آسیب های خطرناک و مهم سیگار | ترک اعتیاد

افراد سیگاری نه به خود رحم میکنن و نه به خونواده های خود و مهمترین آسیب رو به خود وارد می کنن که مهمترین اونا دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان هاست!

دخترک روزهایی رو در خاطرش تداعی می کرد که خونه شون پر از دود سیگار بود و پدر لحظه ای سیگار رو از گوشه لبش پیاده نمی کرد، اون پول هاش رو هم با کشیدن سیگار تبدیل به دود می کرد.

پدر اون روزا مشکلات خیلی بد سیگار رو که همه فریاد می زدن به تمسخر می گرفت اما امروز که سنی از اون گذشته س، رفیق همیشگی اش سیگار، اونقدر نفس هاش رو تنگ کرده که فرصت صحبت رو هم از اون گرفته. کاش زندگی ات رو دود نمی کردی بابام!

مرگ هرساله ۶ میلیون نفر در جهان بر اثر سیگار

رئیس بخش ریه بیمارستان بهشتی همدان به خبرنگار ایسنا گفت: براساس آمار جهانی هرساله شش میلیون نفر بر اثر کشیدن سیگار و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون از دنیا می رن.

دکتر ابراهیم نادی گفت: شناخته شده ترین آسیب به وجود اومده به وسیله کشیدن سیگار، مریضی انسداد ریه س که در دهه پنج و شش زندگی به بعد فرد رو دچار این مریضی می کنه.

این متخصص بیماریای ریوی اضافه کرد: مریضایی که دچار انسداد ریه شدن از تنگی نفس، خس خس سینه، تولید خلط و مشکل فعالیتی رنج می برن که شدت تنگی نفس و مریضی با در نظر گرفتن تعداد مصرف بسته های سیگار و طول مدت کشیدن اون در افراد جور واجور فرق داره.

ایشون تاکید کرد: با در نظر گرفتن اینکه سیگار دارای مشکلات خیلی بد بسیاریه که افراد رو تهدید می کنه اما همه افراد سیگاری به این آسیب گرفتار نمی شن و در کنار سیگار نقش ژنتیک و استعداد فرد هم واسه دچار شدن به مشکلات به وجود اومده به وسیله سیگار خیلی مهمه.

سرطان ریه در کمین سیگاریا

نادی با بیان اینکه آسیب دیگری که در کمین سیگاریا نشسته سرطان ریه س، گفت: خطر دچار شدن به سرطان ریه در افراد سیگاری ۱۰ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری بوده و خطر بدخیمی بیماریا هم در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاریه.

این متخصص بیماریای ریوی گفت: سرطان ریه در بیشتر موارد غیرقابل درمانه و با خود مشکلات اقتصادی، اجتماعی و … داره.

سیگار فقط به سرطان ریه ختم نمی شه

نادی گفت: کشیدن سیگار علاوه بر سرطان ریه و مشکلات دستگاه تنفسی، شانس دچار شدن به سرطان واسه اعضاء دیگه بدن هم مانند دستگاه گوارش، سیستم ادراری تناسلی و سرو گردن رو زیاد می کنه.

ایشون گفت: افراد سیگاری بیشتر از بقیه دچار سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شن هم اینکه احتمال دچار شدن به مریضی ذات الریه در اونا بیشتر از افراد غیرسیگاریه.

این متخصص بیماریای ریوی اضافه کرد: با در نظر گرفتن اینکه شانس دچار شدن به آسم هم در افراد سیگاری بیشتره باید گفت که شدت آسم در این جوری افراد بیشتر از دیگرونه.

ترک سیگار سخته

نادی اعلام کرد: بر خلاف باور عموم مخصوصا افراد سیگاری، ترک سیگار کار خیلی آسونی نیس و نیاز به یه اراده قوی و روش درست داره.

ایشون اضافه کرد: افراد سیگاری باید هرچه زودتر واسه ترک سیگار دست به کار شن چراکه با ترک سیگار، پس از یه مدت ریه فرد سیگاری مانند افراد عادی شده و شانس دچار شدن به خیلی از بیماریا هم به دنبال اون در فرد کم میشه.

پیشنهاد پایانی…

نادی در آخر پیشنهاد کرد: به سیگار و مشکلات اون باید به دید آموزشی نگاه کرد و در مدارس و از دوران کودکی به افراد مشکلات سیگار و مشکلات به وجود اومده به وسیله اونو آموزش داد تا حتی واسه یه بار هم که شده به دنبال تجربه سیگار کشیدن نباشن و افراد سیگاری رو هم تشویق به ترک سیگار کنن.

(ایسنا)

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *