آسیبی که موبایل به انگشتان دست کاربران می زند! | تغذیه سالم

آسیبی که موبایل به انگشتان دست کاربران می زنه!

استفاده از موبایل میتونه به انگشتان دست افراد آسیبای جدی بزنه، کسائی که با گوشی موبایل کار میکنن باید به این نکات دقت کنن. وضعیتی که چند سال پیش فقط در بین کارگران کارخانه ها دیده می شد در حال تبدیل شدن به آسیب ای همه گیر هست. به گفته پزشکان این مشکل که به دلیل تماس همیشگی با تلفنای هوشمند موقع فرستادن پیامای تکراری به وجود میاد، به «آسیب شست دست» یا Smartphone thumb شناخته میشه.

در واقع تورم تاندونای شست، عامل اصلی تشکیل این آسیب تلقی میشه. پزشکان کلینیک «مایو» اقرار می دارن، هرساله جمعیت زیادی با اینجور دردهایی به مراکز درمانی مراجعه می کنن. فردی به نام «اسکات سیهوزن»، که با گوشی موبایل خود واسه پیکنیک به دریاچه Lake رفته بود، تازگیا از دردهای ناحیه شست خود اینجور میگه:

“من تقریبا تموم فعالیتای روزمره خود از روش شبکه های مجازی و با موبایلم انجام می دم.”دکتر «کریستین ژائو» از مهندسان پزشکی کلینیک «مایو» در «روچسترِ» مینه سوتا، در این مورد توضیحاتی میده. ایشون بر این باور هست اون چه در داخل دستا و بر اثر استفاده بیش از حد از تلفنای هوشمند اتفاق می افته، به عنوان عامل اصلی «آسیب های گوشی موبایل به انگشت شست» شناخته می شه.

یکی از فرضیه هایی راکه دکتر «ژائو» در این رابطه برمی شمارد، نبود قرار گرفتن مفاصل دست در شرایط نرمال و طبیعی خود هست. «ژائو» و همکاران ایشون به مدت هفت سال به بررسی و تحقیق در این پایه پرداخته ان. ایشون فشار بیشتر روی شست دست رو در استفاده بیش از اندازه از گوشی هم بر می شمارد.

این گروه پژوهشی، هفت سال پیش، در سال ۲۰۱۰ میلادی به بررسی شرایط مفاصل دست نرمال و دست آدمایی که بیش از اندازه از تلفنای هوشمند استفاده می کردن مبادرت کردن. دکتر «ژائو» در مورد نتیجه تحقیقات خود و همکارانش به حرکت غیر طبیعی انگشت شست دست اشاره میکنه که به دردهای مفصلی و بعضی وقتا «آرتروز» هم میرسه.

اگه این سوال تو ذهن شما بوجود اومده که استفاده بیش از اندازه از تلفنای هوشمند، احتمال دچار شدن به «آرتروز» رو زیاد می کنه، باید بگیم که به گفته دکتر «ژائو»، این احتمال هست. ایشون اضافه می کنه:

«رابطه زیادی میان فعالیتای روزمره افراد و ایجاد آرتروز در شست انگشتان اونا هست و بیشترین نگرانی در این باره در مورد کودکان هست به چه دلیل که آینده نامعلومی واسه اونا رقم می خوره.” «ژائو» بر این باور هست که هرچقدر به کار گیری تلفنای هوشمند در سنین پایین تری شروع شه، احتمال درد در مفاصل و در بزرگسالی افزایش پیدا خواهد کرد.

واسه دوری از این شرایط، بهتر هست به شستای خود کمی استراحت بدین و از انگشت سبابه یا فرستادن صدا به جای تایپ پیامای خود بهره گیری کنین. انجام نرمشای کششی دستا و مچ هم می تونن موثر باشن. «ژائو» پیشنهاد میکنه به اندازه استفاده انگشتان دست از تلفنای هوشمند خود هم حواستون باشه.

هرچند که ترک کردن عادت به کار گیری انگشت شست و در کل گوشی موبایل کار آسونی نیس. یکی از کاربران که در زمان قدم زدن با سگش هم همیشه از تلفن خود استفاده میکنه، اینجور میگه: “مطمئن نیستم که اینجور نتیجه علمی بتونه اندازه استفاده مردم از تلفنای هوشمندشون رو کم کنه. با این حال باخبر شدن از اینجور آسیب ای می تونه واسه پیدا کردن راهکارهای بهتر در آینده اثر داشته باشه.”

از اونجایی که محققان کلینیک «مایو» و بقیه محققان، به یافته های قطعی در این پایه دست پیدا نکرده ان، به تحقیقات خود ادامه میدن اما انچه مسلم هست و محققان هم به اون اقرار دارن، اندازه دچار شدن به آرتروز شست در بین زنان به مراتب بیشتر از مردان دیدن میشه.

جمع آوری: ایران استایل 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *