آشنایی با انواع اگزما | تغذیه سالم

اگزما

آشنایی با شکلای جور واجور اگزما

یه متخصص پوست و مو گفت: یه جور اگزمای پوستی به نام اگزمای واریسی می تونه باعث بروز واریس در پاها شه.

دکتر یزدانبخش نجفیان گفت: اگزما (درماتیت) مریضی شایعیه که در اون التهاب خارش دار پوست همراه با تغییرات پوستی به شکل قرمزی، ترشح و دلمه و بعضی وقتا ترک، خشکی، پوسته پوسته شدن و در بعضی موارد کلفت شدن خطوط پوست ظاهر می شه.

: یه جور از اگزما که آتوپیک نام داشته و بیشتر جنبه ارثی و فامیلی داره اکثرا با آسم و حساسیت بهاره همراه س.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که اگزمای تماسی دو نوع تحریکی و آلرژیک داره، گفت: اگزمای سبورئیک هم نوع دیگری از اگزما هستش که بیشتر در نواحی چرب بدن مثل سر وصورت، سینه و داخل گوش رو می شه و از مشخصات اون التهاب ناچیز همراه با پوسته های کم چرب، نرم و زرد رنگه. این متخصص پوست و مو در ادامه گفت: این نوع اگزما در سر بچه ها و نوزاد به شکل دلمه بنام cradle cap (کلاه ایام گهواره) و در سر بالغین به شکل شوره ظاهر می شه. اشکال شدید این مریضی ممکنه علامت مریضی ایدز باشه.

به گفته این متخصص اگزمای سکه ای هم یکی دیگه از شکلای جور واجور اگزما هستش که به شکل لکه های گرد خارش دار خودنمایی می کنه.

ایشون در ادامه اعلام کرد: اگزمای عصبی یا نورودرماتیت که در اون خارش یه منطقه دلیل ضخامت و تغییر رنگ پوست و بزرگ شدن خطوط پوستی اون منطقه می شه و بیشتر در پشت گردن و نواحی تناسلی و دست و پا ظاهر می شه.

نجفیان “پروریگو” رو یکی دیگه از شکلای جور واجور اگزما دونست و اضافه کرد: خارش پوست در بعضی نقاط به شکل گزش حشرات خودنمایی می کنه و اگه طولانی شه به صورت برآمدگیای پوستی خارش دار و زخمی درمی آید.

: یه جور دیگه از اگزما هست که مشکلات ثانوی اون شامل واریس پاها می شه که اگزمای واریسی اسمشه.

این متخصص پوست و مو با معرفی اگزما دیس هیدروتیک گفت: این نوع اگزما معمولا در انگشتان دست و کف دست به شکل جوشای آبدار در عمق پوست همراه با سوزش و خارش شدید خودنمایی می کنه و درموارد نادر کف پاها هم دچار این آسیب می شه. هم اینکه این اگزما بیشتر حالت فصلی داشته و در بهار و تابستون شایع تره.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *