آشنایی با افسنتین یا افسنطین /دفع حشرات موذی | طب ایرانی

آشنایی با افسنتین یا افسنطین /دفع حشرات موذی

آشنایی با افسنتین یا افسنطین /دفع حشرات موذی

گیاه افسنطین یکی از گیاهان یا بهتره بگیم گل هاییه که خواص زیادی در اون نهفتهه و این گیاه، علفی خودرو و سازگاره. برگای نورس این گیاه، سبز و مایل به سفید هستن. افسنطین یکی از گیاهانیه که خواص دارویی زیادی داره و طبیعت اون گرم و خشکه. قسمت مورد استفاده اون بیشتر برگ و سرشاخهای گلدارشه. پرورش دادن یه گیاه دارویی می تونه هم از نظر درامد و هم سلامتی اثر داشته باشه. در این مقاله می خوایم تا روشای پرورش افسنطین و خواص عالی اونو بررسی کنیم.

آشنایی با افسنتین یا افسنطین

افسنطین بین ۸ تا ۱۰ سال عمر می کنه اما فقط پنج سال باردهی اقتصادی داره، این گیاه بومی نواحی معتدل آسیا و اروپا هستش. بذر اون از این مناطق به زلاند نو و آمریکا منتقل شده. حالا این گیاه به عنوان یه گیاه دارویی در محیطای وسیع پرورش داده می شه.

ریشه این گیاه مستقیم و طول اون به حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر هم می رسه. در بیشتر گیاهان چند ساله مثل افسنطین پای ساقه چوبیه. سطح افسنطین از کرکایی به رنگ نقره ای پوشیده شده و دارای انشعابای زیادیه.

بذرهای افسنطین قدرت رویشی مناسبی تا ۲ سال دارن. برگای قسمت پایینی ساقه این گیاه دمبرگ درازی دارن و هر کدامشون دارای سه بریدگیه. برگای وسط ساقه کوچکترند و طبیعتا دمبرگ هاشون هم کوتاهتره. برگای میانی، دو بریدگی تقریبا عمیق دارن، بر خلاف این برگا، برگای بالاتر نه دمبرگ دارن و نه بریدگی. رنگ برگای بالایی نقره ایه.

گلای اون با حالت متراکم می رویند و قطرشان بین ۳ تا ۵ میلیمتره، طلایی رنگ و مثل زنگوله هستن. شروع گلدهی این گیاه از اوائل تیر ماهه و این گلدهی تا آخر مرداد ماه ادامه داره. این گل، میوه ای قهوه ای، روشن و براق داره که قطرش به ۰.۳ میلی متر می رسه و بیضی شکله. وزن هزار بذر افسنطین از ۰.۰۷ تا ۰.۰۹ گرم می شه.

شرایط محیطی و نیازها
به گزارش
افسنطین در خاکای شنی و مناطق خشک رشد خوبی داره و معمولا در این مناطق به شکل اجتماعات متراکم می رید. این گیاه در طول رویش به نور زیاد و هوای گرم نیازمنده. به خشکی مقاومه و میشه اونو به شکل دیم پرورش داد.

هر چند افسنطین به مواد و عناصر غذایی زیادی واسه رشد نیاز نداره ولی واسه پرورش انبوه و تجاری باید اونو در خاکایی با بافت سنگین و غنی از ترکیبات هوموس و کلسیم کاشت. کودهای حیوونی مرغوب می تونن رشد این گیاه رو زیاد کنن. PH حدودا ۵.۶ تا ۷.۵ رشد خوبی رو واسه این گیاه میسازه.

افزایش: افزایش و کاشت افسنطین، به ۲ روش کاشت بذر و از راه رویشی انجام می شه:

افزایش افسنطین با بذر به شکل غیر مستقیم انجام می شه. در روش افزایش بذر، بذرها رو در خزانه هایی که در هوای آزاد قرار دارن می کارن و بعد از آبیاری منظم و وجین کردن علفای هرز، در فصل پاییز نشاها رو به باغ منتقل می کنن. اندازه تراکم متناسب این گیاه ۴۰ تا ۶۵ هزار بوته در هکتار. آبیاری زمین پس از انتقال نشاها الزامیه.

افزایش رویشی افسنطین از راه تقسیم بوتها انجام میشه. به این شکل که بوتهای ۳ تا ۴ ساله و سالم که از قارچ و باکتری خالی هستن در زمان مناسب از خاک خارج و هر کدوم رو به ۱۰ تا ۱۵ قسمت مناسب تقسیم می کنن و در باغ مورد نظر پرورش میدن.

خواص افسنطین

رفع کم خونی و کم خوابی، آرامش بخش اعصاب

۲ قاشق م.خ اونو تو یه فنجون آبجوش به مدت نیم ساعت دم کنین و بعد هر شب قبل از اون که بخوابین بخورین.

درمان کننده مشکلات قائدگی

عادت ماهیانه بی نظم گاه ها ممکنه خانوما رو اذیت کنه، واسه رفع این مورد می تونین دو قاشق مرباخوری افسنطین به همراه دو قاشق شاتره رو در ۱ لیوان آبجوش به مدت نیم ساعت دم کنین. بعد بعد از رد کردن از صافی هر روز صبح قبل از صبحونه و عصر همراه عصرانه بخورین.

درمان کننده درد دوره عادت ماهانه

اگه دوره عادتای ماهیانه شما دردناکه، هر ماه ۲ گرم افسنطین رو با ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه دم کنین و از ۳ روز قبل از شروع دوره ماهیانه تا آخر دوره از اون بخورین.

درمان کننده انگل کودکان

۲ قاشق مرباخوری از افسنطین رو با یه فنجون آب جوش به مدت نیم ساعت دم کنین و پس از رد کردن از صافی هر شب قبل از خواب بخورین.

آرامش درد مفاصل

۱۰ گرم از این گیاه رو با ۱۰ گرم گل گاوزبان، ۵ گرم مخلصه و یه لیوان آبجوش دم کنین و به صورت یه روز در میان دو بار از اون مصرف کنین.

دفع حشرات موذی

اگه دور و بر محلی که زندگی می کنین حشرات موذی وجود دارن و باعث آزار شما می شن، ۲۰ گرم از گل این گیاه رو در ۶۰ سی سی روغن کنجد بریزین و در جایی گرم بذارین (درب شیشه باید محکم بسته شده باشه) روغن به دست اومده رو به تن خود بمالید و بدون هیچ سختی ای استراحت کنین.

.

منبع : pezeshk.us