آسیب های روحی دوران کودکی روند پیری را تسریع می کند | بیماری

طبق یافته های مطالعاتی، ترس و آسیبای روحی دوره کودکی روند پیری سلولا رو در آدم سریع تر می کنه.

تحقیقات نشون میده افراد بزرگسالی که در دوره کودکی استرس رو تجربه کردن از خطر بالای داشتن تلومرهای کوتاه تر که در انتهای کروموزم آدما پیدا میشه، بهره مند هستن. همین امر موجب افزایش خطر مریضی و مرگ زودتر از موعد معمولی در بزرگسالی می شه.

آکا ایران: الی پوترمن، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، در این باره میگه: «این افزایش خطر پیری سریع تر سلولی، نسبیه و همه آدمایی که آسیبای روحی در دوره کودکی رو تجربه کردن، در سنین بالاتر مریض نمی شن.»

به گفته پوترمن، تلومرها مثل نوک پلاستیکی بند کفش عمل میکنن، بدین صورت که مانع از بازشدن کروموزومای انسانی می شن در نتیجه سلولا پیرشده و سریع تر می میرن.

طبق یافته های این تیم تحقیق، هر واقعه استرس زا در دوره کودکی آدم موجب افزایش خطر کوتاه ترشدن تلومرها تا ۱۱ درصد می شه. پوترمن و تیم تحقیق با بررسی حدود ۴۶۰۰ نفر به این یافته های رسیدن.

طبق این گزارش، این حوادث استرس زا می تونه شامل اعتیاد والدین، سوءاستفاده فیزیکی، و مشکلات خانوادگی یا مالی در دوره کودکی باشه.

پوترمن در ادامه عنوان می کنه: «ما دریافتیم شکلای جور واجور روانشناسی و اجتماعی عوامل استرس زا تاثیر بیشتری در مقایسه با هوامل استرس زا مالی دارن.»

تحقیقات قبلی رابطه بین طول تلومرهای فرد رو با خطر مریضی قلبی، مریضی ریه، دیابت، فراموشی و بعضی شکلای جور واجور سرطان اثبات کردن.

تحقیق دیگری هم نشون داده که استرس می تونه موجب تسریع روند پیری سیستم ایمنی بدن شه و در نتیجه سلولا با تاثیر کمتری عمل میکنن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *