آسیب به پوست با این موارد | بیماری

:  

: آسیب به پوست با این موارد

 بهتره مراقب تهدیدهای مربوط به دیابت واسه بدنتون باشین و تلاش کنین از علائم هشداردهنده این آسیب خطرناک باخبر شید و مانع مبتلاشدن به اون شید پوست مراقبتای خاص و مخصوص به خود رو می خواد که همه به اون توجه نمی کنن

دیابت

شایعترین دلیل گزگز و سوزش دست و پا دیابته. در واقع، در حدود ۳۰٪ از تموم موارد، دیابت دلیل گزگز و سوزش دست و پاه. دیابت میتونه موجب نوروپاتی دیابتی شه و پاها، ساق پاها، بازوها، دستگاه گوارش، ران، باسن، و حتی سر رو هم گرفتار سازه.

کمبود ویتامین : ویتامین E، B1، B6، B12 و نیاسین واسه کارکرد درست اعصاب لازمن. مثلا، کمبود B12 میتونه منتهی به کمخونی زیاد (آنمی) شه که از دلیلای مهم نوروپاتی محیطی است. با این حال، مصرف زیادتر از اندازه ویتامین B6 هم میتونه موجب گزگز دست و پا شه.

فشار

پوشیدن کفش تنگ و یا نشستن روی پاها میتونه موجب بیحسی و یا گزگز پاها شه. این نوع از بیحسی که دلیل مشخصی داره، با حذف عامل فشار، بهتر میشه و مشکل دیگری رو ایجاد نمی کنه.

بقیه علتهای گزگز و سوزش دست و پا

نبود جریان خون به دست و پا

گازگرفتن حیوانات

گزش حشرات، کنه، کک و عنکبوت

کمبود ویتامین B12 یا ویتامینهای دیگه

آسیب عصبی به دلیل سرب، الکل، تنباکو و یا شیمی درمانی

ام.اس

تشنج

سکته

کمکاری غده تیروئید

پدیده رینود (باریک شدن رگهای خونی، معمولاً در دستها و پاها)

برطرف کردن بی حسی در دست و پا

کمپرس گرم

اولین چیزی که باید انجام بدین، اینه روی منطقه بیحس شده کمپرس گرم بذارین. این کار به افزایش جریان خون در منطقه بیحس کمک میکنه. علاوه بر این، عضلات و اعصاب اون ناحیه رو ریلکس می کنه.یه لیف حموم رو در آب گرم فرو کنین.با فشار دادن، آب اضافی اونو بگیرین. بعد اونو روی منطقه آسیب دیده به مدت ۵ تا ۷ دقیقه بذارین.این عمل رو چندین بار تکرار کنین تا وقتی که بیحسی اون ناحیه از بین بره.هم اینکه می تونین از یه دوش آب گرم لذت ببرین و یا از یه پد گرماساز واسه کاهش درد و ناراحتی استفاده کنین.

ماساژ

وقتی که بیحسی اتفاق می افته، ماساژدادن دست و پای خود، یکی دیگه از راه های آسون واسه مقابله با این مشکله. این کار با افزایش گردش خون باعث کاهش بیحسی اون ناحیه میشه. علاوه بر این، به تحریک اعصاب و عضلات کمک میکنه، در نتیجه موجب بهبود کارکرد کلی اونا میشه.مقداری زیتون گرم، نارگیل و یا روغن خردل رو در کف دست خود بذارین.اونو در منطقه بیحس بذارین.بعد با حرکت دایره های بوسیله انگشتان دست خود، منطقه بیحس رو به مدت دست کم ۵ دقیقه محکم ماساژ بدین.در صورت نیاز این عمل رو تکرار کنین.

بالا بردن دست یا پای بیحس

بلند کردن دستها و پاها واسه کاهش بیحسی به وجود اومده به وسیله گردش خون ضعیف، به درد بخور هستش. بالا بردن منطقه بیحس به مدت چند دقیقه به بهتر شدن گردش خون کمک می کنه. وقتی که جریان خون در منطقه آسیب دیده به حالت عادی برگرده، بیحسی اون برطرف می شه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *