آشنایی با آرتروز لگن | علل آرتروز لگن | درمان آرتروز لگن | بیماری

آشنایی با آرتروز لگن،علل آرتروز لگن،درمان آرتروز لگن 

آرتروز لگن یکی از مریضی هاییه که در بیشتر موارد به دلیل اضافه وزن به وجود میاد و منتهی به مشکلاتی واسه افراد می شه. این مقاله از سایت به آرتروز لگن،علل آرتروز لگن،علائم آرتروز لگن،درمان آرتروز لگن و روشای پیشگیری از آرتروز لگن و هم اینکه نکات تکمیلی در این باره اختصاص داره. از شما عزیزان دعوت می کنیم بازم ما رو همراه کنین. 

آرتروز لگن :

 

آشنایی با آرتروز لگن

ساییدگی مفصل که به اون آرتروز یا استئوآرتریت هم میگن در واقع مریضی غضروف مفصله. در ساییدگی یا آرتروز، غضروف مفصلی نازک و خراب میشه.

هر مفصل از دو استخون تشکیل شده که در کنار همدیگه قرار گرفته و نسبت به هم حرکت میکنن. واسه آسون کردن این حرکت و کاهش اصطکاک، محل تماس این دو استخون باید صاف و لغزنده باشه و این وظیفه بردوش غضروفه. غضروف لایه ای نرم و ارتجاعی به رنگ سفید براقه که روی استخوانا رو در محلی که مفصل رو تشکیل میدن میپوشونه.

با افزایش سن و با شروع روند پیری، همونجوری که پوست چروکیده میشه و رنگ مو به سفیدی میگراید تغییراتی در غضروف مفصلی هم اتفاق میفتد که مهمترین اونا نازک شدن لایه غضروفی و تغییر جنس غضروفه. غضروف دیگه اون سرحالی و خاصیت ارتجاعی و کلفتی کافی واسه مراقبت از مفصل رو نداره و  نتیجه اون کاهش حرکت یا خشکی مفصل و درد مفصلیه.

همونطور که گفتیم این اتفاقات، یه تیکه از روند طبیعی افزایش سنه ولی در افراد جور واجور شدت و ضعف داره. در بعضی افراد زودتر ایجاد شده و یا شدیدتره و یه سریای دیگه از افراد اونو کمتر تجربه میکنن. بعضی عوامل مانند وزن زیاد یا انجام کارای بدنی خاص میتونن این روند رو تسریع کنن.

بعضی وقتا شدت این ناراحتی متناسب با سن مریض نیس و فقط در این زمونه که میشه به این روند نام مریضی رو گفته کرد. این مریضی در زنان بیشتر از مردان دیده میشه. بعضی عوامل مانند شکستگیا و یا عفونتا و یا دیگه بیماریهای اسکلتال میتونن ایجاد استئوآرتریت رو سرعت بدن.

استئوآرتریت یکی از شایعترین علل درد اندام در آدما هستش و ممکنه زمینه خانوادگی داشته باشه. یکی از مفاصل مستعد استئوآرتریت مفصل ران یا هیپه که ممکنه به دلیل نیروها و فشارهای زیادی باشه که به این مفصل وارد میشه.

دربعضی مواقع مریضی آرتروز مانند آرتروز لگن ،فرسوده شدن استخوانا هم نامیده میشه.آرتروز معمولا واسه آدمایی که درسنین میانسالی ویا پیری هستن ر خ میده.در سال ۲۰۱۱ بیشتر از ۲۸ میلیون از مردم ایالت متحده آمریکا دچار مریضی آرتروزبودهاند.آرتروز درتمام استخوانای بدن می تونه اتفاق بیفته اما درمفصلایی که فشار برروی اونا بیشتره مانندمفصل لگن اندازه دچار شدن به آرتروز بیشتره .

آرتروز لگن باعث دردوسفت شدن عضلات این ناحیه می شه.این مریضی می تونه انجام فعالیتای روزانه مانندخم شدن واسه بستن بند کفش ،برخاستن از روی صندلی و پیاده روی کوتاه رو با مشکل مواجه کنه.

به دلیل اینکه آرتروز با گذشت زمان شدید تر می شه ،شما با ید درمان آرتروز لگن خود رو سریعترآغاز کنین،به دلیل اینکه پیشرفت این مریضی روی زندگی شما وفعالیت هاتون تاثیر میذاره.

با اینکه درمان قطعی واسه این مریض وجود نداره اما با کمک درمانا می تونین درد حاصل از مریضی آرتروز لگن رو کنترل کنین و از پیشرفت اون جلوگیری کنین و بتونین فعالیتای روزانه خود رو انجام بدین.

ساختمون یا آناتومی لگن:

 

آشنایی با آرتروز لگن

مفصل لگن یکی از بزرگترین مفصلا در بدنه.این مفصل یه مفصل گرد وحفره داره.چاله ای در درون این مفصل قرار داره که به اون کاسه مفصل می گن جایی که یه یه تیکه از استخون بزرگ لگنه.

یه قمستی مانند توپ درمرکز ران ،جایی که درناحیه بالاوانتهای ران قرار داره.سطح استخوانا چاله ها وقسمت توپ شکل بوسیله غضروفا و مواد لغزنده ای پوشونده شده این مواد لغزند ه به استخوانا کمک می کنه تا بتونن خیلی راحت حرکت کنن.سطح این مفصل بوسیله نوارهای باریکی به نام سینویم پوشونده شده .

دریک لگن سالم ،این نوارهای سینویم مواد لغزنده ای رو تولید می کنن تا غضروفا لغزنده بشن واین مفصل بتونه خیلی راحت حرکت کنه.

علل آرتروز لگن:

 

آشنایی با آرتروز لگن

دلیل آرتروز لگن نامعلوم س.اما فاکتورهایی که در ایجاد این مریضی موثرمی باشه شامل آسیبای استخون ،افزایش سن واضافه وزنه.

علاوه بر فاکتورهای فوق آرتروز لگن می تونه به دلایل زیرهم اتفاق بیفته:

مفاصل به درستی شکل نگرفته ان

دلیل آرتروز لگن ممکنه ژنتیکی ویا موروثی باشه که این ویژگیا برروی غضروفا تاثیر میذاره.

افراد ممکنه روی این مفصل با کنن با انجام فعالیتای سنگین ویا اضافه وزن فشار زیادی وارد کنن.

علائم آرتروز لگن:

 

آشنایی با آرتروز لگن

اگه شما علائم آرتروز لگن رو در خود مشاهده کردین حتما به دکتر مراجعه کنین.

نشونه هایی از جمله:

سختی مفاصل هنگام برخاستن از تختخواب

احساس سختی زمانیکه ساعات طولانی نشسته اید

هرگونه درد،ضعف وتورم در مفصل لگن

هرگونه صدایی که احساس کنین استخوانا برروی هم ساییده می شن

ناتوانی درحرکت لگن وانجام فعالیتای روزانه مانند پوشیدن جوراب هاتون

مریضایی که دچار آرتروز لگن هستن هنگام راه رفتن دچارمشکل می شن .تشخیص آرتروز لگن در اول مشکله.به دلیل اینکه درددرنواحی جور واجور بدن مانند کشاله ران،ران ،باسن وزانو اتفاق میفته.این دردها می تونه به صورت ناچیز ویا شدید باشه وباعث سفت وسخت شدن مفصل لگن می شه.

تشخیص آرتروز لگن:

 

علل آرتروز لگن

هیچ آزمایش خاصی برا تشخیص آرتروز لگن وجود نداره اماعکس ورداری به وسیله اشعه ایکس می تونه مواردی مانند باریک شدن مفاصل ،تحریک پذیر شدن استخوانا رو نشون بده.دکتر می تونه با دریافت اطلاعاتی از سلامتی بدن ومعاینه به مریض واسه تشخیص آرتروز لگن کمک کنه.در معاینات خود دکتر از کارکرد لگن و محدود شدن دامنه حرکت مریض باخبر می شه.

آرتروز یه مریض نامعلوم س که معمولا در افراد، در سنین ۵۰ سالگی وبالاتر ویاحتی در بعضی از جوانان اتفاق می افته.

دربیماری آرتروز لگن ،غضروفا کم کم ازبین می رن با از بین رفتن غضروفا فضای بین استخوانا سخت می شن و روی همدیگه ساییده می شن و باعث آسیب به استخوانا ودرد می شه.

آرتروز باگذشت زمان شدت پیدامی کنه و دردآن طولانی ترمی شه.

درمان آرتروز لگن

کنترل درد:

 

آشنایی با آرتروز لگن

کنترل درد یکی از اولین مراحل در درمان آرتروز لگنه.واسه آدمایی که دردهای ناچیز دارن،مصرف ایبوپروفن،استامینوفن و ناپروکسین می توانددر کاهش درد اونا کمک کنه.آدمایی که دردهای شدیدتری در ناحیه لگن دارن احتیاج به تجویزهای پزشکی دیگری واسه کاهش درد آرتروز لگن دارن.اگه خوردن دارو براشون نتیجه بخش نبوده تزریق کورتیکواستروئید می تونه درد  افراد گرفتار به آرتروز لگن رو کم کنه .این تزریق مستقیما روی مفصل لگن مریض ناحیه ای که دچار درده تزریق می شه که باعث کاهش دردو تورم اون ناحیه می شه.

فیزیوتراپی:

 

آشنایی با آرتروز لگن

تحقیقات نشون میده که انجام تمرینات فیزیو تراپی می تونه واسه کاهش درد و بهبود کارکرد درانجام فعالیتا به مریض گرفتار به آرتروز لگن کمک کنه.فیزیوتراپی هم اینکه می تونه وسائل کمکی واسه مریض آماده کنه تا بتونه فعالیتای خود رو آسون تر بکنه.

تمرینات ایروبیک ،ایستادگی ماهیچه ها و ورزشای آبی هم در درمان آرتروز لگن موثره .یه برنامه منظم تمرینی می تونه باعث ایستادگی ماهیچه ها شه ،دامنه حرکتی مریض رابهبودبخشدوباعث افزایش جنب و جوش وکاهش درد مریض شه.انجام تمرینات یه راه موثر در سالم وفعال بودن بیماره مخصوصا زمانیکه مریض به آرتروز لگن مبتلاه.استراحت یکی از فاکتورهای موثره زمانیکه شما نشونه های آرتروز رو درمفاصل خود مشاهده کردین.

باپرستار خود درمورد پیداکردن راهی که بتونین درکنار فعالیتای روزانه تمرینات منظم انجام بدین مشورت کنین.

انجام فعالیتایی مانند دوچرخه سواری و شنا واسه مفاصل آسونه ومی تونه واسه آدمایی که گرفتار به آرتروز لگن هستن بسیار اثر داشته باشه .

کاهش وزن:

 

آشنایی با آرتروز لگن

کم کردن وزن واسه کاهش درد و فشار بر ناحیه لگن بسیار نتیجه بخشه. بدلیل اینکه وزن زیاد باعث ایجاد فشار برروی لگن و درد این ناحیه می شه.اضافه وزن برروی زانوها هم فشار بوجود میاره.

عمل جراحی:

 

آشنایی با آرتروز لگن

عمل جراحی واسه آدمایی که گرفتار به مریضی آرتروز لگن هستن و به وسیله درمانای دیگه بهبود نیافته ان انجام می شه.

عمل جراحی بیشتر واسه آدمایی انجام می شه که در ناحیه لگن موقع استراحت دچار دردهای شدید می شن و یا ناحیه لگن اونا به دلیل مریضی نامعلوم ای دچار بدشکلی وتغییر شکل شده.واسه این افراد عمل تعویض مفصل لگن می تونه درکاهش درد و افزایش جنب و جوش کمک کنه.

جراحی تعویض مفصل:

 

علل آرتروز لگن

زمانیکه درمانایی چون مصرف داروهای مسکن و تزریق نتیجه بخش نباشه جراحی تعویض مفصل ، قرار دادن پروتز در درمان آرتروز لگن بسیار موثره.

جراحی نگهدارنده مفاصل:

 

آشنایی با آرتروز لگن

درافراد جوون و آدمایی که فعالیت زیادی دارن.استخوانا ورداشته می شه و با گذاشتن جرء جدید باعث بهتر شدن تنظیم مفصلا می شن این جراحی می تونه کمک کنه که جراحی تعویض مفصل تا چند سال به تعویق افتد.

آرتروسکوپی:

 

آشنایی با آرتروز لگن

مفصل بوسیله شست وشوی با نمک  ضدعفونی می شه. و بوسیله آرتروسکوپی یا عمل بسته میشه بافت شکسته درون مفصل رو برطرف کنیم .بعضی از تحقیقات نشون دهنده اون هستش که آرامش درد آرتروز لگن بوسیله این اقدامات موقته.

درسال ۲۰۰۸ ، براساس تحقیقات بین المللی کوچرن کلابریشن Cochrane Collaboration برروی این روش در کاهش درد آرتروز لگن ،نشون میده که آدمایی که بوسیله آرتروسکوپی درمان شدن ،کاهش درد وناتوانی در فعالیتا به طور قطعی ودرمقایسه با پلاسبوplacebo(شبه دارو) بهبود پیدا نمی کنه.

پیونداستخوان:

 

آشنایی با آرتروز لگن

زمانیکه جراحی تعویض مفصل واسه درمان آرتروز لگن نتیجه بخش نیس، عمل پیوند استخون انجام می شه ،استخوانایی که مفاصل رو شکل میدن آماده می شن و بعد در محلی که قراره پیوند داده شه بوسیله پیچ،سوزن ، پلیت به واحدهای محکم تر پیوند داده می شن.می تونیم به این نوع جراحی، جراحی نجات بخش بگیم .

پیشگیری از آرتروز لگن:

 

آشنایی با آرتروز لگن

تا حد امکان به فعالیتای روزانه عادی خود ادمه بدین.

وزن مناسب داشته باشین.

جهت حفظ قدرت ماهیچه ها، فعال باشین. اگه برنامه ورزشی مناسبی رو دنبال کنین، انعطاف پذیری مفصل رو حفظ می کنین یا حتی بهبود خواهید بخشید.

تا حد امکان از انجام فعالیتای بالای سر و هوایی دوری کنین.

فقط در زمان درد شدید مفاصل، دست از فعالیت بکشین.

آرتروز شونِه یه مریضی پیش رونده س و مهمترین علائم اون درد شدید و مزمنه. بیشتر بیمارها با درمانای بدون جراحی بهبود پیدا می کنن و دکتر فقط واسه تعدادی کمی از بیماران درمان جراحی رو تجویز می کنه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *