آشنایی با آرتریت عفونی و عاتئم و درمان آن | تغذیه سالم

 آرتریت عفونی و علائم و درمان اون

آرتریت عفونی – التهاب مفصل به وجود اومده به وسیله عفونته.عامل عفونی (پاتوژن) می تونه باکتری یا مایکوباکتریوم و یا یه ویروس و یا قارچا رو از راه گردش خون منتقل کنه. آرتریت عفونی، هم اینکه آرتریت عفونی نامیده می شه، هم اینکه ممکنه نتیجه آلودگی درزمان عمل جراحی روی مفصل باشه. دکتر ممکنه مایع مفصل آلوده رو ورداشته و پاتوژن اونو بررسی کنه

آرتریت چرکی یا عفونت مفصل مریضی حادیه که به دلیل رشد و افزایش باکتریای مریض کننده در مفصل بوجو میاد و در صورت نبود درمان مناسب و به موقع میتونه موجب بروز مشکلات خطرناک شه.

درمان عفونت چرکی مفصل چیه

درمان عفونت مفصل یکی از اورژانسای ارتوپدیه. پایه درمان این مریضی به کار گیری آنتی بیوتیک است. مریض یه محض تشخیص در بیمارستان بستری شده و تحت درمان با آنتی بیوتیک تزریقی قرار میگیره.

در اول دکتر ممکنه از نوع میکروبی که دلیل عفونت مفصله اطلاعی نداشته باشه و یا اگه هم نوع اونو میدونه به قطع نمیدونه که اون میکروب به چه آنتی بیوتیکی حساسیت داره. پس دکتر در اول از یه یا دو آنتی بیوتیک که فکر میکنه بیشترین تاثیر رو بر باکتری تولید کننده عفونت دارن استفاده میکنه. این اراده کردن براساس سن بیماره چون در هر سنی میکروبای خاصی گسترش بیشتری در ایجاد عفونت مفصل دارن. تحقیقات قبلی پزشکان نشون داده که در هر سنی چه میکروبی شایعتره و اون میکروبا به چه آنتی بیوتیکایی حساس ترن.

پس از چند روز که نتیجه کشت میکروبی مایع مفصلی مشخص شد دکتر با اطمینان میفهمه که عامل تولید کننده عفونت چه میکروبیه. هم اینکه آزمایشگاه روی کشت میکروبی آزمایشایی به عمل میاورد که به اون آنتی بیوگرام میگن. در این آزمایشات میکروبای کشت داده شده رو در نزدیکی آنتی بیوتیکای متفاوتی قرار میدن تا ببینن میکروب مورد توجه به چه آنتی بیوتیکایی حساس و به کدوم یکی مقاومه.

دکتر معالج از این اطلاعات استفاده میکنه تا بهترین و موثرترین آنتی بیوتیک رو واسه ادامه درمان مریض گرفتار به عفونت مفصل انتخاب کنه. آنتی بیوتیک حتما باید به شکل تزریقی داده شه ولی پس از چند هفته میشه از آنتی بیوتیکای خوراکی واسه ادامه درمان استفاده کرد.

مدت درمان عفونت مفصل باید طولانی و در حد چند هفته باشه تا عفونت ریشه کن شه. دکتر معالج با درنظر گرفتن جواب درمانی مریض و تغییراتی که در شدت علائم بالینی مریض و آزمایشات خونی بوجو میاد طول مدت درمان با آنتی بیوتیک رو مشخص میکنه.

پایه دوم درمان عفونت مفصل عمل جراحیه. چرک جمع شده در مفصل باید به شکل اورژانس از اون خارج شه. این کار در غالب اوقات بوسیله عمل جراحی انجام میشه. پوست و عضلات و کپسول مفصلی شکاف داده شده و مفصل باز میشه. تموم چرک از درون مفصل خارج شده و داخل مفصل با مقادیر زیادی سرم شسته میشه. در آخر عمل لوله ای در درون مفصل گذاشته میشه که از اون خارج شده و در بیرون بدن به محفظهای پلاستیکی وصل میشه. این لوله تا چند روز در مفصل باقی مونده تا باقیمونده ترشحات عفونی از مفصل خارج شن.

بعضی وقتا این عمل جراحی رو میشه در مفاصل سطحی مانند زانو با کمک آرتروسکوپ انجام داد ولی در مفاصل عمقی مانند شونِه یا مفصل ران باید حتما از عمل جراحی استفاده کرد.

پایه سوم درمان عفونت مفصل بیحرکت کردن مفصله. این بیحرکتی با به کار گیری آتل یا کشش پوستی انجام میشه.

پس از پایین اومدن نسبی علائم مریض حرکات مفصل شروع میشه تا دچار خشکی و محدودیت حرکت نشه.

مشکلات آرتریت سپتیک یا عفونت مفصل چیه

مهمترین مشکلات عفونت مفصل عبارتند از

تشکیل بافت فیبرو در کپسول مفصلی و بدنبال اون محدودیت حرکتی مفصل

تخریب غضروف مفصل و بدنبال اون ایجاد آرتروز و ساییدگی

استئومیلیت و عفونت استخون های مجاور

نکروز اسنخوان مفصل به دلیل کاهش خونرسانی (مانند نکروز سر استخون ران)

آسیب صفحه رشد نزدیک مفصل و بدنبال اون مشکل در رشد استخون

انتشار عفونت به دیگر نقاط بدن و فوت مریض

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *