آشنایی با آلوئه ورا و خاصیت آلوئه ورا | سبزیجات

مجموعه: خواص مواد غذایی

آشنایی با آلوئه ورا و خاصیت آلوئه ورا

 

گونه شناسی آلوئه ورا :
گیاه «آلوئه ورا» گیاهیه که کلا در مناطق خشک رشد می کنه. آلوئه ورا با اینکه به خونواده زنبق تعلق داره اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس داره. در بین بیشتر از ۲۴۰ گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخیص داده شده که دارای ارزش غذایی هستن.
نام آلوئه ورا در کلمه به معنی «ماده تلخ نورانی» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده. آلوئه از خونواده سوسنه این گیاه با ظاهری مثل کاکتوس، گیاهی دائمی، گوشتی و آبداره که بیشترین حد حدود دو متر ارتفاع داره با برگای پهن تیغ دار. اگه تیغایی رو که در لبه برگا قرار دارن جدا کنیم از جای خالی اونا ژلی ترشح می شه که تموم خواص گیاه در اون نهفتهه. از آلوئه که امروز در تموم دنیا کاشته می شه واسه درمان وسعت بزرگی از بیماریا از شکلای جور واجور میگرن گرفته تا سوءهاضمه، درمان جوش و سوختگی استفاده می شه.

آلوئه ورا در طب سنتی ۵ هزار ساله هندی، آیورودا هم به همین ترتیب مهم شمرده می شه. تمدنای یونانی، رومی، آفریقایی، مایایی، سرخپوستان آمریکایی و چینی هم آلوئه ورا رو گرامی می داشتن و مسلمانان هنوزم در خیلی از نقاط جهان در برگشت در سفر حج برگای آلوئه ورا رو بالای در خونه هاشون آویزون می کنن.
ترکیب عجیب این گیاه چیه؟
باید گفت در کمال حیرت زدگی ۹۶ درصد ساختمون ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده. ۴ درصد باقی مونده اما شامل مواد فراوانیه که ۷۵ نوع اون شناخته شدن.ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شدن از پلی ساکاریدها هستن که قادر به کاهش و بازسازی التهاب هستن.این ترکیب هم اینکه دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروبه.آنتی اکسیدان هایی به شکل ویتامینای آ، ب، ث، ای، آمینواسیدهای روی و اسیدهای چرب لازم هم در این ترکیب یافت می شن.کلسیم و آلوئین هم در آلوئه ورا موجود هستن، آلوئین ملینی بسیار قویه.
حدود ۹۶ درصد از وزن اونو آب تشکیل داده و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمینواسیدها، ویتامینا، املاح، آنزیم وگلیکوپروتئینه!
این گیاه دست کم داراى ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابىه که براى معده ، روده کوچیک و روده بزرگ خوبه.
ویتامین هاى تشکیل دهنده اون عبارتند از ویتامین C ، B۱۲ ، B۶ ،B۲ ، B۱ ، A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تونه تموم اسید آمینه هاى ضرورى بدن رو در اختیار شخص مصرف کننده بذاره.
هیچی این گیاه به تنهایى عجیبپ نیس. بلکه همراهى و یه جا جمع شدن تموم مواد لازم بدن از گروههاى جور واجور غذایىه که اونو منحصر به فرد کرده.
ژل Aloe شامل گلیکوپروتئینه که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود رو تسریع می کنه و هم اینکه شامل پلی ساکاریده که رشد و بازسازی پوست رو تحریک می کنه. “آنتراکوئین” موجود در شیره Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می کنه. این مواد شیمیایی در مقادیر کم، می تونن از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنن. . این ماده روند درمان خیلی از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی رو تسریع می کنه.
شیره این گیاه مسهل مفیدیه، اما چون می تونه دلیل گرفتگی دردناک عضلات شه، بیشترً استفاده نمی شه. با اندازه مصرف کمتر، شیره Aloe می تونه از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازه سنگ رو کوچکتر کنه. این ماده به عنوان آسون کننده دفع مدفوع مخصوصا در آدمایی که گرفتار به وبواسیر هستن ماده مفیدیه.
عصاره Aloe شکل ژل این گیاه س که مصارف داخلی داره و چون دارای خواص ضد میکروبیه، از اون واسه درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای هم میشه استفاه کرد. چون این ماده اسیدهای معده رو که دلیل شدید شدن زخما می شه کم می کنه واسه درمان زخمهای معده هم مؤثره.

 

تحقیقات گذشته نشون داده که “مانوز استیله” به عنوان یه ترکیب ضد ویروسی، دارای فایده های درمانی ضد ویروس ایدز است.مانور استیله خود ویروس رو مورد حمله قرار میده اما مهمتر اینکه، اندازه اثر AZT رو (یه داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV)تا حد زیادی بالا می بره. اگه این ترکیب دارویی با Aloe مصرف شه، اندازه AZT مورد استفاده واسه HIV رو میشه تا ۹۰% کم کرد که این از هزینه ها و مشکلات جانبی AZT تا حد زیادی کم می کنه.
ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیشتر از ۷۵ مواد مغذی از دید غذایی و ۲۰۰ ترکیب فعال، ۲۰ نوع ماده معدنی، ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامینه. این ژل بی انتها مطبوعه.
در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده اون طویله. از مهمترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و بازسازی اونا هستش. مصرف خوراکی آلوئه ورا هم به گوارش غذا کمک می کنه، سلامتی قلب و کارکرد کبد رو بهتر کنه، قند و کلسترول خون رو کنترل می کنه، تولید انرژی رو زیاد کرده، درد مفاصل رو آرامش میده، شش ها رو پاک می سازه، سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه و زخما و جراحات رو بازسازی می کنه.
آلوئه ورا خواص زیادی داره. تعداد این خواص اونقدر زیاده که نام گیاه هزاردرمان رو روی اون گذاشته ان.
محققان اسپانیایی موفق به ساخت یه جور ژل از گیاه آلوئه ورا ( آلوورا ) شدن که میتونه عمر نگهداری میوه ها رو طولانی تر سازه با به کار گیری این ژل میشه سطح میوه ها رو پوشوندین و در نتیجه زمان نگهداری اونا رو با حفظ تازگی و بدون تغییرات شیمیایی طولانی تر کرد. محققان اسپانیایی اعلام داشتن که این ژل اصلا طعم و ظاهر میوه ها رو تغییر نمی ده و از این رو می تونه به صورت یه پوشش به طور کاملً طبیعی و بی ضرر جانشین مواد نگهدارنده مصنوعی که پس از برداشت میوه ها به اونا اضافه می شه شه.

توجه:
آلوئه ورا ( آلوورا ) به دلیل سابقه ای طولانی و نورانی و داشتن خواص معجزه گر با آشنایی رو به رشد مردم با این گیاه لازم در خرید و مصرف این گیاه به علائم زیر توجه فرمایید آلوئه ورا ( آلوورا ) گیاهیه بدون ساقه و برگای ساده که به صورت متناوب روی قانون اون قرار گرفتن طول این گیاه به ۶۰ تا ۶۵ سانتی متر می رسه و اگه به صورت اورگانیک کشن شه به بیشتر از ۴۰ سانتی متر نمی رسه. دارای برگایی گوشتالود با ژله ای سفت که در وسط ژل خطایی مثل نخ هست و خنجری شکل و ساختمون شیاردار به رنگ سبز مایل به زرده. گیاه آلوئه ورا ( آلوورا ) شامل ۱۵۰ کلون واریته س و واریتهایی خالدار هستن که این خالا به رنگ سفید و در هر دو سمت برگ پراکنده ان که با افزایش سن گیاه خالا کم می شن ولی در انتهای برگ و دو طرف اون همیشه وجود دارن. هم اینکه لبه های اون دارای خارهای کوچکه جهت مصرف خوراکی حتماً به خالای سفید توجه شه.
شیره آلوئه ورا ( آلوورا )
شیره این گیاه دارای خواص به درد بخور و زیادیه. اگه می خواین از فواید این گیاه پر خاصیت بهره مند شید، روزانه ۶۰ تا ۱۲۰ گرم از شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) بخورین. اگه هر روز این کار رو بکنین، جریان خون تون بهتر می شه، هضم غذای تون بهتر انجام میشه و روده هاتون پاک می شه. این گیاه دارای خواص سم زدایی است و می تونه سموم رو از جریان خون پاک کنه. یکی از مهم ترین ویژگیای شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) ضد باکتری و ضد قارچ بودن اون هستش. به خاطر همین به کار گیری شیره این گیاه موجب حفظ سلامتی می شه.

شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) و کاهش وزن
یکی از مفیدترین خواص این گیاه کمک به کاهش وزنه. آلوئه ورا ( آلوورا ) در واقع با تحریک متابولسیم موجب می شه که بدن کالری بیشتری بسوزونه. انرژی لازم واسه این کار از چربی و کربوهیدرات موجود در بدن به دست میاد. نوشیدن شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) به صورت روزانه با چند بار ورزش در هفته برابری می کنه. آلوئه ورا ( آلوورا ) دارای مقادیر زیادی پروتئین کلاژنه و وقتی که شما شیره اونو می خورین، بدن باید واسه جذب پروتئین انرژی بیشتری مصرف کنه و همین موجب کاهش وزن می شه. هم اینکه، با مصرف روزانه شیره این گیاه حجم کمتری از غذا در روده باقی می مونه و اینطوری انرژی کمتری از غذاها جذب می شه.

شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) و سم زدایی
یکی دیگه از خواص این شیره خاصیت سم زدایی اون هستش. با مصرف شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) تولید سلولایی که با عفونت می جنگن در بدن زیاد می شه و قدرت سیستم ایمنی بالا میره. مواد موجود در این شیره می تونن فلزات سنگین رو از بدن بیرون کنن و متابولیسم چربیا، پروتئینا و کربوهیدراتا رو در بدن پیشرفت بدن. این خاصیت شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) و خاصیت مسهل بودن اون تاثیر روده بزرگ رو زیاد می کنن. کارکرد ناقص روده بزرگ باعث جذب دوباره سموم و در نتیجه کاهش سطح انرژی فرد و بروز بیماریا می شه. شیره آلوئه ورا ( آلوورا ) شامل نوزده آمینواسید، بیست ماده معدنی و دوازده ویتامینه.

آلوئه ورا (  آلوورا ) در درمان بیماریای زیادی نقش داره.
آلوئه ورا (  آلوورا ) در درمان دیابت :

پژوهشا نشون دادن که قند خون رو در آدم کم می کنه. محققان به این نتیجه رسیدن از اونجا که آلوئه ورا ( آلوورا ) میتونه آنزیمای موجود در پانکراس رو فعال کنه می تونه در آدمایی که دچار دیابت و هیپوگلیسمی هستن به تعادل و تنظیم قند خون کمک کنه.
آلوئه ورا (  آلوورا ) در درمان زخم معده :
آلوئه ورا (  آلوورا )  ترشح اسیدهای معده رو تنظیم و کنترل می کنه. هم اینکه خواص بی حس کننده، منعقد کننده خون، ضد باکتری و درمان کننده داره.

خوردن ژل آلوئه ورا ( آلوورا ) دلیل مب شه که این ژل به جداره لوله های گوارشی بچسبد و سرعت بهبود زخم ها رو زیاد کنه. ژل معجزه گر آلوئه ورا ( آلوورا ) قادر به کاهش اسیدهای معده (عامل اصلی شدید شدن زخمای معده) هستش. از این رو این ژل واسه درمان زخم های معده خیلی موثر شناخته شده. مصرف و خوردن  آلوئه ورا ( آلوورا ) قبل از هر وعده غذایی واسه کسائی که از نظر هضم غذای مصرفی با مشکل روبرو هستن هم به درد بخوره، چون آلوئه ورا ( آلوورا ) دلیل تحریک شیره گوارشی و ایجاد جریان طبیعی اون و در نتیجه کمک به شکستن مواد غذایی جهت جذب به وسیله سلولا می شه.
آلوئه ورا ( آلوورا ) در تنظیم کلسترول، چربی خون :

ژل آلوئه ورا ( آلوورا ) دارای آنزیمایی مثل آمیلاز، اکسیداز، کاتالاز و لیپاز، فولیک اسید، نیاسین که واسه کاهش چربی و قند خون مفیدن هست.
آلوئه ورا ( آلوورا ) در درمان فشار خون :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *