرکت دارویی بایر، کشف شد. هافمن، آسپیرین رو با ارتقای روند سنتز استیل سالیسیلیک اسید (ASA)، ماده ای جدا شده از یه ترکیب به نام سالیسین، به دست آورد که به طور طبیعی در گیاهانی مانند درخت بید هست.

در کارآزماییای ابتدایی که روی آسپیرین انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدن که آسپیرین در درمان تب و التهاب موثره. عقیده بر اون هستش که این دارو اثرات خود رو با کنترل تولید مواد شیمیایی تولید کننده درد، به نام پروستاگلندینا، اعمال می کنه. اینطوری، آسپیرین بیشتر واسه تخفیف سردرد، دردهای عضلانی، درد دندون و سرماخوردگی، هم اینکه تورم موجود در آرتریت، تجویز و استفاده می شه.

تازگیا، محققان فهمیدن که آسپیرین ممکنه با کنترل سنتز و تولید یه پروستاگلندین، به نام ترومبوکسان که نقش کلیدی در لخته شدن خون داره، در رقیق کردن خون و پیشگیری از تشکیل لختهای خون در شریانا هم اثر داشته باشه. با این اوصاف، یافته های تحقیقات زیادی نشون دهنده اون هستن که درمان روزانه با آسپیرین ممکنه خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی رو کم کنه و بیشتر مصرف اون واسه بزرگسالانی که در خطر این شرایط قرار دارن، پیشنهاد می شه.

خطرات احتمالی مصرف آسپیرین
مثل هر داروی دیگری، بروز خطر مشکلات جانبی با مصرف منظم این دارو هم دور از انتظار نیس. یکی از جدی ترین و شدیدترین این مشکلات، خونریزی از دستگاه گوارش است که در اثر بروز زخمای معده رخ میدن. اگه فردی گرفتار به زخم معده باشه، مصرف آسپیرین می تونه خطر خونریزی رو بیشتر کرده و تهدیدکننده بالقوه زندگی باشه. آسپیرین، هم اینکه، می تونه با بقیه داروها هم تداخل داشته و خطر خونریزی داخلی رو بیشتر کنه، خصوصا داروهایی که خواص ضدانعقادی داشته باشن، مانند وارفارین، آپیکسابان apixaba- و دابیگاتران dabigatran. مصرف آسپیرین با بعضی از مکملای غذایی، مانند روغن evening primrose و روغن ماهی، هم خطر خون ریزی داخلی رو زیاد می کنه.

یه سری از آدما به آسپیرین آلرژی دارن، خصوصا بیماران گرفتار به آسم بیشتر در خطر هستن. عکس العمل آلرژیک به دارو ممکنه باعث تورم لبا، دهن یا گلو شه که مریض رو با مشکلات تنفسی روبرو کرده و راش پوستی هم ایجاد می شه.

از دیگر مشکلات جانبی آسپیرین میشه به سردرد، تهوع و استفراغ، وزوز گوش و کبودی پوست اشاره کرد.

بعضی تحقیقات به رابطه مصرف آسپیرین و افزایش خطر دیگه بیماریا اشاره کردن. به طور مثال، در سال ۲۰۱۳، مطالعه ای که در JAMA Interna- Medicine منتشر شد، پیشنهاد کرد استفاده دراز مدت از آسپیرین ممکنه خطر دژنراسیون ماکولای مربوط به سن رو زیاد کنه. این وضعیت، دلیل اولیه کوری در میان بزرگسالان مسنه.

تحقیقات قبلی هم رابطه بین مصرف آسپیرین و خطر بیشتر دچار شدن به سندرم ری Reye رو نشون داده بودن (یه مشکل نادر که با تورم در مغز و کبد همراه س و بیشتر در بین کودکان و نوجوانان دیده می شه.) با اینحال خطرات بالقوه، آسپیرین یکی از پرمصرف ترین داروهاییه که نیاز به تجویز دکتر نداره و در سراسر دنیا استفاده می شه.
پ
هرساله، بیشتر از ۱۰۰ میلیون قرص آسپیرین استاندارد تولید می شه. اما بیماران، تنها آدمایی نیستن که واسه خلاص شدن از سردردهای عجیب و غریب یا سرماخوردگی از این دارو استفاده می کنن. به نظر می رسه آسپیرین یکی از داروهای محبوبه که افراد زیادی اونو روزانه و به طور منظم دریافت می کنن تا از بروز بیماریای زیادی پیشگیری کنن، واقعیتی که خیلی از تحقیقات به اون اشاره کرده و فکر می کنن آسپیرین در این مورد داروی موثریه.

آسپیرین و سلامت قلب
همونطور که قبل از این گفته شد، یکی از امتیازات خیلی زیاد آسپیرین، توانایی اون در پیشگیری از تشکیل لختهای خونیه. سال گذشته، گزارشی از طرف محققان استرالیایی منتشر شد که فهمیده بودن، افراد گرفتار به ترومبوآمبولی وریدی، با ۴۲ درصد کاهش در برگشت تشکیل لختهای خونی، با کمک مصرف روزانه ۱۰۰ میلی گرم آسپیرین، مواجه هستن. این مطالعه و بسیاری تحقیقات دیگه، به این نتیجه رسیدن که خواص ضدانعقادی آسپیرین منتهی به منتشر کردن پیشنهادایی شده که افراد در خطر حمله قلبی یا سکته مغزی ممکنه از درمان روزانه آسپیرین سود ببرن.

انجمن آمریکایی قلب پیشنهاد می کنه، آدمایی که از حمله قلبی جون سالم به دربرده یا دیگرانی که در خطر حمله قلبی قرار دارن، تحت نظر دکتر، روزانه یه عدد آسپیرین با دوز کم مصرف کنن. هم اینکه، کارگروه خدمات پیشگیرانه آمریکا هم در ماه گذشته اعلام کرد، افراد ۵۰ تا ۵۹ سال که در خطر بیشتر مریضی قلبی عروقی قرار دارن، روزانه یه عدد آسپیرین با دوز کم مصرف کنن تا از حمله قلبی و سکته مغزی پیشگیری شه. در شماره آینده، دیگه جنبه های این داروی عجیب بررسی می شه.سپید

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *