آسیب کبد و علتهای آن | بیماری

آسیب کبد به وسیله بار اضافی سموم و عفونتها ایجاد می شسود. دو احتمال داده می شه چون فشار آلودگی سموم قدرت دفاعی رو در مقابل عفونت کم می کنه. داروها، شربتای دارویی، دود سیگار، هوای آلوده، هورمونا و فرآورده های پس مونده بافتها همه روند برابری رو در کبد طی می کنن. وقتی این مواد سمی فشار زیادتر از اندازه توان تسلط بر کبد وارد می کنه، در نتیجه اصلاح اون و روندهای داخلی ایجاد شده آسیب می بند. از شایع ترین علل منحصر بفرد بار اضافی در فرهنگ ما (آمریکا) مصرف افراطی و غیر اصولی الکله؛ همه با حالت خماری که یکی از علائم قصور در مقابل متابولیسم الکل به میزانی که به اون وارد می شه، آشنایی دارن.

علائم مشکل کبد می تونه بسختی پایین آورده شه. یه جور علائم طولانی مریضی کبد شامل سوء هاضمه تکراری، تهوع، سردرد، افسردگی، ضعف و یه بی حسی عمومیه. ممکنه هم اینکه عکس العمل بدی در برابر سیگار و الکل پیدا کنین و شایدً تا حد زیادی مستعد نتیجه های جانبی داروها باشین. هم اینکه با احتمال از دست دادن اشتها و مشکل تغذیه عادی روزانه مواجه میشین.

از طرف دیگه درمان مرض کبد معمولاً بدون این دست اون دست کردن بروز می کنه. اون یرقان بوجود میاره که مشخصه اون زردی پوست و سفیدی زیادتر از اندازه چشمه. این پیشرفت وقتی انجام میشه که صفرا (فرآورده های کبد ازباقی مونده گلبولای قرمز خون) به جای اینکه به روده بریزه، در خون تجمع پیدا میکنه. نبود وجود صفرا در روده ناراحتیای هاضمه ای ایجاد کرده، مدفوع رو بی رنگ می کنه.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *