آشنایی با آخرین اطلاعات در رابطه با بیمای آلزایمر ( زوال عقل ) & | سالمندان

آشنایی با آخرین اطلاعات در رابطه با بیمای فراموشی ( زوال عقل )

فراموشی چیه؟

فراموشی یه جور مشکل مغزیه که فرد گرفتار رو به فراموشی دچار می سازه. در این مریضی، سلولهای مغز کم کم تخریب شده و فرد دچار فراموشی می شه، طوریکه دیگه قادر نیس خاطرات گذشته رو به یاد بیاره و یا رویدادهای نوین رو در مغز خود شکل دهد.

در صورت پیشرفت مریضی، حافظه دراز مدت هم تحت اثر قرار گرفته و در آخر منتهی به فوت می شه.

عوامل مؤثر در ایجاد فراموشی:

۱- مهمترین عامل، سنه. تحقیقات نشون داده ، اندازه دچار شدن به این مریضی واسه کلیه سنین ۱ درصد، ولی واسه افراد ۶۵ سال و بیشتر ۵ درصده. این اندازه پس از ۶۵ سالگی به ازای هر ۵ سال افزایش عمر، دو برابر می شه.

۲- علت دیگه ارثه . ۴۰ درصد از مبتلایان به فراموشی از دخالت عوامل ارثی ، به این مریضی گرفتار گشته ان.

۳- عواملی مثل ضربه ها یا آسیبایی که به جمجمه وارد می شه ، دیابت، نبود جنب و جوش ، داشتن وزن اضافی، افزایش فشار خون و کلسترول در بروز و پیشرفت این مریضی نقش دارن.

۴- رژیم غذایی پر از کالری و چربی هم ، احتمال دچار شدن به مریضی فراموشی رو در آدمایی که از دید ژنتیکی مستعد هستن

زیاد می کنه.

سیر و آخرسر مریضی:

پیشرفت مریضی رو به ۳ مرحله میشه تقسیم کرد:

مرحله اول: مرحله ایه که در اون مشکل حافظه کم کم نمایان می شه. مریض در این مرحله از عهده کارای روزمره شخصی برمیاد. ولی اداره امور اجتماعی مثل خرید و کارای بانکی واسه اون سخته.

مرحله دوم: در این مرحله مشکل حافظه پیشرفت می کنه و علائم روانی – رفتاری مثل ترس، اضطراب، افسردگی، بی خوابی و بی قراری دیده می شه. مریض قدرت تشخیص جا و زمان رو از دست میده و گویش اون دچار مشکل می شه. در این مقطع از مریضی، فرد قادر به مراقبتهای شخصیه.

مرحله سوم: در این مقطع مشکل حافظه تا به اونجا پیشرفت می کنه که مریض حتی اسمش رو فراموش میکنه، قدرت صحبت اون تقریباً از بین رفته و عضلاتش سفت می شه، بلع غذا واسه اون مشکل شده و دیگه قادر نیس از بستر خارج شه .

 کم کم دچار زخمهای بستر می شه و کنترل اعمال دفعی رو هم دست میده.

 

 

تغییرات زیادی در مغز مریض اتفاق می افته که باعث کوچیک شدن مغز و هم از بین رفتن سلولای مغزی می شه و به جای اونا اشکال خاصی به نام “پلاکهای پیری” در مغز به وجود می آید.

علامت دیگه مریضی وجود کلافهای ظریف مارپیچی شکل در سلولای مغزیه، که در آخر سلولای سالم رو نابود می کنه.

علائم: آسیب اصلی مریضی دمانس یا زوال عقل است که از علائم شاخص اون از دست دادن حافظه، قضاوت، دلیل آوردن و تغییراتی در حالات و رفتاره.

مریضی فراموشی بخشی از روند طبیعی پیری نیس  و اگر علائم فوق دیده شه باید به دکتر متخصص مغز واعصاب مراجعه کرد. یه آزمایش کامل می تونه تعیین کنه که این علائم مربوط به مریضی دیگه ایه یا فراموشی دلیل اون می شه.

درمان:

هر چند مریضی فراموشی درمون نداره، اما درمانای موجود می تونن روی راه مریضی اثر کنه کننده و کنترل کننده دارا باشن.

* عوامل احتمالی ایجاد مریضی:

دلیل اصلی مریضی فراموشی همون طور که گفته شد ناشناخته س. با این حال عواملی چون سن و گذشته خانوادگی رو به اون بی ربط نمی دونن. این عوامل همیشه و صد در صد موجب مریضی نمی شن ولی می تونن به اون در رابطه باشن.

سن اکثریت آدمایی که به مریضی فراموشی گرفتار می شن، بیشتر از ۶۵ سال دارن و هر چی سن بیشتر باشه، احتمال دچار شدن به این مریضی زیاد می شه. با این حال آدمایی هستن که در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی گرفتار فراموشی شدن.

 آدمایی که یکی از والدین داداش و یا خواهرشان گرفتار بودن شانس بیشتری واسه گرفتن این مریضی رو دارن تا آدمایی که هیچ گذشته ای ندارن.

 شکل های جور واجور مریضی فراموشی: تقریباً تا درصد از موارد مریضی فراموشی از نوع تک گیر یا اسپورادیکه. نقش وراثت در این نوع خیلی مشخص نیس و نیاز به تحقیقاتبیشتری داره.

مریضی فراموشی غالب موروثی نوع دیگه ایه که شایع نیس و فقط ۵ تا ۱۰ درصد موارد رو تشکیل میده و از یه نسل به نسل دیگه مستقیماً انتقال پیدا میکنه.

* اثرات مریضی فراموشی:

مریضی فراموشی در آخرً به همه جنبه های زندگی فرد مانند فکر کردن، احساسات و اعمال اثر میذاره . این اثرات در افراد فرق داره . بسیار سخته که ترتیب علائم و یا سرعت مریضی رو در هر شخص پیش بینی کرد. مریضی روی موارد زیر تاثیر میذاره.

 توانائیهای فکری: این مریضی بر توانائیهای فردی مانند درک، فکر کردن، نگهداشتن و رابطه برقرار کردن تاثیر میذاره. قدرت اراده کردن کم میشه، کارای ساده که یه فرد طی سالها انجام می داده کم کم ویا به کلی فراموش می شه، درابتدا خاطرات نزدیک و بعداً خاطرات گذشته محو می شن و شخص درزمان صحبت کردن دچار سر در گمی می شه. شخص توانائی پیدا کردن لغات مناسب واسه ادامه یه صحبت رو از دست میده.

* احساسات و حالات:

مریض کنترل بر احساسات و حالات خود رو از دست میده. با پیشرفت مریضی ، شخص دیگه، دوستان و محله های آشنا رو نمی شناسه.

رفتار:

تغییرات ایجاد شده در مغز باعث تغییرات در رفتار شخص نسبت به محیط خود می شه. این عکس العملا ممکنه با رفتارای عادی شخص فرق داشته باشه. عکس العمل هابی مثل این شامل ترک منزل، تکرار کارا یا کلمات، مخفی کردن اموال شخصی ،رفتار خشن، خشونت، بیقراری و یا رفتار ناشایست جنسی در فرد مشاهده می شن.

* توانائیهای جسمی:

مریضی می تونه بر هماهنگی جسمی (Physical  Coordination) فرد اثر بزاره. پیشرفت مریضی کم کم باعث ضعف قوای جسمی می شه.

این تغییرات بر روند کارای روزانه شخص مانند خوردن، حموم کردن و لباس پوشیدن اثرات سوء داشته و شخص به تنهایی قادر به  انجام اونا نخواد بود.

هر چند مریضی باعث تغییرات می شه ولی فرد مریض هنوز می تونه تشکر خود رو بگه و احساساتی چون خوشحالی، خشم، ترس، عشق و یا غم رو نشون بده.با باخبر شدن از شخصیت مریض و تجارب زندگی گذشته اون میشه تدابیری اتخاذ کرد تا زندگی فعلی شخص از کیفیت خوبی بهره مند شه.

زندگی با مریضی فراموشی: الان، تشخیص طبی در مراحل اولیه مریضی ممکن است .تشخیص مریضی فراموشی بیشتر براساس گذشته  بالینی، آزمونای حافظه و بررسی کارکرد فکری و ذهنی مریض انجام قبول می کنه پیشرفت در تحقیقات موجب شده که بعضی از علائم مریضی رو در بعضی از بیماران بشه درمون کرد.

* فراموشی چیجوری شروع می شه :

فراموشی می تونه اول به شکل یه جور مشکل روانپزشکی خود رو نشون بده. مریض ممکنه سوءظن داشته باشه یا حسادت کنه یا ممکنه توهمات بینایی یا شنوایی داشته باشه.

با اینکه شروع هر مشکل روانپزشکی در سنین بالا به نفع آلزایمره، اما در خیلی از موارد این علائم همون جنبه های منفی شخصیتی هستن که در نوجوونی هم وجود داشتن، اما در میانسالی عقل و اراده یی سالم از بروز اونا جلوگیری می کرد.

بیشتر از این باید گفت توهمات موجود در فراموشی مثل بیماریای روانی یا یه سری های دیگه از دمانسا مثل «لوی بادی» دمانسای بوجود اومده نیس، تنها جابه جا دیدن افراد و اشیا هستش.

– فراموشی می تونه اول به صورت یه جور مشکل در صحبت شروع شه. ممکنه مریض اسامی رو از یاد ببره و اول فقط یه آنومی داشته باشه.

– ممکنه تا مدتا مشکل در راه رفتن، بقیه علائم رو تحت تاثیر خود بذاره. اینجا موضوع اصلی فرق پارکینسون و ان پی اچه.

– ممکنه اولین علامت فراموشی مشکلات فضایی – مکانی باشه. مریض ممکنه راه خود رو گم کنه.

– ممکنه اولین علامت یه جور مشکل سطح هوشیاری (کنفوزیون) همراه با بی قراری (دلیریوم) به دنبال یه مریضی داخلی مثل پنومونی یا عفونت ادراری یا یه جراحی مثل کاتاراکت یا پروستات باشه.

معمولاً قبل از این حوادث هم نشونه هایی وجود داشت که خیلی مورد توجه قرار نگرفت، اما از این پس با اینکه اون بی قراری و دلیریوم کم کم رو به بهبودی میذاره، اما دیگه بیشتر از این نمیشه یه جور مشکل حافظه رو ندیده گرفت.

 * علائم اولیه دچار شدن به این مریضی عبارتند از:

۱- از دست دادن حافظه:

یکی از شایع ترین علائم فراموشی فراموش کردن چیزهاییه که در فاصله وقتی نه خیلی دور فرا گرفتین. در حالیکه فراموش کردن قرار ملاقات، نام یا شماره تلفن دوستان طبیعیه ، اما در افراد گرفتار به فراموشی فراموشی بیشتر اتفاق میفته و بعدا هم با گذشت زمان موارد فراموش شده رو به خاطر نخوان آورد.

۲- مشکل در انجام امور زندگی و کارای روزانه:

افراد گرفتار به فراموشی به سختی می تونن وظایف خود رو بدون فکر کردن به خاطر بیارن. فراموش کردن روش طبخ غذا، تعمیر لوازم منزل و یا بازیای ساده از جمله مشکلات این افراده.

۳- مشکلات زبانی:

هر فردی ممکنه بعضی وقتا به سختی بتونه کلمات درست رو پیدا کنه. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر مواقع کلمات ساده رو فراموش میکنن و یا واژه های غیر معمولی رو جانشین می کنن.

۴- پریشونی و گیجی وقتی و مکانی:

فراموش کردن تاریخ روز و یا اینکه به سمت کجا در حال رفتن هستین، تا حدودی نرماله. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر خیابون خودشون رو گم می کنن و فراموش میکنن کجا هستن و یا چیجوری به این نقطه رسیدن و یا اینکه چیجوری به خونه برگردن.

۵- کاهش قوه قضاوت :

هیچکی در همه زمانها قضاوت درستی نداره. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر بدون در نظر گرفتن آب و هوا لباس می پوشند. مثلا ممکنه در روزای گرم چندین بلوز روی هم بپوشن و یا برعکس. افراد گرفتار به فراموشی قضاوت صحیحی درباره پول ندارن و ممکنه مقدار زیادی پول به فروشنده بدن و یا چیزایی بخرن که اصلا به اون احتیاجی ندارن.

۶- مشکل در تفکر ذهنی:

افراد گرفتار به فراموشی بیشتر کلا شماره ها رو فراموش میکنن و یا نمی دونن که چه کاری باید با اون انجام داد.

۷- قرار دادن وسایل در جای غلط:

هرکی ممکنه به طور اتفاقی کلید یا کیف پول خود رو در جای غلط بزاره. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر چیزها رو در جای غلط می ذارن . مثلا ممکنه اتو رو در یخچال بذارن.

۸- تغییر در رفتار و خلق و خو:

افراد گرفتار به فراموشی به سرعت تغییر خلق و خو میدن . مثلا ممکنه بدون هیچ دلیل مشخص از حالت آروم به گریه و یا عصبانیت تغییر خلق بدن.

۹- تغییر شخصیتی:

شخصیت افراد در طول زندگی معمولا تا حدودی عوض می شه. اما افراد گرفتار به فراموشی به طور بارزی تغییر شخصیت میدن. مثلا ممکنه بدگمان، ترسو و یا وابسته به بقیه افراد خونواده شن.

۱۰- از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری:

بعضی وقتا خستگی واسه کارای خونه، فعالیتای تجاری و یا مسئولیتای اجتماعی طبیعیه. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر بسیار غیر فعال هستن . ساعتای طولانی به تماشای تلویزیون می شینن. زیادتر از اندازه طبیعی می خوابن و هیچ تمایلی واسه فعالیت ندارن.

 * عوامل مؤثر در ایجاد فراموشی:

۱- مهمترین عامل، سنه. تحقیقات نشون داده ، اندازه دچار شدن به این مریضی واسه کلیه سنین ۱ درصد، ولی واسه افراد ۶۵ سال و بیشتر ۵ درصده.

این اندازه پس از ۶۵ سالگی به ازای هر ۵ سال افزایش عمر، دو برابر می شه.

دود سیگار احتمال دچار شدن به فراموشی رو زیاد می کنه

زوال عقل در کسائی که به مدت طولانی در برابر دود سیگار قرار گرفتن ۳۰ درصد بیشتره.

محققان می گن استنشاق غیر مستقیم دود سیگار از راه قرار گرفتن در محیطی که بقیه در اون سیگار میکشن احتمال دچار شدن به فراموشی رو زیاد می کنه. این اولین مطالعه ایه که رابطه استنشاق غیر مستقیم دود سیگار رو با این نوع نابودی ذهنی نشون میده.

به گفته سرپرست این تحقیق تحقیقات گذشته نشون دادن که دود سیگار غیر مستقیم باعث افزایش بیماریای قلبی عروقی شده و آترواسکلروزیس ، سخت شدن عروق خونی هم با افزایش نابودی ذهن رابطه داره.

در این مطالعه نوین رابطه بین مریضی قلبی عروقی و زئال ذهن و هم اینکه اثرات مستقیم و جداگونه سیگار بر سیستم عصبی بررسی شده. چون دود غیر مستقیم سیگار می تونه پروسه تحلیل اعصاب موثر در نابودی ذهن رو تحت تاثیر قرار داده و آستانه رو واسه ظهور علائم مثل نابودی ذهن پایین می آورد.

* توهم و بدبینی از عوامل اولیه الزایمره

درمانای دارویی رایج مریضی فراموشی که وضعیت شناختی مریض رو تحت تاثیر خود قرار میدن و این داروا روی علائم روانی به رفتاری هم اثر به درد بخور دارن.

علائم اولیه فراموشی روانی ـ رفتاری مثل خشونت‏، بی قراری و اضطراب، توهم و بدبینیه و این علائم در مراحل جور واجور مریضی (ناچیز، متوسط، شدید) و حتی بعضی وقتا قبل از شروع علائم روشن شناختی در مریض فراموشی دیده می شه.

در بسیاری اوقات عوامل ثانویه مثل مریضی جسمی‏، گرما، سرما، گرسنگی، درد و مشکلات ادراری باعث ایجاد این علائم و یا شدید شدن اونا می شه.

واسه علائم روانی و رفتاری درمانای دارویی و غیر دارویی به کار میره بنابر این پیشنهاد می شه درمانای غیر دارویی معمولا در اول و در صورت نیاز همراه با درمانای دارویی استفاده میشن و در صورت نیاز بعضی از داروای آنتی سایکوتیک‏، ضد افسردگی اثبات کننده خلق‏، نسبت به بقیه موارد ترجیح دارن.

مریضی فراموشی سلولای مغز رو ناراحت کرده و باعث تخریب کارکرد هوش و ذهنی می شه و هر دو جنس مرد و زن به طور مساوی تحت تإثیر مریضی قرار می گیرن.

مریضی فراموشی از ۷۵ سالگی به بعد این نسبت یه به ده می رسه و از نود سالگی به بعدمیزان دچار شدن یه به ۳ می شه.

 

دلیل بروز فراموشی ناشناخته س و بعضی باورای دلیل اون رو بیماریای اتواسمیسون می دونن و بعضی عقاید سابقه فامیلی وارثی رو دلیل بروز اون می دونن.

 

بیماران آلزیمر از مصرف کافئین مخصوصا در بعد از ظهر باید دوری کنن و بهترین مراقبت در مراحل اولیه مریضی ساختارمند کردن زندگی و ایجاد برنامه واسه حفظ کارکرد بیماریه.

 

البته وجود یه و یا تعداد بیشتری از نشونه های فراموشی در افرد حتما به معنی دچار شدن ایشون بیه مریضی فراموشی نیس و این افراد باید به دکتر متخصص مغز و اعصاب مراجعه و تحت بررسی قرار گیرند.

نشونه های مریضی فراموشی پرسیدن سوالی مشابه به صورت تکراری به فواصل کوتاه، تعریف کردن یه موضوع دقیقا به یه شکل خیلی وقتا زیاد، کم شدن در محیطای آشنا‏، قرار دادن وسایل خونه درمحلای اشتباهه.

فعالیتای جسمی سبک سالم موندن مغز رو پیشرفت می بخشه و احتمال ایجاد مریضی قلبی، سکته و دیابت که همه با افزایش خطر مریضی فراموشی در رابطه هستن در آدمایی که به صورت منظم ورزش می کنن کمتره.

فعالیت جسمی ملایم با بهتر کردن جریان خون باعث می شه که سلولای عصبی در مغز غذا و اکسیژن بیشتری دریافت کنن

* مصرف آسپیرین خطر فراموشی رو کم می کنه :

محققان دلایل تازه ای به دست آورده ان که نشون میده مصرف آسپیرین می تونه به حفاظت از بدن در برابر خطرات جدی کمک کنه.

این داروی اعجاب انگیز که بیشتر از ۱۰۰سال قبل ساخته شده، می تونه مریضی فراموشی رو به تاخیر انداخته و یا حتی مانع دچار شدن به اون شه.

آسپیرین می تونه از جمله به مقابله با سرطان، مریضی قلبی، فشارخون و آرتروز کمک کنه.

با این حال پزشکان اخطار دادن که یافته های آخرین مطالعه در مورد آسپیرین به این معنی نیس که مردم می تونن بدون مشاوره پزشکان به مصرف منظم اون روی بیارن.

تو یه تحقیق بیشتر از ۵۰۰۰ نفر که بیشتر از ۶۵ سال سن داشتن، واسه تشخیص فراموشی مورد آزمایش قرار گرفتن. اونا هم اینکه این موضوع که اونا به طور منظم آسپیرین ،  داروهای شامل آسپیرین یا داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی مانند ایبوپروفن مصرف کردن یا نه رو مورد بررسی قرار دادن.

اونا به این نتیجه رسیدن که از ۳۲۲۷ نفر از آدمایی هنوز زنده هستن، ۱۰۴ نفر گرفتار به فراموشی هستن. این مطالعه نشون داد مریضایی که واسه بیشتر از دو سال از آسپیرین یا داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی استفاده کردن، ۵۰درصد کمتر از بقیه با احتمال دچار شدن به فراموشی مواجه هستن.

با این حال به نظر می رسه، تنها کسائیکه به طور منظم و در دوره ای طولانی از این داروها استفاده کردن، از فواید اون بهره مند شدن. اگه مصرف این داروها مدتا قبل از پیدایش هرگونه علائم فراموشی(ضعف تواناییای مغزی) شروع شه، موثره.

در آخر باید توجه داشت که محققان نسبت به مصرف آسپیرین بدون مشورت دکتر اخطار میدن. چون مشکلات جانبی مربوط به استفاده بلندمدت از این داروها، از جمله خونریزی معده، زخم معده و ناراحتیای کلیوی می تونه خطرناک باشه.

* ورزش احتمال دچار شدن به فراموشی رو کم می کنه :

ورزش به طور منظم خطر تحلیل قوای مغزی و مریضی فراموشی رو گاه تا ۴۰ درصد کم می کنه.

این کامل ترین تحقیق درباره تاثیر ورزش در تحلیل قوای مغزیه. این مطالعه نشون میده که فرد هر چی نحیف تر باشه، فواید ورزش شاید بیشتر هستش.

محقق اصلی این مطالعه گفت: سه بار پیاده روی در هفته و هر بار ۱۵ دقیقه، کافیه تا خطر دچار شدن به فراموشی کاهش پیدا کنه.

ورزش منظم نه فقط خطر تحلیل قوای مغزی رو کم می کنه، بلکه ممکنه پیشرفت مریضی در آدمایی که اولین علائم اون در اونا ظاهر شده رو به تاخیر بندازه.

ورزش ممکنه کارکرد مغز رو از راه افزایش جریان خون به بخشایی از مغز که مسئول حافظه س، بهتر کنه. تحقیقات قبلی نشون داده بود که ضعف جریان خون ممکنه باعث آسیب دیدن این بخشای مغز شه.

دکتر لارسون، محقق این مطالعه میگه: حتی اگه ۷۵ ساله باشین و هیچوقت ورزش نکرده باشین، اگه همین امروز شروع کنین، می تونین از فواید اون بهره مند شید.

خیلی از محققان می گن که اون چه واسه قلب خوب باشه، واسه مغز هم خوبه. البته این مطالعه از این جهت مهمه که نشون میده ورزش حتی پس از ۶۵ سالگی و حتی واسه افراد شکننده خوبه.

*  نوشیدن یه فنجون قهوه در روز احتمال دچار شدن به مریضی فراموشی رو کم می کنه.

به گزارش واحد مرکزی خبر از لندن به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدن کافئین راه انتقال کلسترول از خون به مغز رو بسته می کنه.

براساس یافته های محققان آمریکایی، کلسترول موجب افزایش پروتئینایی می شه که در مغز تجزیه می شن و به دنبال ان پلاکایی تشکیل می شه که موجب دچار شدن به فراموشی می شه.

یافته های این تحقیق در نشریه نوروفلامیشن منتشر شده و در این بررسی به تعدادی از خرگوشا روزانه سه میلی گرم کافئین (برابر یه فنجون قهوه واسه آدم) دادن که پس از ۱۲ هفته مشخص شد مایع خونی مغز که از سیستم عصبی مرکزی مواظبت می کنه، در خرگوشایی که کافئین دریافت کرده بودن به شکل معناداری دست نخورده تر باقی مونده .

 * اگه پیشنهاد های اخلاقی رو جدی بگیرین و آدم با وجدان، بااخلاق و وظیفه شناسی باشین، این موضوع  می تونه به سلامت شمام کمک کنه و باعث شه تا در دوران سالمندی کمتر گرفتار به فراموشی شید.

این نتایجیه که محققان تازگیا به اون دست پیدا کردن و در نشریه مجموعه روان پزشکی عمومی منتشر کردن.

این مطالعه باحال که از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ طول کشیده، روی هزار نفر از کشیشا، راهبان و بقیه فعالان کلیسایی، انجام شده.

از این افراد خواسته شده به اندازه وجدان و اخلاق مداری خود نمره بدن. هم اینکه سؤالاتی از اونا پرسیده شده که به طور غیرمستقیم این موضوع رو بررسی کرده.

این افراد طی این مدت از دید عصبی و پزشکی آزمایش شدن تا کارکرد شناختی اونا، و این که به فراموشی گرفتار هستن یا نه، خیلی زود تشخیص داده شه.

درزمان این مدت، از این عده، ۱۷۶ نفر به فراموشی گرفتار شدن. مقایسه این افراد با بقیه آدمایی که در این مدت به مریضی گرفتار نشده بودن، نشون داد که تعداد آدمایی که به اخلاق و وجدان شون امتیاز کمتری داده بودن، در بین بیماران گرفتار بیشتر از بقیه بود؛ طوری که وقتی امتیاز فردی به ۴۰ می رسید، احتمال ابتلایش خیلی کم و اگه به زیر ۲۸ می رسید، احتمال ابتلایش خیلی زیاد می شد.

البته این محققان، از دانشگاه راش در شیکاگوی آمریکا، روی این موضوع تاکید داشتن که این افراد مذهبی، از طیفای جور واجور شخصیتی بودن و همه یه جور نبودن. ضمن این که اونا به این نکته هم توجه داشتن که این رابطه ممکنه خیلی معنی دار نباشه و تنها یه تصادف باشه. به خاطر همین، بقیه متغیرها رو هم در نظر گرفتن و اثر اونا رو از این رابطه حذف کردن؛ متغیرهایی که قبل از این به عنوان عوامل خطر و ایجاد کننده بروز مریضی فراموشی معرفی شده بود.

اونا از این یافته های، اثر متغیرهایی مانند سیگار، کم تحرکی و ارتباطات اجتماعی رو حذف کردن و جمع بندی اونا این بود که احتمال بروز فراموشی در افراد اخلاق مدار، ۴۷ درصد کمتر از سایرینه.

توجیه محققان در این باره قابل تامله. اونا می گن آدمایی که به امور اخلاقی و مذهبی پای بندتر هستن، زندگی موفق تر و ملایم تری هم دارن و این موفقیت و ملایمت، باعث شده تا احتمال بروز فراموشی در اونا کمتر شه.

اونا در بررسی چند ساله شون فهمیدن که این افراد تنشا و استرسای کمتری در زندگی شون دارن.

نه این که مشکلی در زندگی نداشته باشن، بلکه مهارتای حل مسئله و هم یکی بودن شون با این مشکلا بیشتره. ضمن این که رابطه الهی اونا با خدا، به اونا در تحمل سختیای زندگی کمک می کنه.

 یه مطالعه جانبی دیگه هم در کنار مطالعه اصلی انجام شد که یافته های اون باحال به نظر می رسه.

در این بخش، آدمایی که طی مطالعه از دنیا رفته بودن، بررسی شدن و یافته های مهمی از کالبدشکافی اونا به دست اومد؛ این که مغز آدمایی که تا این اندازه به اخلاق و مذهب پای بند بودن، تغییرات بیولوژیک کمتری رو هم در مقایسه با بقیه نشون می داد.

تغییراتی مانند آتروفی و کاهش حجم، که در مغز آدمایی به وجود میاد که در راه آلزایمری شدن ان.

 *  نگرانی به خود راه ندین و خوشحال باشین. تا خطر فراموشی رو کم کنین :

یافته های یه تحقیق نوین نشون دهنده انه که افراد  مستعد نگرانی، اضطراب یا افسردگی با احتمال بیشتری دچار “نقصان ناچیز شناختی” (MCI) می شن، آسیب ای که بیشتر پیش ساز مریضی ضعیف کننده تر فراموشی حساب می شه.

رابرت اس ویلسون سرپرست این تحقیق و عصب – روانشناس در مرکز مریضی فراموشی راش در شیکاگو گفت: “MCI حالا به عنوان یه علامت بسیار ابتدایی مریضی فراموشی شناخته شده.

ما دریافتیم که در میان سالمندان سالم بدون شاهدی از مشکل شناختی در شروع بررسی  وجود استرس طولانی پیش بینی کننده بروز MCIه.

اما مشکله این یافته ها رو به دانشی بدل کرد که به افراد کمکی واقعی  کنه.

دکتر سام گندی رئیس شورای علمی و پزشکی انجمن فراموشی آمریکا میگه: “کمی کردن استرس مانند کمی کردن فعالیت ذهنیه. استانداردکردن، کمی کردن و اندازه گرفتن استرس با در نظر گرفتن تفاوتای افراد کاری  بسیاری مشکله.

اما دکتر گری جی کندی رئیس بخش روانپزشکی سالمندان در مرکز پزشکی مونته فیوره در نیویورک عقیده داره که دست کم الان افراد تخت استرس نباید با یافته های این تحقیق تحت استرس بیشتری قرار گیرند.

اون میگه: “پنجاه درصد آدمایی که دچار نقصان ناچیز شناختی هستن آخر دچار زوال عقل یا دمانس نمی شن.

ویلسون و همکارانش که فرض کرده بودن استرس ممکنه نقشی در شروع مریضی فراموشی داشته باشه.

اونا تو یه بررسی ۱۲ ساله روی بیشتر از ۱۲۰۰ نفر که در شروع کار نشونه هایی از نقصان شناختی نداشتن،  این آدما به تستی  در مورد اندازه حساسیت خود به استرس و احساسات منفی رو جواب داده بودن.

در طول زمان ۳۸ درصد این افراد دچار نقصان ناچیز  شناختی شده بودن. آدمایی که بیشتر از همه احساسات منفی رو تجربه کرده بودن با احتمال بیشتر از ۴۰ درصد نسبت به آدمایی که کمترین حساسیت رو به این احساسات رو داشتن، دچار نقصان ناچیز شناختی شده بودن.

و اینطوری استرس روانی طولانی به گفته این محققان یه عامل خطرساز واسه مشکل شناختی خفیفه.

* اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی پیدا میشه، ممکنه مانع ساخت پروتئینایی در مغز شه که با فراموشی رابطه دارن.

محققان آمریکایی تو یه بررسی روی موشای آزمایشگاهی نشون دادن که اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی یافت می شن، ممکنه از ساخته شدن پروتئینایی در مغز جلوگیری کنن که با ایجاد مریضی فراموشی رابطه دارن.

در مریضی فراموشی ضایعاتی که اونا رو “پلاک” و “کلافه” می گن در مغز تشکیل می شن، که ناشی ار تجمع عجیب دو پروتئین به نام بتا-آمیلوئید و تائو در مغز هستن.

این تحقیق که روی موشای آزمایشگاهی انجام شده، نشون میده که یه رژیم غذایی غنی از اسید چرب DHA ممکنه  مانع از روند تجمع این پروتئینا شه.

DHA، یا اسید دکوزاهگزانوئیک، یه جور اسید چرب امگا-۳ه که بیشتر در ماهیای چرب مانند ماهی آزاد و ماکرل و به مقدار کمتر در خزهای دریایی، تخم مرغ و جگر پیدا میشه.

با وجود اینکه یافته های نوین در تحقیق روی حیوانات به دست اومده ان، مکمل تحقیقاتی روی آدما هستن که مصرف بیشتر ماهی و هم اندازه بالاتر DHA در خون رو با خطر کمتر مریضی فراموشی در رابطه کردن.

دکتر فرانک لافرلا از دانشگاه کلیفرنیا در ایروین که سرپرست این تحقیق بوده، می گوید حالا لازمه آزمونای بالینی در آدمایی انجام شه که در مراحل ابتدایی مریضی فراموشی هستن تا مشخص شه مکملای DHA می تونن از پیشرفت مریضی در آدما جلوگیری کنن یا نه.

* مصرف داروی ضد کلسترول  ستاتین زوال عقل رو کم می کنه .

محققان مدرک بیشتری پیدا کردن که نشون میده مصرف «استاتین» که بطور عادی واسه پایین آوردن کلسترول استفاده می شه از زوال عقل و کاهش حافظه پیشگیری می کنه.

این مطالعه که در مجله «نورولوژی» منتشر شده نشون داد «استاتین» که معمولا واسه کاهش خطر مریضی قلبی مصرف می شه خطر زوال عقل رو به نصف میرسونه.

در این طرح ۵۶۷۴ آمریکایی مکزیکی نسل ۶۰ ساله و سن بالا تر که در خطر بالای دچار شدن به زوال عقل قرار داشتن مورد مطالعه قرار گرفتن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *