آسیب های استخر برای موی سر | بیماری

: آسیبای استخر واسه موی سر

واسه کسائی که عادت به شنا در استخر دارن پیشنهاد ای خاص ای واسه مراقبت از مو داریم کلر موجود در آب استخر چه آسیبایی می تونه به سلامت موی ما وارد کنه در این مطلب بیشتر به این موضوع می پردازیم

اگه عادت دارین مرتب به استخر برید، بهتره مطمئن شید که از موهاتون بیشتر مراقبت می کنین. آسیب به وجود اومده به وسیله مس و کلر موجود در آب استخر، شایعه نیس. دکتر جسیکا کرانت، متخصص پوست در مرکز لیزر و جراحی پوست نیویورک میگه: «وقتی مس در تماس با ساقه مو اکسید می شه، یه ته رنگ سبز بوجود میاره که در موهای بور بیشتر میشه دید». و کلر؟ اون در ادامه اضافه می کنه: «کلر بخاطر اینکه چربی طبیعی موها و پوست سرتون رو نابود می کنه، موهاتون رو خشک و بی روح می کنه. این اتفاق موجب می شه که موهاتون نرمی خود رو از دست داده و زبر و پراکنده شن. این بدون معنیه که کلر، جنس موهای شما رو سفت و خشن کرده، از اندازه درخشندگی اش کم کرده و رنگ طبیعی اونا رو هم نابود می کنه.
اما جایی واسه نگرانی وجود نداره. ما چگونگی مراقبت از موها در برابر کلر رو میدونیم. پس می تونین به شنا کردن ادامه داده و از موهای زیباتون لذت ببرین.
موهاتون رو با آب تازه بشورید
کرانت میگه: «هدف اینه که از تاثیر مستقیم آب استخر بر ساقه موهاتون جلوگیری کنین». موهاتون رو قبل از ورود به استخر با آب تازه خیس کنین، تا سطح تماس مستقیم آب استخر با موهاتون کم بشه. واسه شستشوی دوباره در طول و بعد از شنا، تو روزهایی که به مدت طولانی در استخر هستین، هر نیم ساعت یه بار دوش بگیرین.
موهاتون رو به روغن نارگیل آغشته کنین
کرانت میگه: «روغن نارگیل (یا روغن موی دلخواه) یه سپر مقاوم به آب ایجاد کرده و از موها در برابر کلر و مس مراقبت می کنه. واسه جلوگیری از آسیب کلر، اجازه بدین که روغن مورد استفاده در زمان شنا روی سرتون بمونه.
کلاه شنا بپوشید
پوشیدن کلاه شنا مختص شناگران حرفه ای نیس. اگه موهای شما به طور طبیعی خشک هستن، تحت درمان شیمیایی هستن و یا به دلیل به کار گیری وسایل گرمایی آسیب دیده ان، حتما از کلاه شنا استفاده کنین. کلر روی موهای ضعیف تر، تاثیر بیشتری میذاره!
از نرم کننده بیشتری استفاده کنین
کرانت میگه: «اگه چندین هفته در برابر کلر سنگین قرار گرفتین، از نرم کننده بیشتری استفاده کنین؛ نرم کننده ها قبل از شنا از مو مراقبت کرده و بعد از شنا اونو بازسازی می کنن». اونم اینکه پیشنهاد می کنه که واسه آبرسانی بهتر به موها و درخشش بیشتر اونا از درمانای ترمیمی با روغن داغ و نرم کننده های جذبی استفاده کنین.
از شامپوهای پاک کننده مس استفاده کنین
این شامپو، ته رنگ سبز موها رو نابود می کنه. اگه ته رنگ سبز موها پس از یه بار به کار گیری شامپو برطرف شد، استفاده دوباره از اون اختیاری هستش. اما کرانت پیشنهاد می کنه که اگه به طور منظم شنا می کنین، هر روز از این شامپوها استفاده کنین.
طبیعی باشین
خانوما، لطفا وسایل حالت دهنده گرمایی رو کنار بذارین! اجازه بدین موهاتون در برابر هوا خشک شن و تلاش کنین تسلیم وسوسه امتحان کردن یه رنگ موی جدید در تابستون نشید. کرانت میگه: «این کوتیکول موهاتون رو تا حد ممکن نرم نگه می داره و به ساقه مو کمک می کنه که در برابر نفوذ کلر و مس مقاومت کنه.»
(منبع: fitnessmagazine)

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *