آشنایی با آمالگام | ماده پرکننده نقره ای رنگ دندان | بیماری

: آشنایی با آمالگام، ماده پرکننده نقره ای رنگ دندون

:
آمالگام، ماده پرکننده ایده آلی در دندانپزشکیه؛ چون علاوه برارزان و بادوام بودن، سازگاری مناسبی با بافتای دهن و دندون داره. آمالگام یکی از پرمصرف ترین مواد پرکننده در دندونپزشکی ترمیمیه؛ آلیاژی از جیوه و چند فلز دیگه مانند نقره، قلع، مس و روی. اگه می خواین با آمالگام بیشتر آشنا شید، با ما همراه شید.

 

 

آمالگام از نظر رنگ با دندونای طبیعی اخلاف زیادی داره و بدتر از اون بعد از قرار گرفتن در محیط دهن کم کم ممکنه رنگش تیره تر هم بشه. پس به کار گیری اون واسه پرکردن دندون های قبلی که هنگام صحبت کردن دیده می شن، مناسب نیس. اما برعکس به دلیل استواری خوبی که داره، میشه از اون واسه پرکردن دندونای آسیاب بزرک و کوچیک که فشار جویدن رو تحمل می کنن، استفاده کرد. بعضی وقتا هم از آمالگام واسه بازسازی سطوح نامرئی دندونای جلو استفاده می شه به شرط اینکه پوسیدگی خیلی کوچیک باشه و مقدار کمی از آمالگام واسه بازسازی دندون کافی باشه چون اگه مقدار زیادی آمالگام در سطح پشتی دندونای جلویی استفاده شه، سیاهی اون از روی دندون دیده میشه و منظره خیلی زیبایی نیس.

 

 

اگه از دوستان و افراد خونواده تون سوال کنین می بینین که بیشتر اونا دست کم یکی از دندون هاشون با آمالگام این ماده مشکی، پر شده. به راستی به چه دلیل آمالگام بیشتر از بقیه مواد پرکننده در دندونپزشکی ترمیمی استفاده کرده می شه؟ یکی از دلایل اون اینه که آمالگام یکی بودن تقریبا خوبی با دیواره های چاله دندون پس از برداشتن پوسیدگی، برقرار می کنه پس بزاق و میکروبای پوسیدگی زا نمی تونن از حاشیه پرکردگی آمالگام دوباره وارد دندون شن و دوباره دندون رو پوسیده کنن. نمکایی فلزی حاصل از عکس العمل آمالگام و بزاق، فاصله بین دندون و آمالگام درون چاله رو پر کرده و دیگه جایی واسه نفوذ میکروبا و پوسیدگی ثانویه دندون باقی نمی مونه. به زبون ساده تر دندانایی که با آمالگام در مقایسه با مواد پر کننده همرنگ دندون، پر می شن در آینده کمتر در حادثه پرکردگی، دچار پوسیدگی می شن.

 

 

 

● آمالگام چیجوری دندون رو بازسازی می کنه؟

 

وقتی که آمالگام تازگیا با جیوه مایع مخلوط می شه، خاصیت شکل پذیری داره. پس میشه اونو به آسونی درون چاله آماده شده دندون که تموم پوسیدگیای اون خارج شده، فشرده کرد. پس از اینکه دندانپزشک با آمالگام چاله دندون شما رو پر کرد، با وسایل مخصوصی به اون شکل میده و شیارها و برجستگیایی یه دندون طبیعی رو روی اون به وجود می آورد. بعد اونو با قلمهای مخصوصی براق می کنه. یادتون نره یه هفته پس از بازسازی دندانتان با آمالگام واسه پرداخت پایانی پرکرد گی دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنین.

 

● خوبی و بدی آمالگام

 

بازسازی دندون با آمالگام بسیار آسونه و فوت وفن خیلی پیچیده ای نداره. با آمالگام خیلی راحت میشه شکل طبیعی دندون رو بازسازی کرد. هم اینکه ترمیمای آمالگام فشارهای جویدن رو تحمل می کنن و مقاومت کافی در برابر شکستن دارن. معمولا یه بازسازی آمالگام مناسب، چند سال به شما سرویس میده. عیب اساسی آمالگام اینه که به ساختمون دندون باند نمی شه برعکس مواد ترمیمی همرنگ دندون که با مولکولای مینا و عاج باند می شن. رنگ تیره آمالگام هم، خیلی دلپذیر نیس به خاطر همین، این ماده نقره ای، در بعضی کشورای اروپایی، از رده خارج شده.

 

 

 

● آمالگام؛ عصای دست دندانپزشکان

 

آمالگام، ماده ترمیمی مناسبی واسه بیشتر دندانا هستش و حتی در شرایطی بهترین ماده پرکننده ارزانه. بیایید با هم به قلمرو فرمانروایی این آلیاژ نقره ای نگاهی بندازیم:

 

▪ سن: دندانپزشکان از آمالگام واسه بازسازی دندونای همه افراد، پیر و جوون استفاده می کنن. این پرکننده نقره ای رو میشه واسه بازسازی دندونای شیری کودکان و دندونای دائمی بزرگسالان در تموم سنین استفاده کرد.

 

▪ بازسازی پوسیدگیای کوچیک تا متوسط: اگه پوسیدگی دندون شما، اندازه اش کوچیک تا متوسطه، آمالگام ماده ترمیمی مناسبی واسه پرکردن دندانتان پس از برداشتن پوسیدگیه.

 

▪ دندونای عقبی: دندونای آسیابی بزرگ و کوچیک، دندانایی هستن که فشار به وجود اومده به وسیله جویدن غذاها رو تحمل می کنن، پس در صورت پوسیده شدن، باید با مواد محکمی، بازسازی شن، آمالگام نیروهای به وجود اومده به وسیله جویدن رو خیلی راحت تحمل می کنه و بازسازی مناسبی واسه دندونای عقبیه.

 

▪ بهداشت دهانی ضعیف: اگه شما فقط بعضی وقتا به سراغ مسواک و خمیر دندون می رید و بهداشت دهن و دندون هاتون رو رعایت نمی کنین، آمالگام مناسب ترین ماده واسه بازسازی دندونای شماس.

 

▪ قیمت و هزینه: آمالگام ماده پرکننده ارزانیه و هزینه بازسازی دندون با آمالگام، کمتر از بازسازی دندون با مواد همرنگ دندون و روکشه.

 

 

 

● آمالگام واسه چه کسائی ممنوعه؟

 

هرچند آمالگام تقریبا واسه بازسازی دندونای خیلی از افراد مناسبه ولی این به اون معنی نیس که همه افراد می توانن ازش استفاده کنن. آمالگام هم مانند هر داروی دیگری واسه بعضی افراد منع مصرف داره:

 

▪ پوسیدگیای بزرگ: اگه بخش بزرگی از ساختمون دندون شما به دلیل پوسیدگی، تخریب شده، آمالگام بازسازی مناسبی واسه اون نیس. این دندانا بهتره روکش شن.

 

▪ حساسیت به آمالگام: بعضی آدما به جیوه آمالگام و یا بقیه فلزات موجود در اون آلرژی و یا حساسیت دارن. این افراد نباید از آمالگام در بازسازی دندون شون استفاده کنن.

 

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *