آسیب دیدن دندان؛ ۸ خوراکی که به شدت به دندان ها آسیب می زند! | بیماری

: آسیب دیدن دندون مشکلیه که همه با اون مواجه می شن،حتی به کار گیری خوراکیای معمولی مثل چیپس، آدامس و چای می تونه این مشکل رو بزرگتر کنه.

ستاره | سرویس سلامت – هممون دوست داریم یه لبخند سالم و دلپذیر داشته باشیم و هر کاری که بتونیم انجام می دیم تا از این زیبایی مطمئن شیم: ما به طور منظم به دندانپزشک مراجعه می کنیم، از خوردن غذاهای شیرین دوری می کنیم و رژیم هامون رو حفظ می کنیم.
با این حال، غذاهایی که به نظر می رسه مناسب هستن بیشتر موجب آسیب دیدن دندون می شن. در این مقاله فهرست غذاهایی که هر روزه مصرف کرده و به دندونا آسیب میرسونه آورده شده.

 

۱- بلوبری

بلوبری سلامت دندون های ما رو تحت تاثیر قرار نمی ده، اما اونا رو آبی رنگ می کنه. البته، اگه شما خیلی از این میوه نخورین، این اتفاق نمیفته، اما طرفداران واقعی اون باید آماده باشن که دندانهایشان به دلیل آب بلوبری کمی زرد شن.

۹ روش طبیعی واسه سفید کردن دندونای زرد


۲- چیپس

این ساده س!: چیپسا شامل کربوهیدراتایی هستن که سریع تحت تاثیر بزاق دهن قرار می گیرن. این می تونه منتهی به ایجاد یه چاله کوچیک اما خطرناک در دندون و آسیب دیدن دندون شه. چیز دیگری که چیپسا رو روی اون اثر می ذارن پلاک دندانیه، پس یادتون نره دهن خود رو بعد از خوردن این میان وعده حتما بشورید.


۳- آدامس جویدن

ممکنه به نظر برسه جویدن آدامس بدون قند واسه دندانا خوبه. با این حال، بزرگترین خطر آدامس شکر اون نیس بلکه، تاثیر داغون کننده اون روی دندونای پر شده، تاجای دندون و پلای اون هستش. علاوه بر این، وقتی که آدامس می خورید، تولید بزاق زیاد می شه و منتهی به قلیایی شدن داخل دهن و آسیب دیدن دندانا می شه. حالت قلیایی باعث فرسایش دندونای پر شده و مینای دندون می شه.


۴- پاپ کورن

دیدن فیلم بدون پاپ کورن؟ اما انگار شما باید فکر اونو از سر بیرون کنین، چون هر بسته پاپ کورن شامل دانه هاییه که نشکفتهه و بازم سفت هستن. اونا می تونن تاج دندون و دندونای ضعیف رو خراب کنن. علاوه بر این، این خوراکی مطبوع شامل کربوهیدراتای سریعه که از گلوکز مضر تشکیل شده و باعث آسیب دیدن دندون می شه.


۵- گوجه فرنگی

درست مانند همه مرکبات، گوجه فرنگی هم اسیدیه. نه فقط گوجه فرنگی تازه، بلکه همه سسا و ربای مختلفی که از این میوه جفت و جور می شه هم دارای این اسید هستن. اسید شدیدا باعث آسیب دیدن دندانا می شه و حساسیت دندون رو زیاد می کنه. تلاش کنین بیشتر غذاهای شامل گوجه فرنگی نپزید.


۶- نون، ماکارونی و سیب زمینی

غذاهایی که شامل مقدار زیادی نشاسته هستن به دندانا می چسبن و مدت زمان طولانی در داخل دهن باقی می مانند. نشاسته، باعث تشکیل زمینه ای جهت به وجود اومدن پلاک دندانی (جرم دندون) می شه. علاوه بر این، نشاسته وقتی با بزاق تماس پیدا کنه به شکر تبدیل می شه. این موضوع ممکنه منتهی به ایجاد چاله های دندانی و بقیه مسائل جدی شه.


۷- میوه خشک

سیب خشک و گلابی فقط بسیار شیرین هستن، در حالی که "جویدن" زردآلو خشک، آلو شیرین و دیگه میوه های خشک شده خطرناکه، چون ساختار چسبنده ای دارن. اونا واقعا شکر رو به دنداناتون می چسبونن. شکر ماده  شناخته شده ای در آسیب زدن به دندون هاست که منتهی به ایجاد چاله ها و تخریب مینای دندون می شه.


۸- چای

همه می دونن که چای شامل کافئینه که اثر منفی روی بدن داره اما نه روی دندانا. فلورین در چای بسیار کمتر از کافئینه، اما به دنداناتون آسیب زیادی وارد می کنه.
فلورین واسه بدن آدم لازمه، اما وقتی که مقدار اون زیادتر از اندازه شه، روی سلامتی استخون و دندانا تاثیر منفی میذاره. واسه اینکه از آسیب دیدن دندونای خود جلوگیری کنین، در روز بیشتر از ۴ فنجون چای بخورین و از چایای کیسه ای ارزون قیمت استفاده نکنین.

سفید کردن دندون در دو دقیقه!


دندون درد می تونه به دلیل مشکل در دیگه اعضا باشه

بعضی از پزشکان ادعا می کنن که بین درد دندون و مشکلات کارکرد اندامای داخلی ارتباطی هست. مثلا، درد در دندونای قبلی ممکنه یه مریضی قلبی یا معده رو نشون بده. این بسیار سخته که بشه بین این موارد رابطه برقرار کرد، اما اگه می خواین بدونین که درد هر دندون معنیش چیه، می تونین از تصویر زیر استفاده کنین.

.

منبع : setare.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *