آسیب های شغلی در حسابداران | بیماری

این روزا تعداد طرفداران شغل حسابداری زیاد شده، چون خیلی از افراد می گن این حرفه پردرآمده و بازار کار بسیار خوبی هم داره. البته شاید همین طور باشه، اما آسیبای شغلی رو هم نمیشه ازش سرسری رد شد.

یکی از مهم ترین خطراتی که سلامت حسابداران رو تهدید می کنه، نشستنای طولانی مدته. در واقع همه حسابداران به دلیل نوع شغل شون مجبورند ساعتای طولانی بدون استراحت پشت میز یا مقابل رایانه بشینن و به خاطر همین، در برابر آسیبای ستون فقرات، کمر و گردن قرار می گیرن که معمولا به دلیل نشستنای ناجور و غیراصولی ایجاد می شه البته تا حد زیادی میشه از بروز این مشکلات پیشگیری کرد؛ مثلا توجه به این موضوع که هر فرد با در نظر گرفتن قد، وزن و شرایط بدنی به میز و صندلی خاصی نیاز داره تا در حالت نشسته، آرنج به صورت خم شده و با زاویه درجه و ساق دست موازی و همسطح با میز قرار بگیره.

هر حسابدار باید هنگام کار یه زیرپایی داشته باشه تا مجبور به خم کردن بدنش روی میز نشه. از طرفی حسابدارانی که با رایانه کار می کنن باید ارتفاع میز رو طوری تنظیم کنن که لبه بالایی نمایشگر همسطح چشما باشه تا احتمال بروز آرتروز گردن به کمترین حد ممکن برسه.

مراقب چشماتون باشین
همه حسابداران در طول روز با ارقام و اعداد سروکار دارن و اینطوری یا مشغول محاسبه روی کاغذ و نوشتن هستن یا همیشه پای رایانه می شینن و به خاطر همین هم احتمال داره بعد از مدت کوتاهی دچار ضعف چشم شن. بد نیس بدونین ضعیف شدن چشم ها با علایمی مثل خستگی، خشکی، قرمزی و آبریزش چشم بروز می کنه. پس اگه می خواین دچار این مشکلات نشید باید از نگاه کردن همیشگی به اعداد و نوشته ها و صفحه نمایشگر دوری کنین، هنگام کار همیشه پلک بزنین و بعد از هر نیم ساعت کار دو تا سه دقیقه به چشماتون استراحت بدین. مثلا قدم زدن، نگاه کردن به دور دستا و بستن چشما تاثیر زیادی در رفع خستگی چشما داره. مراجعه منظم و دوره ای به چشم دکتر و در صورت ضرورت، به کار گیری عینک طبی هم یکی از بهترین گزینه هاست.

و اما ضدآفتاب
شاید خنده دار به نظر برسه، اما اینطوری نیس که فقط هنگام مواجه شدن با نور خورشید از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم، بلکه اگه حسابدار هستین و بیشتر از هشت ساعت در روز مقابل نور رایانه یا لامپای مهتابی می شینین، باید هر سه، چهار ساعت یه بار ضدآفتاب بزنین تا احتمال بروز آسیبای پوستی رو به کمترین حد ممکن برسونین.

استرس رو حتما در نظر داشته باشین
همیشه این احتمال هست که حسابداران در محاسباتشان دچار اشتباه شن و همین موضوع استرس زیادی رو به اونا تحمیل می کنه. بعضی وقتا هم حجم زیاد کار علاوه بر ایجاد خستگیای طولانی، روابط خانوادگی فرد رو هم به خطر میندازه. البته این موضوع در دراز مدت اتفاق میفته و به کار گیری مرخصیای هرساله واسه استراحت، مسافرت و… تا حدی جلوی بروز مشکلات این چنینی رو میگیره.

دکتر اسدالله حبیبی – متخصص طب کار

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *