آسیب های شیشه شیر برای دندان ها | بیماری

: در مورد مشکلات به کار گیری شیشه شیر واسه بچتون اطلاعی دارین می دونین چه خطراتی واسه دندونای اونا داره؟بهتره اصول بهداشتی ر ا واسه مراقبت از دندونای شیرخوارتان رعایت کنین شیشه شیر رو پس از خوابیدن از دهن ودک خارج کنین و مراقب نظافت شیشه شیر کودک باشین چون در تماس مستقیم با دندونای فرزندتانه.

پوسیدگی با شیشه شیر که از اون با نام پوسیدگیای زودتر از موعد معمولی دوران کودکی هم یاد می شه، عموما در دندونای قدامی فک بالا اتفاق می افته. هرچند در بقیه دندانا هم ممکنه مشاهده شه. 

دندونای کودک از اهمیت خاص ای بهره مند هستن؛ پوسیدگیای دندون، علاوه بر هزینه های درمانی، می تونن موجب ایجاد درد، عفونت، مشکل در تغذیه کودک و سختی در صحبت شن. اگه دندانا بر اثر پوسیدگی، افتادن زودتر از موعد معمولی و… از دست روند، دندونای باقی مونده از مکان اصلی خود حرکت کرده و فضای موردنیاز جهت رویش بقیه دندانا رو از بین میبرن. بهتره بهداشت مناسب دهن و دندون در کودکان، هر چی زود تر شروع شه، چراکه پوسیدگی دندون می تونه همزمان با رویش اولین دندون شروع شه.

پوسیدگی دندون در کودکان وقتی شروع می شه که دهن کودک به وسیله اسید تولید شده به وسیله باکتریا آلوده شه. این باکتریا می تونن از راه بزاق والدین و دور و بریا به کودک منتقل شن. به طور مثال پدران و مادران قبل از غذا دادن به کودک اونو می چشن بعد همون قاشق رو وارد دهن کودک می کنن. عامل موثر دیگه در پوسیدگی دندون، تماس تکراری دندانا با مایعات شامل کربوهیدراته. یکی از داغون کننده ترین عادات، خوابوندن کودک به همراه شیشه ای شامل شیر، آبمیوه و مایعات شیرینه. تحقیقات نشون داده شیر مادر هم در صورت استفاده دراز مدت و همراه با بقیه منابع غذایی پوسیدگی زا، می تونه در ایجاد پوسیدگی دندون نقش داشته باشه.

وقتی که کودک با شیشه شیر به خواب میره، شیر یا مایع شیرین شده داخل اون، در دور و بر دندانا جمع شده و محیط مناسبی رو واسه کارکرد میکروبا جفت و جور می کنه. هم اینکه بین خواب اندازه جریان بزاق در دهن کم شده که خود دلیل تسریع ایجاد پوسیدگی می شه.

اولین نشونه های پوسیدگی دندون به صورت نقاط سفید رنگی روی دندونای قدامی فک بالا ظاهر می شن که به آسونی قابل تشخیص نیستن. این نقاط سفید نشون دهنده از بین رفتن مواد معدنی دندانا و شروع روند پوسیدگیه.

اگه نقاط و خطوط سفید روی دندون زود شناسایی شن، میشه با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی کودک و جایگزینی دوباره مواد معدنی دندون با فلوراید، اونو درمان کرد و اگه پوسیدگی بیشتر باشه، میشه با به کار گیری مواد پرکننده، دندون رو بازسازی کرد. بعضی وقتا هم در موارد شدید چاره ای جز کشیدن دندون نیس.

نگهداری از دندونای شیری مهمه؟

بهداشت دندونای شیری به جهت اینکه در ایجاد فضای لازم واسه رویش دندونای دائمی مهم هستن باید جدی گرفته شه.

قبل از شروع رویش دندون در کودکان حتما واسه معاینه به متخصص دهن و دندون و دندانپزشک مراجعه شه، لازمه در این دوران والدین نسبت به بهداشت دهن و دندون فرزندان خود حساسیت خیلی بالایی داشته باشن.

قبل از شروع رویش دندانا لازمه والدین بعد از هر بار مصرف غذا به وسیله کودکان با گاز استریل مرطوب سطح لثه ها رو تمیز کنن. شروع ۶ماهگی زمان رویش اولین دندون کودکه که در این شرایط پیشنهاد می شه با مسواک انگشتی یا گاز استریل مرطوب سطح دندانا بعد از صرف هر وعده غذایی تمیز شه.

دندونای شیری اهمیت بالایی واسه کودک دارن و علاوه بر اینکه نقش موثری در جویدن غذا و زیبایی کودک دارن در رشد و تکامل استخوانای صورت هم مهم و در حفظ فضای لازم واسه رویش دندونای دائمی حائزاهمیت هستن.

اگه بهداشت دندونای شیری مورد توجه قرار نگیره  تماشاگر بی نظمیایی در رویش دندونای دائمی هستیم که رفع این مشکل لازمه صرف وقت و هزینه بسیار زیاد واسه بهتر شدن وضعیت دندون هاست.

نبود توجه والدین به بهداشت دهن و دندون و دندونای شیری در مواقع خاص منتهی به بیرون زدن یا داخل رفتن فک کودک می شه. جلوگیری از بروز این مشکلات به شرط درنظر گرفتن بهداشت دهن و دندانه و باید بعد از هر بار مصرف غذا حتما مسواک استفاده شده یا دست کم دهن و دندانا با آب شست وشو داده شن.

مصرف فلوراید عموما از سه سالگی به بعد پیشنهاد می شه، اما نوع جدیدی از فلوراید فقط در محیط دندونپزشکی به وسیله دندانپزشک و در مراکز بهداشت و مطبا استفاده می شه و تحمل اون واسه کودکان ساده تره.

عموما مناطقی که فلوراید آب شرب اونا کمتر از ۰/۷ه در اولویت فلورایدتراپی هستن و هر ۶ماه یه بار وارنیش فلوراید در این مناطق انجام می شه اما، به کار گیری ژل فلوراید که تحمل اون واسه کودک سخت تره از ۶سالگی پیشنهاد می شه.

الودکتر

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *