آشنایی با آرتروز گردن | علل آرتروز گردن | درمان آرتروز گردن | بیماری

آشنایی با آرتروز گردن،علل آرتروز گردن،درمان آرتروز گردن

همونطور که میدونیم آرتروز یکی از بیماریای شایع بین مردمه. یکی از شکلای جور واجور این مریضی، آرتروز گردنه. در این مقاله از سری مقاله های آرتروز، به آرتروز گردن،علل آرتروز گردن،علائم آرتروز گردن،درمان آرتروز گردن  و هم اینکه نکات تکمیلی مربوط به این بحث پرداخته می شه. از شما عزیزان دعوت می کنیم ما رو همراهی کنین. از قبل از همراهی شما سپاسگزاریم.

علل آرتروز گردن

 

آرتروز گردن:

گردن درد مریضی بسیار شایعیه. عوامل زیادی باعث بوجود اومدن این مشکل می شن و بیشتر با افزایش سن ربط داره. استخوانای گردن، مثل اعضای دیگه بدن، با افزایش سن به آهستگی فرسوده می شه. این موضوع بیشتر منتهی به آرتروز می شه. آرتروز گردن یا اسپوندیلوز گردن نامیده می شه. اسپوندیلوز گردن تخریب مفاصل گردنه. این مریضی با افزایش سن شدیدا گسترش پیدا می کنه. بیشتر از ۸۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال به این مریضی گرفتار هستن. هر چند اسپوندیلوز گردن یه جور آرتروز گردنه با احتمال خیلی کم باعث فلج شدن یا ناتوانی جسمی می شه. کسب اطلاعات در مورد  ستون فقرات و چگونگی کار کردن اون به شما کمک می کنه تا مریضی اسپوندیلوز گردن رو بهتر بشناسین.

 

علل آرتروز گردن

علل آرتروز گردن:

آرتروز در ستون فقرات وقتی ایجاد میشه که دیسک خراب بشه و اندازه آب خود رو از دست بده. دیسکای کودکان و بزرگسالان شامل آبه. با افزایش سن، دیسکامون خشک و ضعیف می شن. این موضوع باعث نشست یا تخریب فضای دیسک و از بین رفتن ارتفاع فضای دیسک می شه. با وارد شدن فشار زیاد بر مفاصل فاست، این مفاصل هم اینکه تخریب می شن و مشابه مفصل زانو یا ران دچار آرتروز می شن. غضروفی که مفاصل رو پوشش میده و از اونا مراقبت می کنن دچار فرسایش می شه و علائم آرتروز گردن از جمله گردن درد بروز پیدا میکنه. اگه غضروف به طور کامل دچار فرسودگی شه، منتهی به ساییدگی استخون به وسیله استخون دیگه می شه. بدن شما واسه عکس العمل به از بین رفتن غضروف، استخون جدید رو در مفاصل فاست بوجود میاره تا از مهرها پشتیبانی شه. با گذشت زمان، این رشد زیادتر از اندازه استخون که اسپرز استخون (زائده استخون) اسمشه باعث تنگ شدن فضا واسه عبور عصبا می شه.

عوامل ژنتیکی: اگه اعضای خونواده سابقه گردن درد داشته باشن.

مصرف دخانیات: با افزایش احتمال گردن درد ربط داره.

شغل: مشاغلی که در اونا مجبور میشین که گردن خود رو زیاد حرکت بدین و سر خود رو بالا بگیرین باعث افزایش احتمال دچار شدن به آرتروز گردن می شه.

مسائل ذهنی روانی: افسردگی/اضطراب

آسیب/آسیب: آسیب به وجود اومده به وسیله شغل یا تصادف با خودرو

 

علائم آرتروز گردن:

مهمترین علائم آرتروز گردن درد ناچیز یا شدید باشه. بعضی وقتا با نگاه کردن به بالا یا پایین واسه یه مدت طولانی یا با فعالیتایی مثل رانندگی یا خوندن یه کتاب، درد به وجود اومده به وسیله این مریضی شدت پیدا می کنه. این درد گردن با استراحت یا دراز کشیدن آرامش پیدا می کنه. علائم دیگه شامل موارد زیره:

خشکی و گردن درد (با فعالیت شدت پیدا می کنه)

بی حسی و ضعف در بازو، دست و انگشتان

به سختی راه رفتن، نبود تعادل یا ضعف در دست یا پا

اسپاسم عضلانی در گردن و شونِه

سرگیجه و سردرد

صدا/احساس ساییدگی /انفجار با حرکت گردن

 

علل آرتروز گردن

تشخیص آرتروز گردن:

تعیین منبع گردن درد مانند آرتروز گردن واسه پیشنهاد درمان و توانبخشی مناسب لازمه. از این رو، واسه تعیین دلیل درد گردن معاینه کامل نیازه. دکتر شما سوابق مشکلات گردن شما رو به طور کامل بررسی می کنه. اون در مورد بیماریا یا آسیب دیدگیای دیگه گردن شما سوالاتی می پرسد. این سوالات از قرار زیر هستن:

گردن درد شما از کی شروع شد؟

قبلا هم به این اندازه درد گرفته بود؟

درد گردن چه موقع، چندین بار در روز و واسه چه یه مدت زمان میبره؟

چیزی هست که باعث بهتر یا بدتر شدن درد گردن می شه؟

تا حالا با خودرو تصادف کردین یا به گردن خود آسیب زده این؟

تا حالا واسه گردن درد خود اقدامی صورت دادین؟

معاینه کامل شامل معاینه گردن، شونه ها، بازوها و در بیشتر مواقع پا می شه. استواری بدن، حس لامسه، واکنشا، جریان خون، انعطاف پذیری گردن و بازو و هم اینکه راه رفتن شما معاینه می شه. دکتر گردن و شونه ها و نقاط حساس یا غدهای ملتهب رو لمس می کنه. دکتر در کنار معاینه، آزمایشات خون انجام میده و در صورت نیاز با متخصصین دیگه مشورت می کنه. آزمایشات دیگه به دکتر کمک می کنن تا مریضی آرتروز گردن خوب تشخیص داده شه و از قرار زیر هستن:

تصویر ورداری با اشعه ایکس:این تصاویر در شکل سنتی به عنوان اولین مرحله در تصویر ورداری از ستون فقرات استفاده میشن. تصویر ورداری با اشعه ایکس تغییرات به وجود اومده به وسیله سن مثل کاهش ارتفاع دیسک یا اسپرز استخون و آرتروز گردن رو نشون میدن.

ام آر ای:این آزمایش تصاویر بهتری از بافتای نرم مثل عضلات، دیسکا، عصبا و طناب نخاعی رو نشون میده و یه روش دقیق واسه تشخیص دلیل گردن درده.

سی تی اسکن: این آزمایش تصویربرداری معاینه دقیق استخوانا و کانال نخاعی رو ممکن می سازه.

میلوگرافی:این روش تصویر ورداری شامل تزریق رنگ یا کنتراست به کانال نخاعی می شه. این آزمایش امکان معاینه دقیق کانال نخاعی و ریشه های عصب رو به خاطر تشخیص دلیل گردن درد جفت و جور می کنه.

الکترومیوگرافی (EMG): الکترومیوگرافی و بررسی سرعت هدایت عصبی به وسیله دکتر دیگری صورت میگیره تا آسیب یا فشردگی عصب مورد معاینه قرار گیرد.

 

درمان آرتروز گردن:

درمانای آرتروز گردن بر آرامش گردن درد، کاهش احتمال آسیب دائمی و کمک به مریض واسه گذران یه زندگی طبیعی متمرکز می شن. درمان آرتروز گردن شامل روشای بدون جراحی و جراحی می شه که در ادامه به اون پرداخته می شه.

دارو:

داروهای زیادی در طول مرحله اول درمان آرتروز گردن استفاده میشن تا درد گردن و التهاب رو آرامش بدن.

استامینوفن: گردن درد ناچیز بیشتر با استامینوفن آرامش پیدا می کنه داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID): داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی که شامل ایبوپروفن و ناپروکسن می شن، بیشتر به همراه استامینوفن تجویز می شن و به عنوان درمانای اولیه گردن درد در نظر گرفته می شن.این داروها واسه آرامش درد گردن و التهاب استفاده میشن و بسته به نوع مشکل به مدت چند هفته تجویز می شن. اگه نمی تونین این داروها رو استفاده کنین یا این داروها درد شما رو خوب آرامش ندادند، شکلای جور واجور دیگری از داروهای مسکن واسه شما تجویز می شه.

داروهای شل کننده عضلانی: داروهایی مثل سیکلوبنزاپرین یا کاریزوپرودول هم در صورت بروز اسپاسم عضلانی دردناک می تونن مورد استفاده قرار داد.

گردن بند طبی نرم: بی حرکت کردن گردن یه روش درمانی غیرجراحی شایع واسه گردن درد یا سندروم درد میوفاسیال به وجود اومده به وسیله آرتروز گردنه. این گردن بندها باعث محدود شدن حرکت گردن می شن و امکان استراحت عضلات گردن رو جفت و جور می کنن. گردن بندهای طبی نرم فقط به مدت زمان کوتاهی باید مورد استفاده قرار بگیرن، چون استفاده اونا در دراز مدت باعث کاهش استواری عضلات گردن می شه.

کمپرس: گرما درمانی یا به کار گیری کمپرس یخ باعث آرامش گردن درد موضعی می شه. بعضی از افراد، مخصوصا پس از فعالیتی که باعث گردن درد شده، کمپرس یخ یا گرمادرمانی رو واسه کاهش ورم و التهاب بهتر می دونن. بیماران دیگه بالشتک گرمایی یا گرمای مرطوب مانند پوشش گرمایی مرطوبی مخصوص گردن یا حموم یا دوش گرم رو بهتر می دونن.

 

علل آرتروز گردن

تزریق:

تزریق استروئید در مهرهای گردنی در خیلی از بیماران  گرفتار به آرتروز گردن باعث آرامش کوتاه مدت گردن درد می شه. شکلای جور واجور مختلفی از این تزریقات به صورت روزمره مصرف می شه. شایع ترین روشای تزریق واسه درد گردن از قرار زیره:

بلوک عصب ایپدورال گردنی: در این روش، داروی استروئیدی و بیهوشی در فضای کنار پوشش طناب نخاعی( فضای ایپدورال) تزریق می شه. این روش معمولا واسه بازو درد یا گردن دردی استفاده میشن که به وجود اومده به وسیله پارگی و بیرون زدگی دیسک گردنی (عصب باریکش یا رادیکولوپاتی هم نامیده می شه) است.

تزریق ایپدرول در ستون مهرهای گردن (بلوک مفصل فاست گردن): در این روش داروهای استروئیدی و بیهوشی به کپسول مفصل فاست تزریق می شه.

مفاصل فاست در پشت گردن قرار دارن و باعث ثبات و حرکت اون می شن. این مفاصل می تونن دچار تغییرات آرتریتی و آرتروز گردن شن که باعث گردن درد و بعضی وقتا سرگیجه و سردرد می شن.

مفصل فاست گردن (بلوک شاخه مدیال و حذف با بسامد رادیویی): این روش در بعضی از موارد گردن درد طولانی  در آرتروز گردن شدید استفاده میشن و هم واسه تشخیص و هم درمان مفصل دردناک بکار برده می شه. تزریق مفصل فاست در ستون فقرات گردنی در شکل زیر نشون داده شده.

در طول روند تشخیص، عصبی که مفصل فاست رو تامین می کنه با بیهوشی موضعی بسته می شه (مانند دارویی که دندون دکتر استفاده می کنه). دکتر از شما می پرسد که درد گردن به طور کامل برطرف شده یا نه. اگه اینجور باشه، دکتر منبع گردن درد رو خوب تشخیص داده.

مرحله دوم بستن درد به صورت دائمی تره. این کار با آسیب وارد کردن به عصب با بسامد رادیویی صورت میگیره که این روش حذف با بسامد رادویی می گن. تزریقات استروئیدی با وجود اینکه نسبت به جراحی کم تهاجمی تر هستن، تنها پس از معاینه کامل به وسیله دکتر تجویز می شه. قبل از به کار گیری این تزریقا واسه درمان آرتروز گردن، در مورد امتیازات و مشکلات اونا با در نظر گرفتن بیماریی که دارین با دکتر مشورت کنین.

 

علل آرتروز گردن

فیزیوتراپی:

استواری بخشیدن و کشش عضلات کشیده شده یا ضعیف شده عموما به عنوان اولین روش درمانی واسه گردن درد و آرتروز گردن تجویز می شه. فیزیوتراپیست هم اینکه از انقباض گردن و اصلاح طرز نشستن و ایستادن  استفاده می کنه. برنامه های فیزیوتراپی متغیره، اما عموما بین ۶ تا ۸ هفته زمان میبره. جلسات فیزیوتراپی دو تا سه بار در هفته برگزار می شن، توانبخشی یه درمان موثر در گردن درده.

 

علل آرتروز گردن

ماساژ:

یه ماساژ نرم دور ناحیه گردن واسه آرامش موقتی خشکی و گردن درد به وجود اومده به وسیله آرتروز گردن فوق العاده س. با این حال، بهتره ماساژ به وسیله فردی حرفه ای صورت بگیره که نسبت به مریضی شما آگاهی داره.

 

ورزش و حرکات اصلاحی:

از جمله تمرینات ورزشی که واسه درد گردن به وجود اومده به وسیله آرتروز گردن میشه به موارد زیر اشاره کرد:

کشش گردن: قسمتای دیگه بدن خود رو صاف نگه دارین، چانه خود رو به سمت جلو هل بدین تا گلوی شما کشیده شه. به آرومی عضلات گردن خود رو بکشین و به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمونین. سر خود رو به مرکز برگردونین و اونو به سمت عقب هل بدین و چانه خود رو بالا بگیرین. به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمونین. این حرکت رو پنج مرتبه تکرار کنین. با تقویت عضلات فشار کمتری به مهرهای گردن وارد می شه و علائم آرتروز گردن از جمله گردن درد تخفیف پیدا میکنه.

 خم کردن گردن: سر خود رو به طرف پایین خم کنین تا چانه شما روی سینه تون قرار بگیره. به آرومی عضلات گردن خود رو بکشین و به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمونین. به وضعیت طبیعی خود برگردین و این حرکت رو ۵ مرتبه تکرار کنین.

چرخش گردن: سرخود رو به یه طرف بچرخونین، چانه خود رو پایین یا بالانبرید و تا حدی سر خود رو بچرخونین که احساس گردن درد نکنین. به آرومی عضلات گردن خود رو بکشین و به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمونین. سر خود رو به مرکز برگردونین و بعد این حرکت رو واسه سمت مخالف تکرار کنین. این حرکت رو در هر سمت ۵ مرتبه تکرار کنین.

خم کردن گردن ( پهلو به پهلو): سر خود رو به سمت شونِه خم کنین، طوری که گوش به سمت شونِه مایل شه. به آرومی عضلات گردن خود رو بکشین و به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمونین. سر خود رو به مرکز برگردونین و این حرکت رو واسه سمت مخالف تکرار کنین. این حرکت رو در هر سمت ۵ مرتبه تکرار کنین. کشش رو در این تمرینات ورزشی تا جایی ادامه بدین که باعث گردن درد نشه.

 

علل آرتروز گردن

داروهای گیاهی:

بعضی از داروهای گیاهی و طب سنتی که واسه گردن درد به درد بخور هستن از قرار زیر هستن:

پماد کپسایسین: کپسایسین ماده ایه که باعث تندی فلفل می شه و هم اینکه به عنوان مسکن در آرامش گردن درد به وجود اومده به وسیله آرتروز گردن موثره. با این وجود، این داروها درد رو به صورت موقت آرامش میده، پس باید اونو دوباره مورد استفاده بذارین. پماد کپسایسین به بهتر شدن آرتروز گردن و درد عضلانی که دو دلیل درد گردن هستن، کمک می کنه.

گیاه پنجه شیطان: این گیاه واسه آفریقای جنوبیه و در اونجا به مدت چندین قرن واسه درمان تب، آرتروز و مشکلات روده ای معده ای مورد استفاده قرار گرفته. امروزه این گیاه واسه درمان بیماریایی مثل آرتروز گردن که باعث بوجود اومدن گردن درد و التهاب می شه، به کار برده می شه.

پوست بید سفید: بید سفید در اروپا منتهی به تولید آسپرین شد. اگه نمی خواین نسخه ترکیبی آسپرین رو واسه درد گردن استفاده کنین (آسپرین باعث دل درد می شه) پوست بید سپید رو مورد استفاده بذارین. این گیاه واسه بیماریایی مثل آرتروز گردن (اسپوندیلوز) که باعث ایجاد التهاب و گردن درد می شه، خوبه.

 

جراحی:

کمتر پیش میاد که آدمایی که تنها گرفتار به آرتروز گردن و گردن درد هستن با جراحی درمان شه. جراحی واسه کسائی در نظر گرفته می شه که درد شدیدی رو احساس می کنن که روشای درمانی دیگه قادر به آرامش درد گردن اونا نبوده. بعضی از بیماران که درد شدیدی رو احساس می کنن بدیش اینه نمی تونن جراحی بکنن. دلیل این وجود گسترده مریضی آرتروز، مشکلات پزشکی دیگه یا دلیلای دیگه درد مثل فیبرومیالژیاه. جراحی واسه آدمایی که علائم نورولوژیک پیش رونده ای مثل ضعف، بی حسی یا زمین خوردگی دارن، روش مناسب تریه.

گردن درد و آرتروز گردن بیماریه که در هر سنی حتی در جوانان میشه اونو دید، اما گسترش اون در افراد سالخورده بیشتره. از جمله علائم شایع آرتروز گردن، درد گردن، سر درد و سرگیجه س، هم اینکه ممکنه درد در گردن و شونِه و حتی در کتف هم بروز کنه. در صورت وجود درد شدید و طولانی به خاطر تجویز بهترین درمان قطعی گردن درد به دکتر مراجعه کنین. جراحی فقط واسه تعداد کمی از بیماران تجویز می شه. با بهتر شدن وضعیت نشستن و تقویت عضلات گردن میشه از دچار شدن به این مریضی پیشگیری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *