آشنایی با ارزش غذایی اسفناج با ماست | سبزیجات

 

آشنایی با ارزش غذایی اسفناج با ماست

از ویژگیای مصرف اسفناج خشک چه می دونین این گیاه چه ارزش غذایی داره و چه ویژگیای درمانی در اون نهفتهه به چه دلیل مصرف اسفناج همراه با ماست پیشنهاد می شه؟اسفناج تازه و خشک چه فرقی با هم دارن و در چه زمینه هایی می تونیم از اسفناج کمک بگیریم ؟

اسفناج از جمله سبزیهای برگدار به رنگ (معمولاً) سبز تیره س و در ساختمون مولکولی خود، منیزیم داره. پس از همینجا معلوم میشه سبزیها و خاصه اسفناج از منابع خوب منیزیم هستن. هر ۱۰۰ گرم اسفناج پخته و آب گرفته (یعنی همون شکلی که عموماً واسه جفت و جور «بورانی» استفاده میشه)، حدود ۸۷ میلیگرممنیزیمدارد.باحال اینکه مقادیر کلسیم و آهن اون، به ترتیب ۵۷/۳ و ۱۳۶ میلیگرمه. یعنی آهن اون از گوشت قرمز و کلسیم اون از ماست بیشتره! با این همه، روی کلسیم و آهن اون حسابی باز نمی کنیم .

۲. اندازه آهن زیاد در اسفناج یه اشتباه تاریخیه و براساس یه ممیز جابجا ایجاد شده .شروع این داستان که به نظر خیلی از افراد واقعی میرسه، به سال ۱۸۷۰ باز میشه. در اون سال «وان ولف»، بیولوژیست آلمانی تلاش کرد ارزش غذایی مواد رو مورد بررسی بذاره. در بین بررسی ارزش غذایی اسفناج اندازه آهن موجود در اونو به جای ۲.۷ میلیگرم در هر ۱۰۰ گرم، ۲۷ میلیگرم یادداشت کرد و همین اشتباه کوچیک دلیل شد افسانه های دروغین در مورد اسفناج شکل بگیره.چند سال بعد اشتباه دوم، اشتباه اول رو تقویت کرد. یه محقق سوئیسی از دانشگاه بال به نام گوستاو وان بونگ اندازه آهن رو در اسفناج تازه و خشک مورد مقایسه قرار داد. به طور کامل روشن بود که اندازه آهن در اسفناج خشک بیشتر از اسفناج تازه س .

جذب تقریباً کم این مواد مغذی از اسفناج به دلیل وجود فیبر و مخصوصا که اگزالات اون هستش که بسیارزیاده . اگزالات با پیوستن به عناصر دو ظرفیتی مخصوصا کلسیم وآهنجذب اونا رو به شکل زیادی کم می کنه. میگن کلسیم اسفناج به دلیل وجود اگزالات، در مقایسه با بقیه مواد غذایی کمترین مقدار جذب رو داره . پس، تا اونجا که به کلسیم و آهن اسفناج مربوط میشه، اضافه کردن ماست به اون از ارزش تغذیه های اون نمیکاهد چون برخلاف تصور خیلی از افراد، از پایهً اسفناج منبع خوبی واسه این مواد نیس.

از این مطالب واسه سلامتی ، بهبود روش زندگی و پیشگیری از بیماریای خود و عزیزانتون استفاده فرمایید و اگه مطلب رو به درد بخور تشخیص دادین لطفا اونو به اشتراک بذارین و ما رو به بقیه معرفی کنین .

دکتر آنلاین

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *