آشنایی با اس سیتالوپرام – Escitalopram | درمان اضطراب و افسردگی | بیماری

: آشنایی با اس سیتالوپرام – Escitalopram | درمان اضطراب و افسردگی

: آشنایی با اس سیتالوپرام – Escitalopram

این دارو واسه درمان افسردگی و درمان اضطراب کاربرد داره . این دارو باید زیر نظر دکتر مغز و اعصاب یا روانپزشک و متخصص تجویز شه. استفاده سر خود از این دارو می تونه مشکلات جدی رو به دنبال داشته باشه.

داروی اس سیتالوپرام – Escitalopram

داروی لکساپرو «Lexapro»؛ که با نام عمومی اس سیتالوپرام «Escitalopram» هم شناخته می شه، واسه درمان مشکلات افسردگی زیاد و مشکل اضطراب عمومی مورد استفاده قرار میگیره.

هنوز بطور دقیق مشخص نیس که این دارو چه طور باعث درمون افسردگی یا اضطراب می شه؛ اما می گن که داروی اس سیتالوپرام باعث افزایش سروتونین «یه فرستنده شیمیایی در سیناپسای عصبی مغز» می شه. سروتونین در تنظیم خلق و خو، اشتها و خواب دخالت داره.

اطلاعات مهم درباره اس سیتالوپرام

کاهش احساس ناراحتی

کاهش احساس فشار داخلی

درمون توانایی واسه شروع و انجام فعالیتای روزانه

درمون تمرکز

بازسازی و برگردوندن احساس لذت در اثر انجام فعالیتای لذت بخش و بطور مناسب عکس العمل نشون دادن

کاهش افکار با بدبینی و یا افکار خودکشی

افزایش کیفیت زندگی

در آدمایی که از مشکلات اضطرابی رنج میبرن، مصرف اس سیتالوپرام باعث موارد زیر میشه:

کاهش نگرانیا و ترس از آینده

کاهش فشارهای داخلی و درمون کم خوابی یا بی خوابی

درمون حافظه و تمرکز

کم شدن نشونه های فیزیکیِ مربوط به اضطراب، مانند:

حالت تهوع، لرزش، ضربان قلب بی نظم، داغ شدن و سرد شدن چهره، تعریق، احساس سوزش

افزایش کیفیت زندگی

چه قدر زمان میبره تا مصرف داروی اس سیتالوپرام تاثیر بزاره؟

هر چند ممکنه تغییرات کمی در علائم مربوط به افسردگی یا اضطراب، در مدت زمان یه هفته مشاهده شه، اما بین ۴ تا ۶ هفته بعد از مصرف اس سیتالوپرام، زمان میبره تا درمون زیادی مشاهده شه.

دوستان، اعضای خونواده یا همسر شما ممکنه متوجه تغییراتی در شما شه که حتی خودتون هم متوجه این تغییرات نشده باشین. داشتن یه دفترچه یادداشت واسه نوشتن علائمتان قبل و بعد از مصرف اس سیتالوپرام، می تونه به درد بخور واقع شه و پیشرفت و درمون وضعیت سلامت شما رو بهتر نشون بده.

نکات مهمی که قبل از مصرف اس سیتالوپرام باید رعایت کرد

قبل از مصرف اس سیتالوپرام، چه نکاتی رو باید بدونیم؟

مصرف این دارو ممکنه واسه بعضی افراد مناسب نباشه و هم اینکه نباید به کودکانی که کمتر از ۱۲ سال دارن و دچار افسردگی هستن، یا بچهایی که کمتر از ۱۸ سال دارن و دچار اضطراب هستن، داده شه.

اگه موارد زیر رو دارین، هیچوقت نباید از داروی اس سیتالوپرام استفاده کنین:

آلرژی «حساسیت» نسبت به سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام؛ اگه در ۲ هفته گذشته از داروهای کنترل کننده مونوآمین اکسیداز «MAOI» استفاده کردین. MAOIا «از جمله: فنلزین، رازاگلین، سلگلین»؛ نوع خاصی از داروهای ضد افسردگی هستن.

اگه در حال مصرف پیموزید «pimozide» – دارویی که واسه کاهش تیک «انقباض غیرعادی عضلات» در افراد استفاده می شه- هستین.

اگه شما، یا هر کدوم از اعضای خونواده تون یکی از موارد زیر رو تجربه کردین، به دکتر خود اطلاع بدین: «چون داشتن این شرایط موجب افزایش احتمال رخدادن بعضیا از مشکلات جانبی خاص در اثر مصرف اس سیتالوپرام در شما میشه»

تشنج یا صرع

مبادرت به خودکشی یا صحبت کردن در مورد افکار خودکشی

آب مشکی یا گلوکوم «مریضی چشمی»

علائم افسردگی، مشکل دو قطبی، دیوونگی، یا هرگونه مریضی روحی روانی

سابقه انفارکتوس قلب در مدت گذشته، بیماریای قلبی ناپایدار، مریضی کبدی، مریضی کلیوی، یا یه وضعیت دکتری که متابولیسم شما و یا تعادل مایعات و یا خون در بدن تون رو تغییر می ده.

چگونگی مصرف اس سیتالوپرام – Escitalopram

چند تا نکته مهم واسه چگونگی مصرف این دارو

اس سیتالوپرام می تونه به همراه غذا و یا بدون ان مصرف شه.

یه بار در روز، هنگام صبح و یا بعد از ظهر مصرف می شه.

اگه افزایش دوز مصرفی در افراد بزرگسال با مصرف اس سیتالوپرام داشته باشیم، تقریبا یه هفته زمان میبره تا مواد موجود در خون، به سطح پایداری برسن.

بطور یهویی مصرف این دارو رو قطع نکنین؛ مگه این که دکتر بشما تجویز کرده باشه. وگرنه ممکنه علائم ناخوشایندی رو تجربه کنین.

دوره درمان با این دارو مثل همیشهً چندین ماه یا بیشتر زمان میبره. دکتر شما باید بعضی وقتا اندازه نیاز شما به دارو رو مورد محاسبه بذاره.

دوز مصرفی نوجوانان واسه درمان افسردگی:

دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم به صورت یه بار در روز؛ بعد از دست کم ۳ هفته، درصورت نیاز دوز مصرفی میتونه تا ۲۰ میلی گرم زیاد شه.

دوز مصرفی بزرگسالان واسه درمان افسردگی:

دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم به صورت یه بار در روز؛ بعد از دست کم ۱ هفته، درصورت نیاز دوز مصرفی میتونه تا ۲۰ میلی گرم زیاد شه.

دوز مصرفی بزرگسالان واسه درمان اضطراب:

دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم به صورت یه بار در روز؛ بعد از دست کم ۳ هفته، درصورت نیاز دوز مصرفی می تونه تا ۲۰ میلی گرم زیاد شه.

دوز مصرفی افراد سن بالا یا افراد دارای مریضی کبدی، واسه درمان افسردگی یا اضطراب:

دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم به صورت یه بار در روز؛ مصرف شه.

پیشنهادای عمومی در مورد دوز مصرفی

اس سیتالوپرام رو حتما با تجویز دکتر استفاده کنین و قبل از مصرف، همه مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده رو به دقت بخونین. هم اینکه از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که واسه شما تجویز شده، دوری کنین و فقط در همون دوره وقتی که واسه شما تجویز شده، ان رو استفاده کنین.

این دارو رابا افراد دیگه «مخصوصاً بچه ها» شریک و سهیم نشید؛ حتی اگه انا دقیقاً نشونه هایی مثل شما رو دارن.

هنوز مشخص نشده که این دارو واسه جنین خطرناکه یا خیر؛ اگه باردارین و یا قصد باردار شدن رو دارین، به دکترتان اطلاع بدین. هم اینکه اگه در دوران شیردهی قرار دارین، با دکتر خود گفت وگو کنین.

دارو رو در دمای اتاق نگه داری کرده و دور از گرما و رطوبت بذارین.

وقتی که از دارو استفاده نمیکنید، درب قوطی شامل دارو رو محکم ببندین.

مصرف بیشتر از اندازه یا کمتر از اندازه لازم :

اگه یه بار مصرف این دارو رو از یاد بردین، به محض این که یادتون بیارین، اگه در همون روز قرار داشتین، ان رو استفاده کنین. اما اگه فردای ان روز یادتون بیارین که از یاد بردین دارویتان رو استفاده کنین، نباید ۲ قرص خورده و اضافی استفاده کنین. بلکه به همون روال همیشگی، یه قرص در روز مورد استفاده بذارین.

اگه بیشتر از اندازه لازم، این دارو رو مصرف کردین، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنین و یا از دکتر کمک بگیرین.

چند نکته

داروی اس سیتالوپرام رو دقیقاً به همون صورت که دکتر واسه شما تجویز کرده استفاده کنین. این دارو رو روزانه فقط ۱ بار مورد استفاده بذارین.

مصرف این دارو، فقط یه بخش از درمان افسردگی یا اضطراب رو به خود اختصاص می ده و واسه درمان کامل، باید از درمانای غیر دارویی مانند پشتیبانی اجتماعی، مشاوره گرفتن و آموزش هم استفاده کنین.

هرچند احتمال این که مصرف داروی اس سیتالوپرام باعث خواب آلودگی فرد شه بسیار کمه، اما در بعضیا از افراد ممکنه این تاثیر رو داشته باشه. اگه مصرف این دارو باعث احساس خواب آلودگی در شما می شه از انجام رانندگی و یا فعالیتایی که با اتومبیل آلات سر و کار دارن، دوری کنین. مصرف الکل ممکنه باعث افزایش این تاثیر در شما شه.

هرگونه تغییرات خلق و خو، مثل پریشونی و هیجان، یا افزایش یهویی انرژی، نشونه هایی از بدتر شدن افسردگی یا افکار خودکشی، خصوصاً در چند ماهه اول درمان، رو به دکتر خود گزارش بدین.

اگه هرگونه نشونه هایی مبنی بر سندروم سروتونین – مانند: حالت پریشونی و هیجان، توهم، بیهوشی، ضربان قلب تند، سرگیجه، داغ و سرد شدن، لرزش یا سفت شدن ماهیچه ها، که می تونه به همراه یا بدون نشونه هایی هم چون حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال باشه – در خود مشاهده کردین، خیلی سریعً از فوریتای دکتری کمک بگیرین.

اگه مشاهده کردین که خون ریزی زخم شما، بیشتر از حالت عادی زمان میبره، با دکتر خود صحبت کنین. هم اینکه در مورد هر سردرد همیشگی، ضعف یا گیجی، با دکتر خود گفت وگو کنین.

هرگونه تغییر در دید، قرمزی یا تورم در دور و بر چشما و یا درد چشم رو به دکتر گزارش بدین.

مصرف این دارو رو بدون تجویز دکتر بطور یهویی قطع نکنین. چون ممکنه دچار علائم ناخوشایندی شید.

قبل از مصرف هرگونه داروی دیگری به همراه اس سیتالوپرام «مثلا آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و چیزای دیگه ای به جز اینا» با دکتر یا مسئول داروخونه در مورد تداخلات دارویی صحبت کنین.

مشکلات جانبی اس سیتالوپرام – Escitalopram

نکات کلیدی

اگه مصرف این دارو بطور یهویی قطع شه، ممکنه فرد رو دچار علائم ناخوشایندی کنه.

بعضیا از افراد، بیشتر از بقیه دچار مشکلات جانبی در اثر مصرف داروی اس سیتالوپرام می شن.

اگه هرگونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به سختی نفس کشیدن، التهاب صورت، لبا، زبون یا گلو – در خود مشاهده کردین، حتما به دکتر اطلاع بدین.

آلرژیا و واکنشای آلرژیکی اس سیتالوپرام – Escitalopram

آلرژی نسبت به این دارو زیاد مشاهده نمی شه و غیر رایجه. با احتمال خیلی کم مواردی مثل آنافیلاکسی، تورم، کهیر، و جوش زدن گزارش شده است. اگه نسبت به سیتالوپرام، اس سیتالوپرام و داروهای مشابه انا حساسیت دارین، از این دارو استفاده نکنین.

مشکلات جانبی جدی اس سیتالوپرام – Escitalopram

اگه موارد زیر رو دارین، مصرف داروی اس سیتالوپرام رو بدون این دست اون دست کردن قطع کرده و به دکتر مراجعه کنین:

نشونه هایی از واکنشای آلرژیکی، مانند جوشایی که گسترش پیدا می کنن، به سختی نفس کشیدن، التهاب صورت، لبا، زبون یا گلو، یا ضربان قلب بسیار سریع؛

تغییرات در خلق و خو یا رفتار، مثلا: افسردگی، توهم، پارانویا، یا افکار خودکشی؛ اخلاق بچه ها رو هم بررسی کنین و هرگونه تغییر رو به دکتر گزارش بدین.

نعوظ دراز مدت و دردناک آلت تناسلی؛

مشکلات جانبی عادی

جدول زیر، همه مشکلات جانبی که در طول مدت آزمایشی مصرف اس سیتالوپرام واسه درمان افسردگی یا اضطراب گزارش شده رو نشون میده. افراد، ۲۰ میلی گرم در هرروز از این دارو استفاده کرده بودن و مشکلات جانبی دیده شده در انا در جدول زیر اومده.

اینم بگیم که این مشکلات به همراه درصد گسترش انا آورده شده؛ مثلا، درصد گسترش ۱۰% به این معناست که از بین ۱۰۰ نفری که از داروی اس سیتالوپرام استفاده کردن، بطور میانگین ۱۰ نفر انا به این آسیب جانبی دچار شدن.

نکته مهم:

فهرست بالا، همه مشکلات جانبی ممکن در اثر مصرف این دارو رو نشون نمیده و ممکنه مشکلات جانبی دیگری هم درصورت به کار گیری این دارو اتفاق بیفته. اگه موارد دیگری رو مشاهده کردین، به دکتر مراجعه کنین.

تداخلای دارویی – تاثیر داروهای دیگه بر اس سیتالوپرام

الکل «اتانول»؛ میتونه مشکلات جانبی در اثر مصرف این دارو رو زیاد کنه. پس نباید از نوشیدنیای الکلی استفاده کنین.

از چه داروهایی در دوره مصرف اس سیتالوپرام باید دوری کنیم؟

بعضیا از داروها مکنه با داروی اس سیتالوپرام تداخل دارا باشن و باعث افزایش مشکلات جانبی ان و یا افزایش یا کم شدن اندازه خون شن. اگه یه دارو با اس سیتالوپرام شدیدا تداخل داره، ترکیبات ان دارو رو هم نباید استفاده کنین.

همیشه قبل از این که هرگونه دارویی رو در دوره مصرف اس سیتالوپرام مورد استفاده بذارین – حتی داروهای بدون نسخه- از دکتر یا مسئول داروخونه در مورد امکان تداخل ان با اس سیتالوپرام سوال کنین.

تداخلات دارویی با اس سیتالوپرام

البته ممکنه یه سریای دیگه از داروها که در جدول بالا هم نیامده، شدیدا با داروی اس سیتالوپرام تداخل دارا باشن.

خلاصه ای از چند تا نکته مهم اس سیتالوپرام – Escitalopram

داروی اس سیتالوپرام واسه درمان افسردگی و اضطراب بکار میره. البته ممکنه تحت برنده های دیگه، واسه درمان مشکلات وسواسی هم استفاده شه.

داروی اس سیتالوپرام، یه برند عمومیه و ارزون تر از بقیه برندای این دارو – Lexapro. هستش.

داروی اس سیتالوپرام موثرتر از سیتالوپرامه و مشکلات جانبی کمتری هم نسبت به سیتالوپرام داره.

بی خوابی، اسهال، خشک شدن دهن و مشکل عملکر جنسی، بعضیا از عادی ترین مشکلات جانبی در اثر مصرف این دارو هستن. داروی اس سیتالوپرام، نسبت به بقیه داروهای هم رده خود، کمتر احتمال داره که باعث ایجاد مشکلات جانبی در افراد شه.

این دارو جزء داروهاییه که به عنوان SSRIs شناخته می شن.

امیدورایم این مقاله کامل اطلاعات مفیدی در مورد دارویی اس سیتالوپرام – Escitalopram در اختیار شما بذاره. از دیگر مطالب به درد بخور در مورد افسردگی و درمان افسردگی و اضطراب و استرس در پایین دیدن کنین.

.

منبع : talab.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *