آشنایی با اشکالاتی که در رژیم های غذایی وجود دارد | تغذیه سالم

آشنایی با اشکالاتی که در رژیمای غذایی هست

 رژیمای غذایی

روشای نادرستی که شما در بین رژیم گرفتن بکار میبرین، باعث می شه که وزنتون پایین نیاد .در این بخش  درباره کسائی بحث میکنیم که رژیم می گیرن ،ولی وزنشون پایین نمیاد. این افراد چه  مواردی رو رعایت نمی کنن ؟

این دامای عادی در رژیم غذایی می تونن در کاهش وزن شما خلل بسازن.

شما رژیم می گیرین و وزن کم نمی کنین؟ به احتمال زیاد شما گرفتار بعضی اشکالات عادی در رژیمای غذایی هستین.

کارشناسان می گن واقعیت اینه که حتی وقتی شما رژیم می گیرین، شاید کالری بیشتری رو نسبت به اون چه فکر می کنین بخورین. بعضی وقتا بین اون چه که ما میدونیم باید واسه کاهش وزن انجام بدیم و اون چه که واقعاً موقع تلاش واسه رژیم انجام می دیم ارتباطی وجود نداره.

واسه تازه کارا، فکر کردن در مورد رژیم گرفتن رو متوقف کنین، عوضش روی ترک عادتای بد روزانه ای تمرکز کنین که باعث زیاد شدن وزن می شن.

شاید شما ندونین که کالریا با چه سرعتی می تونن افزایش پیدا کنن. یه قاشق غذاخوری برنج اضافه در طول شش ماه می تونه ۱۰۰-۷۵ کالری به شما اضافه کنه، یه قاشق غذاخوری اضافه کره می تونه ۱۰۲ کالری اضافه کنه و ۱ اونس ( ۲۸,۳۵ گرم) چیپس هنگام ناهار همراه با ساندویچ ۱۶۲ کالری اضافه داره. غذا خوردن هنگام آشپزی، شروع هر روز با یه قهوه پرکالری، تموم کردن بشقاب غذای بچه ها هنگام شام و … فقط بعضی از عادتای بدی هستن که تلاش واسه کم کردن وزن رو از الکی می کنن.

البته به همون سرعتی که کالریا می تونن افزایش پیدا کنن، می تونن کم هم بشن. آگاه شدن از اشتباهایی که باعث می شن کالریا یواشکی وارد برنامه رژیم غذایی شما شن می تونن واسه کاهش وزن واقعی شما بسیار کمک کننده باشه.

لیست ما رو که اشتباهای عادی مردم موقع رژیم گرفتن اسمشه بررسی کنین و ببینین که هیچ کدوم از اونا واسه شما آشنا به نظر نمیاد؟

● اشتباه رژیمی شماره یه:مسابقه واسه تموم کردن

جایزه ای به همه کردن غذای شما در زمان معینی وجود نداره، مگه این که شما، در مسابقه هات داگ خوردن شرکت کرده باشه. برنامه روزانه شلوغ و پر کار، ما رو به سویی برده که واسه موافق شدن اون به سراغ عادت ناسالم سریع غذا خوردن بریم.

تارا گیدس، سخنران انجمن رژیم آمریکا میگه: «ما باید بیشتر خوردن آروم اروپایی رو انتخاب کنیم، با این روش ما می تونیم از غذا خوردن لذت ببریم، مزه هر گازی که می زنیم رو بچشیم و نشون سیر شدن رو قبل از زیاد غذا خوردن دریافت کینم».

● اشتباه رژیمی شماره ۲: صرف نظرکردن از وعده های غذایی

تحقیقات نشون میدن آدمایی که صبحونه نمی خورن، بیشتر از آدمایی که صبحونه بخورند وزن دارن. درک غلطی در این مورد هست که صرف نظر کردن از صبحونه یا هر وعده غذایی باعث می شه کمتر کالری جذب کنیم، ولی واقعیت اینه که بیشتر مردمی که کمتر از ۳ وعده غذا در روز می خورن، در انتهای روز با خوردن کالری بیشتری روز رو تموم می کنن. واسه خوردن ۳ وعده غذا در روز تلاش کنین. همیشه روزتون رو با یه صبحونه سالم شروع کنین ولی مراقب باشین که عاقلانه انتخاب کنین.

دکتر جوآن لیچن مشاور تغذیه و نویسنده داینینگ لین میگه: «حتی یه کیک کوچیک می تونه ۴۰۰ کالری و ۵ گرم چربی داشته باشه».

یه صبحونه سالم می تونه پروتئین و فیبر داشته باشه. یه تخم مرغ یه تیکه نون تست گندم و نصف گریب فروت فقط ۲۵۰ کالری داره و شما رو تا شب سیر نگه می داره.

● اشتباه رژیم غذایی شماره ۳: به کار گیری کالری مایع بیشتر از اندازه

کالریای مایع مانند قهوه با خامه، آب میوه ها، چایی و سودا واقعاً می تونه وزن رو زیاد کنن. یه تحقیق نشون میده که آمریکاییا تقریباً۲۱۰۰۰۰ کالریای خود رو از آشامیدنیا می گیرن.

گیدس میگه: «وقتی شما نوشیدنیایی با کالری زیاد می خورین نمی تونین با غذا خوردن کمتر، اونو جبران کنین، چون بیشتر نوشیدنیا تشنگی رو برطرف می کنن ولی گرسنگی رو تحت تاثیر قرار نمی دن».

به جای نوشیدنیای پرکالری، آب، شیر بی چربی، آب سبزیجات و کمی آب میوه های۱۰۰ درصد خالص بخورین. تلاش کنین گزینه های سبک تر و ملایم تری رو نوشیدن انتخاب کنین.

در این جا اندازه کالری بعضی از نوشیدنیای عادی رو میبینیم:

▪ ۲۴۰ گرم قهوه با خامه و شکر – ۳۰ کالری

▪ ۴۸۰ گرم چای شیرین – ۱۶ کالری

▪ ۳۶۰ گرم سودا – ۱۵۰ کالری و …

● اشتباهای رژیمی شماره ۴: ظرفای بسیار بزرگ

لیچن میگه: «ما در رستورانا به ظرفای بزرگ عادت کردیم، پس وقتی در خونه هستیم هم همین مقدار سرو می کنیم و فکر می کنیم که این مقدار نرماله».

کارشناسا بعضی ترفندها رو واسه کمتر کردن دانگا پیشنهاد می کنن:

▪ کمی از غذای خود رو در بشقاب بذارین بمونه.

▪ از بشقابا و کاسه های کوچیک تر استفاده کنین.

▪ بعضی وقتا، ظرفای خود رو با وسایل اندازه گیری، اندازه بگیرین.

● اشتباهای رژیمی شماره ۵: انتخاب غذاهای اضافه

علاوه بر زیاد بودن ظرفای غذا، ما دوست داریم کردن سالادهای رژیمی و غذاای مورد علاقه مون با لایه ای از چربی زیاد مانند سس، پنیر و چیزای دیگه تموم کنیم.

لیچن یادآوری می کنه که فست فودها، جوجه های سرخ شده و سالادها، همیشه بهتر از همبرگر نیستن. واقعا این به اندازه غذاتون بستگی داره.

● اشتباهای رژیمی شماره ۶: بدون فکر خوردن

«فراموشی خوردن» این واقعا بردن دست به طرف دهانه بدون این که متوجه اون باشین این اتفاق معمولاً در مقابل تلویزیون و یا هنگام مطالعه کتاب در حالتا و ساعتای خوشحالی و وقتی که شما باقی مونده غذای بچه ها رو می خورید، اتفاق میفته.

گید من میگه: «در برابر وسوسه غذا خوردن ایستادگی کنین، به جای فکر کردن به غذای هدر شده به اندازه کمرتون فکر کنین.»

کالریای در ظرفای کوچیک میان وعده های مورد علاقه تون بررسی کنین و ببینین که وقتی این میان وعده ها چند برابر می شن مصرف کالری با چه سرعتی زیاد شه.

▪ پیراشکی با مغز وانیلی، ۱۵۰ کالری

▪ ۱۲ بادام زمینی، ۱۲۵ کالری

▪ ۳۰گرم سیب زمینی خلالی سرخ کرده، ۸۸ کالری

▪ ۱,۵ کیک صبحونه ، ۱۰۰ کالری

▪ ۳ عدد شیرینی، ۱۶۰ کالری

▪ ۱۵ چیپس ترتسلا، ۱۴۲ کالری

▪ ۲۰ چیپس سیب زمینی، ۱۶۲ کالری

● حالا سوال اینه، شما چیجوری می تونین عادت بی فکر غذا خوردن رو کنار بذارین؟

گیدس میگه: «در اول تلاش کنین عادت این که همیشه در حال نشستن و استراحت چیزی بخورین رو کنار بذارین». یه فنجون چایی، یه لیوان آب و یا یه آدامس بدون شکر رو امتحان کنین. اگه یه میان وعده می خواین، اونو بیرون کیف تون به قطعات کوچیک تری تقسیم کنین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *