آسیب به زیبایی با این اعمال | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

بعضی اقدامات زیبایی می تونن بسیار مضر و خطرساز باشن این روشای جور واجور می تونن به ضرر زیبایی شمام تموم شن بهتره مراقب زیبایی خود باشین و به اون با این رفتارها به زیبایی خود آسیب وارد نکنین

 امروزه روشای مختلفی واسه زیباسازی بیشتر چهره، پوست و مو انجام می شه. خیلی از خواهندگان یا حتی آدمایی که این اعمال رو روی بدن درخواست کننده انجام میدن، از مشکلات و غرامت اون ناآگاه هستن. در این مقاله بعضی اقدامات زیبایی که موجب آسیب رسانی به سلامت بدن می شه رو معرفی کرده و روشای جانشین اونو هم معرفی می کنیم.

اکستنشن مژه دردناک

کارشناسان پوست نیویورک فکر می کنن که اکستنشن مژه می تونه به مژهای خانمای آسیب جدی وارد کنه. دکتر مارکت دورین میگه: چسب مورد استفاده در این مژها نه فقط موجب آلرژیک می شه بلکه عفونتای باکتریایی و ویروسی رو هم به دنبال خواهدداشت. البته این اولین باری نیس که پزشکان به خانوما پیشنهاد می کنن. از این اکستنشنا دوری کنن؛ چون که در دراز مدت آمار خیلی از مراجعت به دلیل عفونت مژه در میان افراد دیده شده. موارد مودر استفاده در اکستنشنا به مدت طولانی روی ساقه مو باقی می مونه و از اکسیژن رسانی به بافت مژه جلوگیری می شه. از طرف دیگه محققان می گن که استفاده دراز مدت از این مواد می تونه زمینه مریضی آلوپسی رو جفت و جور کنه. قدرت بالای چسبندگی مواد موجب تحریک پذیری چشم هم می شه.

راه حل چیه؟

تلاش کنین از مکمل کلفت کننده مژه مانند بیوتین (۳۰۰ گرم در روز) استفاده کنین که می تونه به کلفت شدن طبیعی مژها کمک کنه. از طرف دیگه اگه از مژه مصنوعی استفاده می کنین، تلاش کنین از مژهای کوتاه یا نصف شده استفاده کنین و اونا رو به لبه خارجی مژهای کوتاه یا نصف شده استفاده کنین و اون هار ابه لبه خارجی مژه هاتون بچسبونین که نه فقط باعث طبیعی تر نشون دادن مژه هاتون می شه، بلکه فشار کمتری به مژهای خودتون وارد می کنه. یادتون نره که در انتخاب اکستنشن مژه از برنده های به طور کامل معتبر و شناخته شده استفاده کنین. راه حل ساده دیگه به کار گیری خط چشم قهوه ای یا مشکی در منطقه ریشه مژه هاتونه که با این روش مژه پرپشت تر به نظر می رسه و دیگه احتیاجی به به کار گیری اکستنشن مژه نیس.

لایه برداری نه خیلی به درد بخور

این جور اقدامات شاید در ظاهر پوست رو نورانی نشون بدن، اما می تونه آسیبای برگشت ناپذیری رو به پوست وارد کنه. لایه برداری شیمیایی پایه براساس قرار دادن اسید روی پوست و تخریب لایه های خارجی اون ساخته شده که با این کار لایه جدید جانشین اون می شه، اما اگه غلظت اسید در این مواد بالا باشه لایه برداری منتهی به سوختگی سطح پوست می شه. اگه لایه پوست جدید در برابر نور خورشید قرار گیرد، موجب عفونت زخم و لکه های زیرپوستی می شه که به اونا هایرپپیگمنتیشن می گن.

راه حل چیه؟

اگه لایه برداری به خاطر نورانی تر و سرحال تر کردن پوست انجام می شه، بهتره از راه ماساژ صورت به عنوان جانشین استفاده کنین پاک کننده های معمولی رو به صورت حرکات دایره ای روی صورت بمالید و از وسط به سمت خارج صورت حرکت کنین. گانکین یه جور ماساژ صورت ژاپنیه که پزشکان به مدت ۳ دقیقه روی صورت انجام میدن. از طرف دیگه، به کار گیری سرم ویتامین C روی پوست بدون این دست اون دست کردن پس از شستشو صورت در سرحال و نورانی نشون دادن پوست پیشنهاد شه. ویتامین C شامل آنتی اکسیدان های محافظه که همیشه با ماساژ پوست بسیار موثر خواهدبود.

کاشت ناخن فرسایش گر

شمام عاشق لاکای آکریلیک هستین؟ یه جور از ماده شیمیایی به نام متیل متاکریلیت یا MMA هست که الان در امریکا و استرالیا به کار گیری اون ممنوعه اما بدیش اینه در کشورای دیگه خیلی به اون توجه نشده. MMA دارای بویی یسیار قویه و کسائی که در برابر اون قرار می گیرن باید حتما از ماسک استفاده کنن این ماده شیمیایی با نفوذ در پوست، باعث ایجاد سوزش می شه. به کار گیری پودر آکلریلیک واسه پوششن ناخن و کاشت موجب فرسایش ناخنا و فرورفتگی در سطح ناخنا می شه.

راه حل چیه؟

با انجام مانیکور و کوتاه نگه داشتن ناخنا، شما می تونین خیلی راحت کاشت رو از یاد ببرین. کافیه مرتب ناخن هاتون رو به شکل مربعی یا گرد با سوهان شکل بدین که به نظر این مدل ناخن امروزه بیشتر از شکلای جور واجور بلند و تیز اون رایجه. از طرفی، می تونین برچسبای جور واجور و متنوعی رو که در داروخانه ها ارائه میدن، خریداری کرده و خودتون با کمک الگوها ناخن هاتون رو رنگ و طراحی کنین. اگه الان ناخنا شما دچار آسیبای به وجود اومده به وسیله موارد آکریلیک کاشت که قبلا انجام دادین، شده، بهتره دوبار در روز ناخن هاتون رو داخل روغن زیتون یا نارگیل بذارین.

روی بیریخت جراحیا

تا وقتی که شدت خطرات سیلیکون صنعتی در سال ۲۰۱۳ کشف شد و همه متوجه افزایش آمار و واکنشای التهابی و پارگی در اثر به کار گیری این همین سیلیکونا شدن، کسی از خطرات جدی روشای عمل جراحی زیبایی سینه عادی آگاهی نداشت. بدیش اینه کلینیکای زیبایی در سراسر جهان کمتر از مشکلات و خطرات جراحیا به بیماران اطلاع رسانی می کنن. طیف بزرگی از مشکلات به دنبال آگاهی مردم از کیفیت ایمپلنتای جور واجور زیبایی به وجود میاد. البته هر چی قدر کیفیت جراحی پایین تر باشه مشکلات به وجود اومده به وسیله اون شدیدتر می شه. عوارضی مثل پارگی، کبودی، خونریزی، عفونت و چیزای دیگه ای به جز اینا.

راه حل چیه؟

دکتر ریچاردس، محقق و متخصص ضدپیری طبیعی میگه: فرانسویا از دوش آب سرد واسه سفت کردن سینه هاشون استفاده می کنن. شما می تونین به مدت ۳۰ ثانیه آب سرد رو مستقیما روی سینه هدایت کرده که این کار موجب انقباض عروق خونی و سفت شدن موقت پوست می شه که با تکرار این روش به صورت روزانه، تغییر زیادی رو حس می کنین. از طرف دیگه، می تونین از ترفندهای آرایشی استفاده کنین و با به کار گیری کمی کرم برنزه کننده میان قفسه سینه و تیره تر کردن این ناحیه، زیبایی زیادی رو احساس کنین و البته بهتره از یه گردنبند نورانی یا مرواریدی در بالای گردن، توزان خوبی رو به وجود بیارین.

تونرهای برنزه کننده پرحاشیه

افزایش تعداد مصرف کنندگان تونرهای پرضرر و خطرناک بسیار نگران کننده س… کلینیکای سرطانشناسی نگران افزایش تعداد خالای پوستی زنان بر اثر مصرفه مواد برنزه کننده هستن که ممکنه بعضی از این خالا بدخیم و سرطانی باشه. شرکتا واسه ساخت اینجور کالاهایی که خیلی راحت پوست رو تیره و مات می کنه، هنوز به طور کامل بررسی نشده ان، بهتره تا روشن شدن کامل این قضیه در مصرف اینجور موادی با احتیاط باشین.

راه حل چیه؟

به کار گیری تونرهایی که در مدت طولانی تر و کم کم پوست رو تیره تر می کنن، اثرات داغون کننده به مراتب کمتری داره. لایه برداری پوست قبل از برنزه کردن باید از ۲۴ ساعت قبل انجام شه. خیلی از افراد این کار رو دقیقا قبل از برنزه کردن انجام میدن که غلطه و بهتره اسکراب یا لایه بردارتان بدون چربی باشه؛ چون در این صورت پوست به طور یکنواخت تیره نمی شه.

رنگ موی خطرناک

در سال ۲۰۱۱، ۳۵۰ نفر در نیویورک از سوانح و حوادث سالنای آرایشی گزارش دادن. یه مطالعه کمی نشون میده ۸۵ درصد سالنای زیبایی قبل از رنگ کردن موها تست آلرژی رو روی موی افراد انجام نمی دن. پراکسید هیدروژن و آمونیاک به کاررفته در روشن کننده های مو می تونه به چشم و پوست آسیب زده و باعث سوزش، التهاب و تاول شه. البته بیشتر آرایشگرها از آمونیاک یا پراکسید بالای ۹ درصد استفاده نمی کنن؛ چون موجب ریزش موی دائمی و زخم شدن پوست سر می شه. در مورد رنگ موها هم ترکیبات شیمیایی موجود در اونا می تونه باعث ریزش مو و واکشنای آلرژیک مانند بثورات و سوختگیای پوستی شه. در رنگ موها ترکیب PPD یا پارافین دیامین موجب آبسی شدید پوستی می شه که هرچه رنگ موها تیره تر باشه مقدار این ترکیب در رنگ مو بیشتر هستش.

راه حل چیه؟

مقدار متوسط PPD حدود ۲ درصد در هر رنگ موه. امکان نداره رنگ موهای گیاهی بدون آمونیاک با درصد دست کم زیر ۴درهم درصد PPD رو پیدا کنین پیشنهاد می شه از موسای رنگ کننده مو یا شامپوهای مخصوص رنگ که کمی رنگ به ترکیبات شون اضافه شده استفاده کنین. اگه موهاتون خاکستریه از رنگای قهوه ای بلوطی استفاده کنین. البته این اجناس تنوع رنگی بسیاری دارن که می تونین با در نظر گرفتن رنگ موهای خودتون از اونا استفاده کنین.

اکستنشن موی پرخطر

در سال ۲۰۱۲ آماری براساس مرگ ۲۰ نفر در اثر عکس العمل آلرژیک به چسب لاتکس مورد استفاده در اکستنشن مو اعلام شد. هر چند که به طور مستقمی ثابت نشده، اما به طور حتم مواد چسبی این اجناس که مستقیما با پوست سر در تماسه، می تونه مضر باشه. یه متخصص پوست عقیده داره که خطر اصلی به چسب مورد استفاده ربط داره. بدین صورت که این مواد ممکنه وارد جریان خون سر شده و باعث شوک آنافیلاکتیک در خانمایی که به لاتکس حساسیت دارن، شه. خطر دیگه چسب، مریضی آلوپسیه که موجب ریزش ناحیه ای موی سر می شه.

راه حل چیه؟
روش جانشین چسب، به کار گیری میکرو حلقه های اکستنشه که در بعضی سالنا استفاده می شه و به مدت  ۳ تا ۴ ماه موندگاری داره و برداشتن اونا برخلاف چسب، هیچ آسیبی به موها وارد نمی کنه. امروزه خیلی از چهره های معروف هالیوود از این روش اکستنشن استفاده می کنن. این مواد در چند مرحله و منطبق با رنگ موی شما به کار میره. در کل اگه از اکستنشن مو استفاده می کنین، بهتره ریشه موهاتون رو تقویت کنین و مصرف پروتئین در مواد غذایی تون رو فزایش بدین. گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات و آجیل می تونه به رشد طبیعی موهاتون کمک کنه و پروتئین لازم موهاتون رو تامین کنه.

مجله زیباییی سالم – ترجمه لیلا محسنی:

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *