آسیب و خرابی دندان با آلات و ابزار موسیقی | بیماری

هروقت نام  ساز یا نوای موسیقی رو می شنویم حس بهتری از شنیدن اون پیدا می کنیم یا به حسی که اون کودک یا نوجوون داره خیره میشیم اما میدونید همین آلات هم می تونن سختیایی در رابطه  با دهن، دندون و حتی سلامت عمومی  فرد دارن؟ با در نظر گرفتن تحقیقات زیادی که دررشتهای دندونپزشکی و سلامت دهن و دندون انجام شده به کار گیری سازه های موسیقی که با دهن نواخته می شن می تونن مشکلات مربوط به عفونت، حساسیت، انتقال مریضی و تغییرات دندانی رو به دنبال داشته باشن.

با در نظر گرفتن تماسی که این سازا با لب و مخاط دهن و در بعضی موارد با دندانا دارن امکان رد و بدل کردن گونه میکروبی در بین هر دو قسمت هست. باید توجه داشت که خیلی از این قارچا، باکتریا و ویروسا طول عمر طولانی داشته و در برابر شرایط سخت محیطی به طور کامل مقاوم هستن. پس حتی اگه وسیله موسیقی در مدت زمان زیادی هم استفاده نشده باشن امکان حفظ یا حتی افزایش باکتری هست پس می تونه خطری واسه سلامت دهن و دندون و حتی سلامت کلی کودک باشه.

با تحقیقاتی که محققان دندونپزشکی در این مورد انجام دادن مشخص شده که تعداد زیادی عوامل بیماریزا، نزدیک به ۵۰۰ نوع میکروب می تونن در ورودی، بدنه یا بقیه قسمتای اینجور وسایلی حضور داشته باشن. براساس تحقیق دیگری حتی گسترش و بروز بیماریهای مربوط به آسم هم در مواردی با به کار گیری اینجور وسایلی بالا رفته. در بعضی موارد عفونتا یا زخمهای دور و بر لبا بدلیل دچار شدن به میکروبا همراه با به کار گیری این وسایل گزارش شده. پس به طور کامل آشکاره که تمیز کردن موقع استفاده و نگهداری از اونا لازمه. استریل کردن ساده این وسایل واسه پیشگیری از ایجاد اینجور مشکلاتی قدم اول در کنترل این مشکلات بوده ولی کافی نیس. بدلیل اینکه این قارچا و میکروبا می تونن تا عمق این وسایل نفوذ کرده و دور از دسترس مواد شوینده به فعالیت خود ادامه. بعضی از این بیماریا هم عامل ویروسی دارن که به کار گیری آنتی بیوتیک ها واسه درمان اونا مناسب نیس.

 

رعایت نکات زیر در این مورد خوبه:

– با در نظر گرفتن حساس بودن وسایل موسیقی لازمه از محلولای تمیز و ضد عفونی کننده مناسب استفاده شه. واسه این منظور با در نظر گرفتن نوع ساز می تونین از دستوالعمل شرکت سازنده استفاده کنین.

– در دوره های وقتی مشخص لازمه اجزا ساز جدا شده و تموم سطوح اون مخصوصا سطوح داخلی اون بخوبی تمیز و شسته شه.

– استفاده شخصی از ساز خیلی با اهمیته. باید به کودکان آموزش داد که ساز هم جزء وسایل شخصی فرد حساب می شه تا از استفاده مشترک خوداری شه.

– در صورت بروز مشکلات غیر عادی در ناحیه دهن و دندون پس از به کار گیری وسایل موسیقی با دکتر یا دندانپزشک مشورت شه

– وسیله موسیقی رو همیشه در محل مناسب و تمیز نگهداری کنین.

منبع- دندونه

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *