آسیت و این علائم و نشانه ها | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

مریضی آسیت چه نوع بیماریه چه علائم و نشونه هایی داره مشکلات و نتیجه های جانبی دچار شدن به این آسیب رو در ادامه مطلب براتون میگیم

دکتر شهرام آگاه متخصص گوارش و کبد گفت: تجمع مایع در فضای چاله شکم رو آسیت می گن، مشکلات کارکرد کبد، کلیه ، قلب و بعضی بیماریای بدخیم که موجب تجمیع آب در ناحیه شکم شده نفخ و بزرگی ناحیه شکم رو به دنبال داره.

آگاه اضافه کرد:شایع ترین علل آسیت، سیروز یا مشکل طولانی کبدیه که حتما باید جدی گرفته شه، بی توجهی و از دست دادن زمان می تونه واسه مریض خطرناک باشه.

: مهمترین علائم آسیت، تورمه که در خیلی از موارد فرد یهویی حس می کنه که لباس هاش تنگ شده اما در معاینات دکتر متوجه تجمع آب در شکم می شه.

این متخصص ادامه داد: در بعضی از بیماریا آسیت همراه با اِدن (تورم) در انداما هستش، از جمله مشکل قلب که تورم پا و یا دستا رو داره. در مریض دچار سیروز و مشکل کبدی تورم بیشتر در شکم دیده می شه.

ایشون گفت: در مریضی آسیت عوامل زمینه ای  جزء بررسی هاییه که علل اونو مشخص می کنه. پس بررسی مریضی زمینه ای مانند کنترل ، کم کاری یا پر کاری تیروئید حتما باید انجام بشه.در مورد بررسی علل آسیت در بیشتر موارد، گرفتن آب شکم و آزمایش اون می تونه به تشخیص بهتر کمک کنه.

آگاه در آخر گفت: در بعضی موارد محدودیت نوشیدن آب پیشنهاد می شه اما بعضی از بیماران نیاز به داروهای ادرار آور دارن. در مورد مریضایی که مشکوک به بدخیمی هستن نیاز به تجویز این داروها نیس و پیدا کردن دلیل بدخیمی و درمان اون پیشنهاد می شه.

باشگاه خبرنگاران جوون؛

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *