آسیب های مختلف فضاهای مجازی | بیماری

: آسیبای جور واجور فضاهای مجازی

: مشکلات و آسیبای فضاهای مجازی رو می شناسین؟حضور در این جوری فضاها باعث نابودی خونواده ها و مشکلات خانوادگی و ناهنجاریای رفتاری در جوانان و بسیاری مشکلات دیگه می شه مثل این فضاها مانند شمشیر دولبه عمل میکنن مردم در مورد استفاده بهینه از این فضاها باید آگاهسازی شن و مانع توطئه های دشمن شن ناآگاهی و ناآشنایی با روش درست به کار گیری این فضاها آسیبای زیادی به جامعه وارد می کنه.

کلاهبرداریای زیاد،طلاق،بعضی ارتباطات افسارگسیخته،ظهور و بروز مشکلات بسیار زیاد و جدی در زندگی زناشویی و خانوادگی،انفکاک و شکاف میان اعضای خونواده و بعضی انحرافات اخلاقی و رفتاری،از نمونه مشکلات و مخاطرات فضای مجازی هستش.

البته همه این معضلات و ناهنجاریای اجتماعی معلول عوامل زیادیه که  ناآگاهی و نبود درک درست از استفاده بهینه و حداکثری از فناوریای ارتباطاتی و از دست دادن سواد رسانه ای از نمونه های اون هستش.

چیزی که  که در زیر این گزارش به اون پرداخته می شه به ظرفیتای زیاد فضای مجازی و خوبیا اون معطوف می شه،موضوعی که بیشتر در سایه مخاطرات و تهدیدات زیاد فضای مجازی مورد غفلت قرار گرفته و به تعبیری باید گفت در این گزارش تلاش می شه به نیمه پر لیوان بیشتر از قبل متمرکز شیم.

*نبود آشنایی به به کار گیری فناوریای نوین ارتباطی

کم نیستن مسئولان،مدیرانی که بدیش اینه بعد از گذشت چندین سال از رشد و گسترش ارتباطات و تکنولوژیای عرضه شده در این مورد،ازآشنایی کافی نسبت به اینجور فناوریایی(فضای مجازی)بهره مند نیستن.

یه چند وقت پیش مقام معظم رهبری هم در اول جلسه درس خارج از فقه در سال تحصیلی نوینِ بخشایِ علمیه،از ناآشنایی بعضی مبلغان دینی با وسایل نوین رایانه ای اعلام تاسف کردن.

به تعبیر معظم له،” فضای مجازی،به شکل باهم دارای منافع و مضرات بی شماریه که باید با به کار گیری فرصتای اون،مفاهیم اسلامی رو در سطح گسترده تر گسترش کرد و با همین  هدف هم شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد.”

قاطبه،صاحب نظران و کارشناسان بخش اجتماعی فکر می کنن،دشمن در سالای گذشته،مقابله با ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رو در بالاترین جایگاه برنامه های خود قرار داده و با تغییر تاکتیک از جنگ سخت افزاری و نظامی وارد فاز تهاجم فرهنگی و تخریب باورها،ارزشا و اعتقادات عمومی شده.

ریحانه عطر فروش،جامعه شناس و کارشناس مسائل اجتماعی ،با اشاره به عزم همه جانبه دشمن واسه زیر سئوال بردن فرهنگ و هویت ایرونی – اسلامی گفت:بهترین راه حل مقابله با اینجور دسیسها و اقدامات تخریبی شومی،در پیش گرفتن تصمیمات و آمادگی هوشمندانه اجتماعی و فرهنگیه و به واقع دفع مخاطرات فرهنگی با اقدام فرهنگی تحقق پیدا میکنه.

ایشون اضافه کرد:بارها شنیده و خونده شده که فضای مجازی به عامل و کانونی واسه رشد آسیبای اجتماعی تبدیل شده،اما سئوالی که به واقع طرح اون در این فرصت نیاز به نظر می رسه به ظرفیتای مغفول مونده ای معطوف می شه که بدیش اینه بعد از گذشت سالها،بعضی،بازم نسبت به چگونگی به کار گیری لوازم و ادوات مربوط به رایانه نا آشنا هستن.

عطر فروش گفت:یقینا نقش روحانیون و مبلغان در کنترل،کنترل و دفع تهاجمات فرهنگی دشمن غیر قابل کتمانه و بدون دودلی میشه با استفاده سازنده از ظرفیتا و توانمندیای پنهون در فضای مجازی واسه فرهنگ سازی و رشد اخلاقی و اجتماعی جامعه در هجمه سنگین فرهنگی دشمن طوری شایسته تر بهره جًست.

ایشون اضافه کرد:مقام معظم رهبری هم فکر می کنن میشه با استفاده درست از این امکانات،نقشه دین زدایی و عفت زدایی دشمن از جامعه رو خنثی کرد.

*کنترل توطئه های فرهنگی دشمن با رد و نفی فضای مجازی محقق نمی شه

حجت الاسلام سید کریم مهدوی،استاد دانشگاه و علم آموخته رشته معارف اسلامی ،در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوون،ضمن اشاره به مهجور موندن بعضی از مسئولان،مدیران و حتی روحانیون از چگونگی به کار گیری لوازم نوین ارتباطی و فناوری گفت:واسه خنثی کردن دسیسهای دشمن و شکست دادن اون،باید آشنایی و تسلط هر چی بیشتر مدیران به فضای مجازی و استفاده درست از اون تقویت شه.

ایشون اضافه کرد:فقط نمیشه با نفی فضای مجازی بر مخاطرات و آسیبای اون فائق شد و رسیدن به یافته های مطلوب و سازنده به شرط آشنایی و تسلط کامل به فضای مجازی و بهره مندی از ظرفیت تبلیغی گسترده این فناوری هستش.

مهدوی گفت:شناخت دقیقِ نیازای جوانان و هم اینکه تولید و عرضه محتوا و خوراک مناسب فرهنگی واسه جوانان، نوجوانان و مخاطبان این فناوریای ارتباطاتی از الزاماتیه که باید با تموم توان واسه تسری و تقویت اون تلاش کرد و هم جهت با تحقق و حصول اون کوشید.

این استاد دانشگاه و کارشناس معارف اسلامی گفت:استفاده درست،عمیق و موثر از فضای مجازی،جامعه رو در برابر حمله فرهنگی دشمن واکسینه و محفوظ می سازه.

ایشون با بیان گرایشات سنتی بعضی از استادان دانشگاه و روحانیون گفت:بعضی از بی میلی و بی انگیزگیا در به کار گیری فضای مجازی  از طرف طیفا و اقشارِ خاصِ  جامعه،به نگاه،روش و منش سنتی این گروه برمیگرده که باید گفت،جامعه الان و دنیای ارتباطات امروزه،اقتضائات خاص به خود رو می خواد ودر صورت جون موندن از این کاروان ،علاوه بر بروز بعضی دشواریا در زندگی عادی و روزمره،کنترل و کنترل آسیبای فرهنگی دشمن هم،به سختی ممکن می شه.

حجت الاسلام مهدوی اضافه کرد:بدیش اینه مشکل کلی دیگه به نبود تامین زیرساختای کافی در مراکز علمی و علم آموزی و بخشای علمیه برمیگرده که بدیش اینه جوری که باید واسه آموزش و اطلاع رسانی در این مورد هزینه نشده و امید ان میره،با در اولویت قرار گرفتن طرحای تامین زیرساختا ،استفاده گسترده از فضای مجازی در مراکز علمی،آموزشی و حوزوی ممکن و محقق شه که ثمرات و امتیازات اون در دراز مدت قابل لمس و برجسته هستش.

باشگاه خبرنگاران

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *