آشنایی با آسم و علائم درمان آن | تغذیه سالم

آشنایی با آسم و علائم درمان اون

 آسم و علائم درمان

آسم (asthma) یه مریضی التهابی طولانی که با حملات انسدادی و برگشت پذیر افزایش تحریک پذیری مجاری تنفسی مشخص میشه. ماست سلا ائوزینوفیلا – لنفوسیتای t – و نوترونا نقش کلی ای در بروز التهاب در مریضی آسم دارن. علائم مریضی آسم شامل تنگی نفس– خس خس سینه – احساس فشار روی سینه و سرفه (به خصوص در شب و صبح زود) هستش. براساس شدت علائم آسم به ۴ دسته تقسیم میشه که در انتخاب درمان مناسب خیلی با اهمیته:

۱- آسم ناچیز متناوب: این مریضی کمتر از ۲ بار در هفته دچار حمله تنگی نفس می شن و در بین حملات هم هیچ علامتی ندارن. تعداد حملات آسم شبونه کمتر از ۲ بار در ماهه. درمان این بیماران با به کار گیری b2- اگونیستای استنشاقی در موقع حمله س.

۲- آسم ناچیز پایدار: در این بیماران تعداد حملات بیشتر از ۲ بار در هفته ولی کمتر از یه بار در روزه. در بین حملات هم مریض ممکنه علامت داشته باشه. حملات آسم شبونه بیشتر از ۲ بار در ماهه. در این بیماران درمان شامل b2- اگونیست استنشاقی در موقع حمله همراه با مصرف روونه کورتیکو استرئید استنشاقی با دوز کمه. به جای کورتیکو استروئید استنشاقی میشه از فراودهای خوراکی تئوفیلین و یا کنترل کننده های لوکوترینا( زفیر لوکاست و مونته لوکاست) استفاده کرد.

۳- اسم متوسط: این بیماران معمولا هر روز علامت دار هستن و اسم شبونه اونا بیشتر از یه حمله در هفته س. درمان در این بیماران شامل مصرف روزانه دوز متوسط کورتیکواستروئید استنشاقی و به کار گیری b2- اگونیست استنشاقی موقع حمله س. میشه به جای دوز متوسط کورتیکو استروئید از دوز کم این داروها به همراه فراوردهای تئوفیلینb2-اگونیستای خوراکی و یا b2_ اگونیست استنشاقی طولانی اثر ( مثل سالمترول) استفاه کرد.

۴- آسم شدید: مریض همیشه علامتدار بوده و تعداد حملات آسم خیلی زیاده. درمان شامل کورتیکو استروئیدای استنشاقی با دوز بالا + یکی از این داروهای (b2- اگونیست استنشاقی طولانی اثر- تئوفیلین- یا b2_اگونیست خوراکی) + کورتیکو استروئید خوراکی+ b2_ اگونیست استنشاقی کوتاه اثر موقع حمله س.

این مطلب به وسیله دکتر نیما ترابی گلسفید جفت و جور و واسه مجله پزشکی دکتر سلام فرستاده شده.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *