آسیب به پوست با برخی ماسک های خانگی | بیماری

اگه از ماسکای خونگی استفاده تکراری دارین بهتره حواستون به پوستتون باشه و با این کار به ان آسیب نزنین و باعث بروز مشکلات جور واجور در اون نشید در این مزینه راهنماییایی براتون آوردیم با ما همراه باشین

 پوست چرب با اینکه همیشه مرطوبه و دیرتر چروک می خوره اما در عین حال با دردسرهای زیادی واسه حفظ زیبایی همراه س. ترشح زیادتر از اندازه غدد چربی زیر پوست باعث می شه صورت همیشه براق به نظر برسه. از طرفی این چربی اضافه منافذ پوست رو پر می کنه و باعث ایجاد شکلای جور واجور و اقسام جوشا چرکی و سرسیاه می شه. «پوست پرتقالی» شدن از مشخصه ها پوستا چربه که حتی با مصرف کرم پودر هم پوشونده نمی شه!

علاوه براینها آدمایی که پوست چرب دارن، نمی تونن خیلی راحت از هر لوازم آرایش یا کرم مرطوب کننده و ضدآفتابی استفاده کنن چراکه بیشتر بعد از مصرف اونا صورت شون پر از جوش می شه اما واقعا این افراد باید واسه همیشه دور زیبایی پوست رو خط بکشن یا اینکه می تونن با مراقبتا و درمانا خاص، پوستی خالی از جوش و چربی داشته باشن؟ اصلا به چه دلیل بعضیا پوست شون چربه و یه سریای دیگه پوستی لطیف، صاف و مات دارن؟ دکتر داریوش دائر، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر شما رو راهنمایی می کنه.

پوست آدم به سه گروه چرب، خشک و معمولی تقسیم می شه. پوست خشک قوامی خشک و شکننده داره و خطوط ریزی بر سطح اون دیده می شه. اکثرا پوسته ها یی ظریف هم روی اون هست. این پوست به شست وشوی زیادتر از اندازه حساسه و با هربار شست وشو خشکی و سرخی اون بیشتر می شه. پوست معمولی قوامی نرم و کشسانی داره و خشک، قرمز یا روغنی و جوش دار نیس. پوست چرب هم قوامی خمیری داره و در ظاهر و لمس روغنی و براق به نظر می رسه. هم اینکه روزنها بزرگی بر سطح اون دیده می شه و در بعضی نواحی جوشا ریز یا بزرگ داره.

چربی پوست ارثیه!

ژنتیک و استعداد خانوادگی در چرب بودن پوست دخالت داره. در واقع چربی پوست به اندازه و گستردگی غدد سبابه در سطح پوست رابطه داره. این غدد در نزدیکی فولیکولا مو قرار دارن و از راه مجرایی ترشحات خود رو به سطح پوست می رسونن و باعث مرطوب شدن پوست و از بین رفتن سلولا مرده، گرد و غبار و آلودگیا روی پوست می شه. اما اگه ترشح اونا زیادتر از اندازه طبیعی باشه، چربی با آلودگیا روی پوست ترکیب می شه و مجرای خروج چربی رو بسته می کنه. به خاطر همین چربی تولید شده واسه خروج از سطح پوست کم کم روزنه خروجی راه رو بازمی کنه و باعث نمایان شدن زیادتر از اندازه منافذ پوست می شه. این مشکل بیشتر روی پوست بینی و گونه ها به چشم میاد.

هورمونا جنسی هم مقصر هستن

چربی پوست بعد از بلوغ بیشتر می شه و تحت تاثیر عوامل هورمونی قرار میگیره. هورمونا جنسی مستقیما در تحریک غدد سباسه و ترشح چربی نقش دارن. معمولا با افزایش سن و کاهش اثر این هورمونا کم کم از اندازه چربی پوست کم میشه اما بعضی وقتا این حالت تا حدود ۴۰ سالگی هم باقی می مونه. اینم بگیم که نقش عوامل تغذیه ای در چربی پوست اثبات نشده. مثلا همه آدمایی که رژیم غذایی چرب و شامل مواد سرخ کردنی می خورن، حتما پوست چرب تر ندارن.

لوازم آرایشی، متهم ردیف سوم!

بعضی وقتا مصرف زیادتر از اندازه کرما چرب و مرطوب کننده و هم اینکه لوازم آرایشی شامل چربی مثل کرم پودر هم باعث بسته شدن منافذ خروج چربی از پوست می شه. در این صورت چربی ترشح شده نمی تونه خیلی راحت از سطح پوست خارج شه و به صورت جوشا سر سفید یا سرسیاه نمایان می شه. واسه جلوگیری از بروز این جوشا باید از مصرف زیادتر از اندازه کرما شامل چربی و لوازم آرایشی چرب دوری کنین. البته نور آفتاب هم با غلیظ شدن اندازه چربی پوست، باز شدن منافذ پوستی رو تسریع  می کنه پس باید از قرار گرفتن در برابر آفتاب واسه زمان طولانی دوری کنین.

پوست چرب دیرتر چروک می خوره اما. . .

پوست چرب هرچند دیرتر چین و چروک می خوره و علائم پیری رو دیرتر بروز میده اما مستعد مریضی جوش س. مریضی درماتیت سبورئیک هم در آدمایی که پوستی چرب دارن، بیشتر دیده می شه. درماتیت سبورئیک از دسته بیماریا اگزمایی درونیه که حدود ۲۰ درصد از مردم رو گرفتار می کنه و به شکل بروز ضایعات پوستی ورقه ای یا پوسته ریزنده، خارش دار، سرخ و ملتهب در نواحی کناره بینی، برجستگی گونه ها ، بین دو ابرو یا لابلای ابروها و هم اینکه در ناحیه پوست سر و سینه بروز پیدا میکنه.

این راه حل فایده نداره

مراقبت از پوست چرب کاری سخت اما انجام پذیره. بهترین پیشنهاد به دارندگان این نوع پوست، شست وشوی مرتب و منظم صورت با شویندها مناسبه. محلولا یا صابونا خاصی واسه این منظور وجود دارن که PH مایل به قلیایی داره که چربی زیادتر از اندازه سطح پوست رو می شویند و اونو تمیز نگه می دارن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نوع این شویندها رو دکتر معالج تعیین می کنه و مشهور بودن نام یه محصول یا تبلیغات رسانه ای نباید معیاری واسه انتخاب شست وشودهنده قرار گیرد.

بیشتر یک تا دو بار شست وشو با این مواد شوینده در روز واسه تنظیم چربی پوست کافیه. واسه این منظور بهتره از آب سرد یا ولرم مایل به سرد استفاده کنین. بعد از شست وشو هم پوست رو با دستمالا پارچه ای یا کاغذی لطیف خشک کنین. لیف و کیسه کشیدن یا استفاده ازحولها زبر هم واسه کاهش چربی پوست پیشنهاد نمی شه اما به کار گیری بخور سرد در منزل می تونه به بهتر شدن وضعیت ظاهری پوست چرب کمک کنه.

مراقب ماسکا خونگی باشین!

بیشتر در مجلات یا رسانه ها فرمولا جور واجور و گاه عجیب و غریب و دور از ذهنی به عنوان ماسکا مقوی یا محافظ شکلای جور واجور پوست مشاهده می شه که با ترکیبی از میوه ها یا عطرها یا داروهای عطاری تلاش در کم کردن چربی پوست و بهبود بخشیدن به وضعیت ظاهری اون دارن اما باید بدونین که ماسک گذاشتن و مراقبت از پوست چرب کاری تخصصیه که بهتره به وسیله دکتر مجرب و کارآزموده، پرسنل آموزش دیده و در مراکز درمانی معتبر و دارای صلاحیت انجام شه. بدیش اینه روزانه افراد زیادی به دلیل بروز واکنشا آلرژیک و حتی عفونی در اثر انجام مداخلات نابجای مراقبت از پوست به پزشکان مراجعه می کنن که گاه درمانا طولانی و گرون ای نیاز دارن.

شاید نیاز به لایه برداری داشته باشین

میکرودرم ابریژن، رادیوفرکانس یا لیزرهای لایه بردار هم در کاهش چربی سطح پوست و کوچیک کردن روزنها پوستی موثر هستن اما نگفته پیداست که انتخاب نوع درمان و تعداد جلسات و مراقبتا بین و بعد از کار فقط در بخش صلاحیت کارشناسان باتجربه در این مورده . هم اینکه اگه مشکلاتی مثل جوش، درماتیت سبورئیک یا یه جور مریضی موسوم به روزاسه در پوست وجود داشته باشه باید همزمان با کاهش چربی پوست به درمان این مشکلات هم توجه داشت.

با این روش خونگی براقی پوست رو از بین ببرین

یکی از شایع‏ترین شکایتای  افراد با پوست چرب، براقی پوسته. این افراد در طول روز مجبورند صورت خود رو با آب بشورن تا چربیا واسه چند ساعتی محو شه اما شما می‏تونید با ماسک پرتقال این مشکل رو حل کنین؛ این ماسک میتونه چربی صورت رو بگیره. کافیه بعد از خوردن پرتقال پوست اونو دور نریزید بلکه پوست‏ها رو جمع‏بیاری کرده و خشک کنین. بعد با کمک آسیاب پوست‏های خشک شده رو پودر کنین. هر روز مقداری پودر پرتقال رو با ماست یا آب مخلوط کنین طوریکه حالت خمیری پیدا کنه و بعد روی پوست صورت تون بذارین و پس  از ۱۰ دقیقه بشورید. بعد از یه مدت متوجه می‏شید که چربی پوست صورت تون  نسبت به گذشته کمتر شده. هم اینکه میوه هایی مثل لیمو، پرتقال، گریپ فروت و گوجه فرنگی به دلیل ویتامین C که دارن، می تونن چربی پوست رو بگیرن.

نقل از مجله سیب سبز؛

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *