آشنایی با آنفولانزای معده در کودکان | بیماری

: آشنایی با آنفولانزای معده در کودکان

: درد معده خردسالان می تونه با عوامل زیادی ایجاد شه میکروبا و ویروسای مریضی زای زیادی می تونن موجب دل درد و دل پیچه بچتون شن آنفلوآنزای معده یکی از عادی ترین عارضه های گوارشی در خردسالان هستش استفراغ و اسهال از جمله نشونه های ایچاد این مریضی هستن آماس آپاندیس هم با این ویروسا و میکروبای مریض کننده ایجاد میشه .

 خود رو کثیف نکرده، سیره، خوابش نمیاد و همه چیز مطلوبه اما بچتون گریه می کنه؟ باید به یه مشکل دیگه یعنی ویروس یا اصطلاحا آنفلوآنزای معده هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. اینم یکی از عواملیه که کمتر به اون توجه دارین اما واسه کودک تون درد یا ناراحتی بوجود میاره. پس لازمه درباره این مشکل اطلاعات بیشتری داشته باشین تا بدونین درمواقع ضرورت چه کارایی لازمه انجام بدین. در این مطلب به نکات مهمی در مورد این مریضی می پردازیم.

از آنفلوآنزا چه میدونید؟

آنفلوآنزای معده چیه؟ پروفسور باربارا فرانکوسکی درباره این مریضی میگه: «آنفلوآنزای معده نام بی مسماییه. درواقع نمیشه گفت این مریضی آنفلوآنزاییه که وقتی واکسن آنفلوآنزا می زنید دیگه از شر اون راحت میشین.» اون بهتر می دونه به خاطر تشریح دسته ای از ویروسا که می تونن باعث برهم خوردن وضعیت معده تون شده، حالت تهوع در شما بسازن و منتهی به استفراغ و اسهال شن، از اصطلاح «ویروس معده» استفاده کنه.

اما این روزا همه این مریضی رو به عنوان « آنفلوآنزای معده» می شناسن. در واقع یکی از دلایلی که بیشتر بچه ها دچار ویروس معده می شن بیشتر به خاطر اون هستش که ویروسای زیادی می تونن مسبب بروز اون باشن. حالا خوبیش اینه ویروس معده، مریضی جدی و خطرناکی نیس و بعد از چند روز مراقبت به خودی خود خوب می شه.

ویروس خرابکار یا مسمومیت غذایی؟

ویروس معده می تونه علائم مختلفی داشته باشه. بعضی کودکان تنها دچار معده درد و کاهش اشتها می شن، بعضی اونا دچار اسهال و استفراغ می شن و بعضی هم به هر دو وضعیت دچار می شن. ممکنه بچه دچار تب شده و حتی علائم مریضی در اون بیشتر شه و شدت مریضی زیاد شه یا اینکه فقط دچار استفراغ شه. در شرایطی که مسمومیت غذایی هم بعضی از این علائم رو داره، اما نکته مهم درباره اون اینه که سریع بروز کرده و زود هم خوب می شه. درحالی که ویروسای معده بیشتر سه تا پنج روز در بدن می مانند و مشکل ساز هستن.چه وقتی خطرناک می شه؟

یکی از بیماریایی که ممکنه ندیده گرفته شه، آماس آپاندیسه که با درد شدید معده و استفراغ همراه س. اینجا به راهکارهایی واسه شناسایی این مریضی می پردازیم. بچهایی که دچار آماس آپاندیس می شن بیشتر این علائم رو دارن:

  • درد در ناحیه شکمی که به پهلوها انتقال پیدا میکنه

  • تب

  • نبود تمایل به غذا خوردن

  • شدید شدن درد به اندازه ای که کودک قادر به راه رفتن، پریدن یا حرکت کردن نیس

اگه ویروس معده همراه با شکم درد باشه، شاید تشخیص اون قبل اینکه کودک دچار اسهال شه، کمی سخت به نظر برسه، اما اگه استفراغ باعث آرامش درد اون شه، میشه گفت که دلیل مریضی تنها یه ویروسه.

اگه کودک تون زیر یه سال داشته باشه، درصورت وقوع هر نوع مریضی یا مشکلی که بیشتر از دو روز زمان برد باید حتما با دکتر مشورت کنین. مهم ترین نگرانی ای که در مورد ویروس معده هست اسهال و استفراغیه که می تونه به کم آبی منتهی شه و در بچه های کوچیک تر، عاقبتای بدتر و حادتری داره. تحقیقات نشون میده از هر ۴۰نوزادی که دچار ویروس معده می شن، تنها یکی از اونا مجبور می شه به خاطر کم آبی در بیمارستان بستری شه.

اگه هر نوع خونی در اسهال و استفراغ بچه دیدید، حتما با دکتر تماس بگیرین چراکه حتما اختلالی در ویروس معده اتفاق افتاده و وضعیت اون بدتر شده. ممکنه بیشتر لکه های خون رو در مدفوع یا استفراغ خود با عفونتای حادتر باکتریایی مانند ای.کولی ببینین. در هر صورت اگه خون دیدید، حتما باید با دکتر مشورت کنین.

بقیه دلایلی که باید به خاطر اون حتما با دکتر مشورت کنین شامل هر نوع بیماریه که واسه بچه های زیر دو سال بیشتر از دو روز و واسه بچه های بزرگ تر که هیچ بهبودی در وضعیت اونا مشاهده نمی شه، سه روز ادامه پیدا کنه. البته شاید بالا بودن تب بچه مسئله خیلی مهمی واسه دکتر نباشه و در تشخیص مریضی اولویت موجود نباشه. اگه این تب واسه بچه های بزرگ تر بیشتر از سه روز و واسه بچه های زیر دو سال بیشتر از دو روز ادامه داشت حتما باید به دکتر مراجعه کنین.

از کجا بفهمم که کودکم دچار کم آبی شده؟

اولین چیزی که دکتر دوست داره بدونه اینه که کودک چقدر آب می خوره. واسه نوزادان، دکتر بیشتر می پرسد که چند پوشک واسه اون مصرف می کنین. پس تلاش کنین حساب کار دست تون باشه. واسه بچه های بزرگ تر که خودشون به دستشویی می رن، تلاش کنین حواس تون باشه و ببینین چند بار در روز می رن و به اندازه ادرارشون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

اگه دیدید زیاد ادرار نمی کنن، میشه گفت که اولین نشونه کم آبی در اون اتفاق افتاده. بقیه علائم کم آبی زیاد شامل نبود وجود رطوبت داخلی دهانه. وقتی تولید بزاق متوقف شه، غشای مخاطی دهن حالت چسبنده پیدا می کنه. مورد بعدی اینه که ببینین کودک گریه می کنه اما اشک نمی ریزد.

باید به کودکم غذا بدهم؟

اگه بچتون در کشاکش ویروس زیاد معده قرار داره، آخرین چیزی که نیاز داره، غذاس. اما وقتی که این درگیری کم شد و خوابید و کم کم اشتهایش برگشت، می تونین به اون غذا بدین. به محض اینکه کودک کمی احساس گرسنگی کنه، می تونین از رژیم BRAT واسه اون استفاده کنین. BRAT یعنی موز، برنج، سس سیب یا  نون تست. بیسکویت   هم گزینه خوبیه. می تونین یکی از این موارد رو امتحان کنین و کمی زمان بدین، ببینین سیستم بدن اون چیجوری اونو کنترل و مدیریت می کنه.دمنوشای سنتی رو امتحان کنین

بعضی از این چایا دارای ترکیبات گیاهی هستن که واسه کودکان مناسب نیس. چایایی هست که می گن واسه رفع تراکم خلط تجویز می شه و ماده قوی اِفِدرین در اونا هست، پس گول این مسئله رو نخورین که چون از یه فروشگاه غذاهای سالم اونو خریدین یا رویش عکس گل داره پس حتما واسه کودک به درد بخور و مطمئن هستش. اگه عمیقا به چای باور دارین، دکتر فرانکوسکی پیشنهاد میده کمی از دمکرده برگای بابونه استفاده کنین؛ اما تلاش کنین این نوشیدنی تنها گزینه شما واسه رفع کم آبی بدن کودک نباشه.

واسه تامین بقیه مکملا مانند ویتامینD یا پروبیوتیکا، دکتر فرانکوسکی عقیده داره که هنوز مشخص نشده اونا می تونن از بروز ویروس معده پیشگیری یا اونو درمان کنن. با این حال، اگه کودک تون شدیدا دچار اسهال شده بود و حالا اشتهایش برگشته، می تونین واسه افزایش بیشتر باکتریای به درد بخور و سالم در معده از ماست استفاده کنین.

چه وقت می تونه فعالیت هاش رو ادامه بده؟

البته شاید کودک تون اصلا دچار تب نشده و حس خیلی خوبی داشته باشه. اگه کودک شبا دچار اسهال می شه، ولی صبحا حس و حالش کمی بهتره، تشخیص درست با خودتونه که می خواین خطر کنین و اونو به مدرسه بفرستید یا نه. آخرین چیزی که بچه نیاز داره اشتیاق خوردن کلوچه در مدرسه س و شمام شک نداشته باشین دوست ندارین کودک تون در مهدکودک منتقل کننده مریضی باشه.

چیجوری پیشگیری کنیم؟

همونجوریکه قبلا هم گفتیم، اونا ویروسای کوچیک گروهی هستن که دوست دارن همیشه به افراد بچسبند، اما بهترین سد دفاعی شما واسه این کار اینه که خوب بهداشت دست تون رو رعایت کنین. شما نمی تونین جلوی کودک دو ساله تون رو بگیرین که هر چیزی که رو می بینه به دهن خود جنگ، اما می تونین به بهترین شکل محیط دور و بر اونو تمیز نگه دارین و به مرور اونو به شستن دستا عادت بدین.

هر کدوم از اعضای خونواده قبل از صرف هر وعده غذایی و بعد از رفتن به دستشویی باید دستای شون رو بشورن. وقتی بیرون از منزل هستین، حواس تون به مکانای پر از میکروب باشه چراکه ممکنه بچه ها به اونا دست بزنن. تلاش کنین همیشه ژل ضدعفونی کننده دست با خود داشته باشین تا اگه به دستشویی دسترسی نداشتید ازش استفاده کنین. دکتر فرانکوسکی در این باره میگه: «حتی انجام تموم این کارا هم صددرصد نمی تونه تضمین کنه که دچار ویروس معده نشید.»

حتما در این شرایط  به دکتر مراجعه کنین

تحقیقات نشون میده از هر ۴۰نوزادی که دچار ویروس معده می شن، تنها یکی از اونا مجبور می شه به خاطر کم آبی در بیمارستان بستری شه. اگه هر نوع خونی در اسهال و استفراغ بچه دیدید، حتما با دکتر تماس بگیرین چراکه حتما اختلالی در ویروس معده اتفاق افتاده و وضعیت اون بدتر شده.

چیجوری جلوی پخش شدن ویروس رو بگیریم؟

ویروسای معده تقریبا مسری ان و می تونن در تموم یه مدت که بچه اسهال و استفراغ داره، منتشر شن. اونا در اصل وارد چرخه ماده مدفوعی می شن اما بعد می تونن از راه بزاق و تماس غیرمستقیم (مثلا وقتی کودک مریض شما دستگیره در رو لمس می کنه و بعد شما به اون دست می زنید) انتقال یابد، پس محفوظ نگه داشتن بقیه اعضای خونواده از این مسئله کمی سخته.

شستن مرتب و دقیق دستا خصوصا بعد از عوض کردن پوشک اهمیت زیادی داره. تا جایی که می تونین باید همیشه وسایل بازی کودک رو تمیز کرده یا بشورید خصوصا اگه فرزندان تون اسباب بازی مشترکی دارن. اسباب بازی آلوده یکی از دلایل شایع انتشار ویروس معده س.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *