آسیب های مغزی ناشی از ضربه به سر | بیماری

: آسیبای مغزی به وجود اومده به وسیله ضربه به سر 

سر مهم ترین اندام بدنه که اختیار تموم امور بدن رو رو دوش داره و اگه ضربه ای بر اون وارد شه می تونه بدن رو با آسیبای جدی مواجه کنه. ضربات مغزی ممکنه جدی تر از چیزی باشن که فکر می کنین. از اونجا که ضربات مغزی می تونن باعث آسیب دائمی شن، نباید بی اهمیت شمرده شن. در حالی که شما نمی تونین

همیشه از آسیبای سر دوری کنین اما ضربات مغزی جدی هستن و واسه جلوگیری از آسیب به مغز باید خوب از اونا مراقبت شه. شرایط جور واجور، شما رو در خطر ضربه مغزی قرار میدن پس در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی مناسب (مانند پوشیدن کلاه محافظ موقع بازیای ورزشی) یه ضرورته.

ضربات مغزی چه هستن؟

ضربات مغزی، آسیبای مغزی به وجود اومده به وسیله ضربه به سر هستن. در حالی که ممکنه از دست دادن موقت کارکرد طبیعی مغز پس از یه ضربه مغزی وجود داشته باشه اما خیلی از اوقات آدمایی که دچار ضربه مغزی می شن، هوشیاری شون رو از دست نمی دن. ضربات مغزی از ناچیز تا شدید متغیر هستن

اما تموم ضربات مغزی باید جدی گرفته شن چون آسیب مغزی، یه نگرانی جدیه. انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا گزارش میده که هر سال بیشتر از ۳۰۰ هزار ضربه مغزی مربوط به ورزش در آمریکا اتفاق میفته.

علائم

ضربات مغز می تونن باعث مشکلات جانبی زیادی شن. اگه شما هر کدوم از علائم زیر رو پس از ضربه به سرتون تجربه کردین، حتما به دکتر مراجعه کنین:

سر درد
مشکلات بینایی
گیجی
سرگیجه
حالت تهوع
استفراغ
مشکل در تعادل
از دست دادن حافظه
اشکال در تمرکز
زنگ زدن گوش
مشکلات طعم یا بو
حساسیت به نور
خستگی
ضعف
اشکال در راه رفتن
کاهش هماهنگی
مشکلات خواب
لکنت زبون
تشنج
از دست دادن هوشیاری

آسیبی که می تونه اتفاق بیفته

MedlinePlus خاطر نشون می کنه خیلی از آدمایی که دچار ضربه مغزی می شن، با استراحت مناسب به طور کامل بهبود پیدا میکنن. با این حال ندادن فرصتی واسه بهبودی به خودتون بعد از آسیبای سر یا دچار شدن به ضربات مغزی تکراری شما رو در خطر آسیب دائمی مغز قرار میده. سرگیجه، سردرد و اشکال در تمرکز ممکنه

تا چندین ماه پس از یه ضربه مغزی طول بکشه. مایوکلینیک گزارش میده آدمایی که ضربات مغزی رو تجربه کردن، خطر ابتلایشان به صرع (یه مشکل تشنج) رو دو برابر می کنن و اونایی که چندین ضربه مغزی داشتن، می تونن مشکلات شناختی دائمی رو تجربه کنن.

درمان

استراحت، بهترین درمان پس از یه ضربه مغزیه که به مغز شما فرصتی واسه درمون پیدا کردن میده. در دوره نقاهت پس از ضربه مغزی، از کار کشیدن ذهنی و جسمی از خودتون دوری کنین (به خصوص انجام ورزشای برخوردی). دچار شدن به یه آسیب دیگه سر قبل اینکه به طور کامل بهبود یابید، خطرناکه.

از دکتر تون در مورد اینکه چه دارویی می تونین واسه آرامش سردرد استفاده کنین و اینکه قبل از سرگیری فعالیتای عادی روزانه تون باید چه مدت استراحت کنین، سوال کنین.

حرف آخر

  در حالی که ضربات مغزی، بسیار جدی هستن و می تونن باعث مشکلات موندگار شن اما خیلی از مردم به طور کامل از آسیبای سر بهبود پیدا میکنن. با این حال واسه کاهش خطر دچار شدن به آسیب مغزی دائمی، مقدار زیادی استراحت پس از یه ضربه به سر لازمه.

.

منبع :gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *