آسیب کار تکراری پشت کامپیوتر | بیماری

: آسیب کار تکراری پشت کامپیوتر

 

معمولا آدمایی که یه کار خاص رو واسه مدتا به طور تکراری انجام میدن، بیشتر به آسیب فشار تکراری Repetitive strain injury) ) گرفتار می شن، مانند افراد تایپیست.

این آسیب (RSI) وقتی اتفاق میفته که فشار زیادی روی یه مفصل ایجاد می شه و تاندونا و عضلات دور اونو میکشه. وقتی این فشار به طور تکراری ادامه یابد، بدن وقتی واسه نوتوانی خود و استراحت نداره. در این هنگام، بدن با افزایش اندازه مایعات اون ناحیه (ادم) واسه کاهش فشار روی تاندون یا عضله عکس العمل نشون میده.

 

این نوع آسیب سیستم عضلانی اسکلتی و دستگاه عصبی ممکنه به وسیله انجام کارای یکنواخت، کارای سخت بدنی، قرار گرفتن در برابر ارتعاشا، فشار یا فشرده شدن مکانیکی و یا قرار گرفتن در موقعیتای سخت به صورت دائمی ایجاد می شه.

 

این مریضی با اسمای ترومای تجمعی و یا مشکلات و آسیبای تکراری استرس، صدمات حرکت تکراری و یا مشکلات اسکلتی عضلانی و سندرم استفاده زیادتر از اندازه شغلی و یا ورزش هم شناخته شده.

 

مشکلاتی که در اثر آسیب فشار تکراری درست می شن عبارتند از:

– سندرم تونل کارپال: منطقه ای در مچ دست که عصب مدیان در اون وارد می شه، تونل کارپال اسمشه. در این سندرم عصب مدیان ورم می کنه. هر گونه ورم در عصب این منطقه می تونه منتهی به ایجاد درد و بی حسی و سوزن سوزن شدن و یا احساس ضعف در انگشتان دست شه.

 

– سرویکال رادیکولوپاتی: تحت فشار قرار گرفتن دیسک گردن که معمولا در اثر نگه داشتن گوشی تلفن روی شونِه ایجاد می شه.

 

–  اپیکوندیلیتیس: درد پشت آرنج که مریضی آرنج تنیس بازم نامیده می شه.

 

–  کیست گانگلیون: تورم و ایجاد توده ای روی مچ دست که در اثر یه ماده ژله  مانند که از پوشش مفصل یا تاندون تراوش می شه ایجاد می شه.

 

–  دیستروفی رفلکس سمپاتیک: وضعیتی که در اون دستا خشک و متورم می شن و کنترل عضلات از بین میره و درد دائم هست.

 

– التهاب تاندون: پاره شدن و التهاب تاندونایی که استخوانا رو به عضلات وصل می کنه.

 

پیشگیری از آسیب فشار تکراری موقع کار با کامپیوتر

– محل قرار گرفتن مناسب واسه کامپیوتر، تایپ درست و درست نشستن موجب ارگونومیک شدن محیط کامپیوتر می شه (یعنی خستگی و ناراحتی کمتری بوجود میاره) و از بروز آسیبای فشار تکرار جلوگیری می کنه.

همیشه صاف بشینین. قوز کردن یا دولا شدن روی کیبورد فشار زیادی روی گردن، پشت و ستون فقرات وارد کرده و موجب این آسیب می شه

 

– در مصرف کامپیوتر هم درست مثل بقیه لوازم، هدف کاهش فشار و تکراره تا اطمینان انجام بشه که استراحت کافی هست و طرز نشستن و قرار گرفتن درسته.

 

– مبلمان مربوط به کامپیوتر اگه موجبات درست نشستن رو جفت و جور نکنه، خطرساز هستش. کامپیوتر نباید روی هر میزی که در دسترسه قرار گیرد. میز کامپیوتر میز مشخصیه که واسه به کار گیری اون طراحی شده.

 

– اگه کامپیوتر به وسیله بیشتر از یه نفر استفاده می شه، راحت بودن صندلی تنها مسئله مهم نیس. باید بتونین قد صندلی، زاویه پشت و محل قرار گرفتن دستا رو تنظیم کنین.

 

– کمر حتماً باید به جایی تکیه داشته باشه.

 

– واسه تایپ و به کار گیری موس، مچا باید در وضعیت خنثی قرار گیرند نه خم شده یا کشیده شده.

 

– زاویه آرنجا با بازوها باید درجه باشه. آرنجا باید نزدیک پهلوهای بدن قرار بگیرن تا مچ دست تون رو واسه تایپ خم نکنین.

 

نباید فاصله دست هاتون از کیبورد زیاد باشه، زاویه ساق دست و بازو باید درجه باشه 

 

– بالای نمایشگر باید هم تراز با پیشونی کاربر باشه. فاصله  از نمایشگر باید ۶۰ سانتیمتر باشه. اگه نمایشگر به وسیله همه اعضای خونواده استفاده می شه، مانیتوری بخرین که تنظیم اون ساده باشه.

 

– کیبورد باید ۷۰ تا ۷۵ سانتیمتر بالاتر از سطح زمین قرار داشته و قابل تنظیم باشه تا واسه افراد بلندقدتر بالاتر رفته و واسه کوتاه قدترها، پایین بیاد.

 

– همیشه صاف بشینین. قوز کردن یا دولا شدن روی کیبورد فشار زیادی روی گردن، پشت و ستون فقرات وارد کرده و موجب این آسیب می شه.

 

– از سفت کردن شونهای خود دوری کنین.

 

– پشت میز ، پاها باید در وضعیت راحتی قرار بگیرن و کف پاها باید صاف روی زمین باشه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پاها و لگن باید عمود بر ستون فقرات باشن و زاویه اونا تا ۱۰۰ درجه باشه.

داشتن استراحتای مرتب بین کار واسه پیشگیری از این آسیب لازمه. شما باید چشما، پشت، مچا و گردنتون رو هر نیم ساعت یه بار استراحت بدین

 

– محکم کوبیدن روی دکمه های کیبورد کاری لازم نیس و می تونه هم به خود فرد و هم کیبورد آسیب بزنه. یه تماس سبک واسه تایپ بهتره.

 

– نباید فاصله دست هاتون از کیبورد زیاد باشه. زاویه ساق دست و بازو باید درجه باشه. انگشتان و مچ دست هم موقع تایپ باید تو یه جهت باشن.

 

– داشتن استراحتای همیشگی و مرتب بین کار واسه پیشگیری از این آسیبا لازمه. شما باید چشما، پشت، مچا و گردنتون رو هر نیم ساعت یه بار استراحت بدین.

 

– انجام حرکات کششی، خوردن یه نوشیدنی یا تنقلات و یا قدم زدن در بین کار به شما کمک می کنه در آینده دچار درد نشید. دردناک شدن، خسته شدن، سوزش و خارش یا خشک شدن چشم ها، تار شدن دید یا دوبینی، حساسیت زیاد به نور همه از نشونه های فشار بر چشم هستن. از این رو باید بعضی وقتا چشم هایان رو از صفحه نمایشگر گرفته و به چیزی دورتر تمرکز کنین. بودن نور مناسب و کافی موقع کار با کامپیوتر، فشار وارد بر چشما رو کمتر می کنه.

 

– خیلی اوقات آسیبای فشار تکراری با استفاده کردن از وسایل کار ناجور ایجاد می شه. از این رو بهتره در انتخاب صندلی، نمایشگر، دستگاه ها و کیبوردتان دقت کنین و اندازه مناسب رو جفت و جور کنین.

 

درمان آسیبای فشار تکراری

علائم فشار تکرارشونده شامل سوزش، بی حسی و درد می شه که بیان کننده وجود عصب پیشرونده و تخریب عضلانیه. اگه از خستگی بیشتر از اندازه و یا خشک شدن گردن و پشت تون شاکی هستین، حتما پیش دکتر برید.

در صورت ندیده گرفتن درد و فقط مصرف داروهای مسکن واسه آرامش درد، وضعیت مریض خیلی بد تر و دوره درمان طولانی تر می شه

 

در صورت دچار شدن به آسیب آسیب فشار تکراری، پزشکان انجام ورزش، فیزیوتراپی و مصرف دارو رو پیشنهاد می کنن که مدت زمان بهبود سه هفته تا شش ماه طول می  کشد.

در صورت ندیده گرفتن درد و فقط مصرف داروهای مسکن واسه آرامش درد، وضعیت مریض خیلی بد تر و دوره درمان طولانی تر می شه.

 

دکتر ممکنه واسه نابود کردن تورم و درد، درمانای سرد رو پیشنهاد کنه و واسه کاهش اذیت و تسریع بهبودی هم استراحت رو سفارش کنه.

 

وقتی تورم و درد از بین رفت، دکتر یه برنامه توانبخشی رو پیشنهاد می کنه که عضلات رو به آرومی ورزش دهد و نبود حرکت مفصلی پیشگیری کنه.

بخش دیگری از درمان، به کار گیری داروهای ضدالتهاب واسه نابود کردن درده.

منبع:tebyan.netبیشتر بخونین تا سالم بمونین

  • سوزن سوزن شدن دست و پا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *