آشنایی با انواع اگزما (درماتیت)ECZEMA & | بیماری

: آشنایی با شکلای جور واجور اگزما (درماتیت)ECZEMA

 

اگزماازیک کلمه یونانی به معنی جوش بالاآمدهه. اگزماودرماتیت بیماریهایی هستندکه علائم اونا درواقع عکس العمل پوست به عوامل بیگانه خارجی وداخلیه . اگزما عبارت است از یه مریضی پوستی آلرژیک طولانی . این مریضی خصوصاً در پوست دست ، سر، صورت ، پشت گردن ، یا آرنج و زانو رخ میده، مریضی ممکن است بین یه ماهگی تا یه سالگی شروع شه. این مریضی معمولاً تا سه سالگی مقدار تخفیف پیدا میکنه، اما ممکن است در هر سنی دوبارهً شعله ور شه. شکلای جور واجور اون عبارتند از: اگزمای آتوپیک ، که در آدمایی که مستعد آلرژی هستن رخ میده و خصوصاً در شیرخواران شایع است ؛ اگزمای سکه مانند، که در بزرگسالان رخ میده و دلیل اون نامعلوم است ؛ اگزمای دست ، که معمولاً در اثر تحریک با یه ماده تحریک کننده ایجاد می شه.

طبقه بندی اگزما : 

اگزمای زیاد:درواکنشهای زیاد پوست بحالت متورم گرم قرمز دردناک وهمراه با خارشه.شکل ضایعات خیلی عوض میشه.به شکل پلاکهایی با دور و بر قرمز رنگ دیده می شه علائم زودرس اون شامل وزیکول با ترشحات مایعات شفاف که کراسته ودلمه دار می شه.   

اگزمای تحت زیاد:شامل علائم حادومزمنه.اریتم وقرمزی هست ولی فرم وزیکول کمتره.علائم به شکل تورم وخارش وترک خوردن پوسته.هیستولوژی اگزمای تحت زیاد هردواگزمای حادو اگزمای طولانی رانشان میده.

اگزمای طولانی:دراگزمای طولانی اریتم وقرمزی پوست متفاوت ومتغیراست لیکنیفیکاسیون وپوسته ودلمه شدن پوست بعضی وقتا با افزایش پیگمانتاسیون پوست هست. ترکهای پوستی زودتر از وزیکولها وزخمهای بزرگ ایجاد می شه.اگزمای طولانی مرحله پایانی وبدون ارائه اگزمای زیاد وتحت حاداست.

اگزمای آتوپیک:

گسترش:اگزمای اتوپیک یا اگزمای کودکان یکی از عادی ترین ورقت انگیزترین بیماریهای پوسته.

حدود ۲۰%از افرادمبتلابچهای ۷ساله هستن.علائم به شکل خارش وتورم پوست وبیشتر در ناحیه صورته.پوست این بچه ها به حالت خشک در میاد ودر حدود ۶۰-۷۰%ازاین کودکان طی گذران زندگی خوب می شن.

گسترش این مریضی بعد ازکودکان درافراد بالای ۳۰سال زیاده که دلیل اون به طور کامل مشخص نیس. اما عوامل محیطی موثر ومهمه.اگزمای اتوپیک  درخانوادهای پولدار زیاده .هیچ شکی نیس که این مریضی هم در زندگی خود مریض وهم در زندگی خانوادگی اون موثره.

تشخیص:اگزمای مریض از راه گذشته مریضی وتاریخچه خانوادگی وعلائم ضایعات پوستی تشخیص داده می شه.  

اولین خط درمان:

واسه مراقبت از اگزمای آتوپیک پیگیری درمان  لازمه.اثرات ضعیف کننده جسمی  وروانی  این مریضی مهم واساسیه.

۱-دوری از فاکتورهای آزار دهنده

۲-حموم کردن واستفاده از کرمای نرم کننده

۳-به کار گیری آنتی بیوتیک های سیستمیک واسه عفونتای باکتریال ثانویه

۴-کورتیکواستروئیدهای موضعی

۵-آنتی هیستامین ها 

۶-پشتیبانی روانی مریض

۷-به کار گیری تار ومواد ضد عفونی کننده موضعی پوست(به دلیل اثرات ضد خارش در اگزما)

۸-به کار گیری پانسمان:بانداژ یکی از درمانهای کمکی در اگزماه .به کار گیری بانداژهابا مواد خمیری وخیس بیشتر در کودکان دارای اگزمای آتپیک استفاده می شه.

اندیکاسیونای پانسمان:

-واسه اگزماهای زیاد مفیداست  

-جلوگیری ازخارش پوست

-واسه عضوهایی که اگزمای ملتهب وکنده شده دارن.

-واسه نرمی پوستای کلفت شده

-پشتیبانی ازپوست

-کارکرد کمک کننده این روش به قرار زیره:

-تبخیر :موقع تبجیر لایه آب از روی پوست /پوست خنک شده وخارش اون کم میشه .

-مرطوب نگه داشتن پوست :وقتی پوست مرطوب باشه اندازه بیشتری از کرمای نرم کننده روی پوست باقی می مونه.

-حفاظت :دلیل حفاظت پوست از خارش میشودواجازه میده که پوست درمون یابد.

-افزایش نفوذ استروئید

دومین خط درمان:

۱-نابود کردن کرمای خونگی

-به کار گیری بالشها ولحافهای پنبه بجای پر

-پوشش دادن تشکها با پوششای پلاستیکی

 -ازملحفه هاوپردهای کتانی استفاده گرددو  اونا در درجه گرما ۵۰درجه مرتبا شستشو داده شه.

-پوش,ندن کف ودیوار اتاق با مواد که خیلی راحت بایک پارچه مرطوب بنوان تمیز کرد .

-شتشوی مرتب اسباب بازیهای مورد علاقه کودک بادرجه گرما بالا

-تهویه مطلوب اتاق

۲-محدودیتای غذایی :رژیم غذایی کلا فقط وقتی به کار میره که گذشته مریض بطور قوی آلرژی به یه غذای خاص رو نشون بده.در کل محدودیت غذایی در بزرگسالان ونوجوانان با اگزمای  غیر عادی کم اهمیت یا بدون اهمیته.

یه رژیم غذایی باید انرژی کافی واسه رشدبچه رو جفت و جور کنه.

غذاهای معمولی که می تونه در فرد ایجاد عکس العمل کنین:

عبارتند از :آجیلا/ ماهی/ صدف وتخم مرغ /اندازه عکس العمل از یه کهیر تا آنافیلاکسی فرق داره.

درمان معمولا به آنتی هیستامین یا تزریق آدرنالین واسه عکس العمل شدید /فتوتراپی وفتو کموتراپی نیاز داره.

بقیه داروها:ازاتیوپرین/سیکلوسپورین واینترفرون

اگزمای سبوره:

فعلا بنظر میاد که دلیل اگزمای سبوره ای همراه با جمع شدن پوست به وسیله قارچای pityros porumدر بزرگسالانه.

بیماران معمولا با ارتیماو افزایش چربی  پوست در قسمت مرکزی صورت /ابرو پوست سر /دور و بر گوش /قسمت سینه وپشت مشخص می شه.

در بالغین این اگزما خیلی شدیده بادر گیری پوست سر وصورت /در پوست سر علائم رو به اندازه زیاد (شوره سر)تلاش می کنن وهمراهه یا خارش وتحریک پوست واریتما د صورت گوشه ها /سینه /دور و بر بینی وجلوی سر شایعه.

در نوزادان اولین مشخصه در پوست سر به صورت فلسهای چربی زرد /کلفت وبصورت پیوسته که حرکت دادن پوست سر ومو مشکله.این التهاب ممکن به دور و بر ابروها وگوشا ادامه پیدا کنه.

اصول درمان در اگزمای سبورهای پوست سر:

-موارد ناچیز:شامپو (معمولا شامل فعال کننده آنتی پپتید وسپوریوم /کتوکونازول/سلینوم سولفاید)

-موارد متوسط: استروئید یا ترکیبی از استروئید وکراتولتیک

-موارد شدید :اگه پوسته ها مشخصه.کرم یا روغن شامل سالسیلیک اسید استفاده می شه.

*  فرق بین اگزما و درماتیت آتوپیک چیه؟

یکی از اشکال عادی درماتیت، فرم آتوپیک اون هستش که حدود ۲۰-۱۰% مردم با خارش طولانی، برگشت کننده و دانه های خیلی خارش دار در کودکی مشخص می شه. حالا خوبیش اینه بیشتر موارد این مریضی با افزایش سن بر طرف می شه.

کلا، درماتیت آتوپیک رفت و برگشتیه و بیشتر براساس یه عامل محیطی ایجاد می شه. هر چند دلیل اون نا مشخصه ولی مشکل اصلی جواب غیر طبیعی سیستم ایمنی بدنه.

در افراد دچار اگزما، جواب التهابی به عامل ایجاد تحریک بیشتر از اندازه عمل کرده و باعث خارش و خراشیدن پوست می شه. اگزما مسری نیس. بیشتر بیماران باید جهت جلوگیری از شدید شدن ضایعات درمان شن هر چند اگزما ممکنه از یکی به یکی دیگه فرق داشته باشه، ولی بیشتر با بروز لکه های خارش دار، قرمز و خشک مشخص می شه. اگزما ممکنه تو یه بخش بدن دیده شه ولی در نوزادان بیشتر در پیشونی، گونه ها، بازو، ران، پوست سر و گردن دیده می شه.

در کودکان و بالغین، بیشتر در صورت، گردن و دور و بر آرنج، زانو و مچ پا دیده می شه و در بعضی افراد با منتشر کردن پراکنده در کل بدن دیده می شه.

در مواردیکه خارش شدید، خشکی و قرمزی باعث خراش طولانی پوست شه، پوست قوامی مثل چرم پیدا می کنه و این بدلیل کلفت شدن پوست در اثر خارشه که به Lichenification معروفه.

*  چه عواملی باعث بروز خارش در افراد اگزمایی می شه؟

مواردیکه در افراد دچار اگزما باعث شدید شدن خارش می شه، در افراد دیگه ممکنه خنثی باشه. در بعضی موارد تشخیص دلیل شدید شدن ضایعات مشکله ولی بنظر می رسه مواد خشن و زبر در تماس با پوست باعث خارش پوست شه. در بعضی موارد گرما یا تعریق زیادتر از اندازه عامل شدید شدن ضایعاته.

در بعضی موارد صابونا، پاک کننده ها، مواد ضد عفونی کننده، عصاره میوه ها و یا گوشت، زبون و و بزاق حیوانات و یا زوائد بدن اونا ممکنه باعث خارش پوست شه.

عفونت سیستم تنفسی در اثر ویروس هم ممکنه دلیل شدید شدن خارش شه. استرس در بعضی موارد باعث شدید شدن ضایعات می شه.

*  کی اگزما میگیره؟

اگزما هم در کودکان و هم در بالغین اتفاق می افته ولی بیشتر در نوزادان دیده می شه. هر چند هنوز دلیل مشخصی واسه اون ذکر نشده ولی سابقه فامیلی آلرژی نقش موثری در بروز اون داره.

افرادیکه به شکل ژنتیکی مستعد اگزما باشن و با عوامل محیطی اون تماس پیدا کنن، ممکنه دچار اون شن. در افرادیکه اگزما دیده می شه ممکنه فرد به رینیت آلرژیک و یا آسم هم مستعد شه.

*  اندازه گسترش اگزما چقدره؟

حدود ۱۵میلیون نفر در آمریکا از اگزما رنج می برن. حدود ۲۰-۱۰% نوزادان اگزما دارن. هر چند در حدود نصف این کودکان، مریضی با افزایش سن و حدود سن ۱۵ سالگی فروکش می کنه.

*  چیجوری میشه از بروز اگزما پیشگیری کرد؟

شدید شدن ضایعات اگزما با انجام چند عامل ساده قابل پیشگیریه. دستوراتی که می تونه از شدید شدن ضایعات کم کنه یا تعداد دفعات اونو کم کنه شامل:

۱- بطور تکراری پوست رو مرطوب کنین.

۲- از تغییرات یهویی گرما و رطوبت در محیط دوری کنین.

۳- از تعریق یا گرمای زیادتر از اندازه پیشگیری کنین.

۴- استرس رو کم کنین.

۵- از تماس با مواد ایجاد کننده خارش مثل پشم یا بقیه محرکها دور بمونین.

۶- از صابونای قوی، پاک کننده ها یا ملاسما اجنتاب کنین.

۷- از فاکتورهای آلرژن محیطی مثل زوائد حیوانات، زباله و… اجنتاب کنین.

۸- غذاهایی که باعث شدید شدن ضایعات می شن، میل نکنین.

 

-درماتیت تماسی تحریکی

عامل به وجود آورنده درماتیت که بیشتر با یه عامل تماسی درمواجهه قرار گرفتن محرک  همراه س .درماتیت تماسی معمولا مریضی  شغلی گروه ها (ماشین /چرم/ فلز/ غذا/ ماشین ماده شیمیایی وصنعت پلاستیک )بوده وآنها بیشتر در برابر محرکها قرار می گیرن.

تماس با محرک می تونه نتیجه تماس  طولانی ماده محرک  بر پوست و تماس با اسید و قلیا و ….باشه.درماتیت وقتی اتفاق می افته که محرکها به مدت وغلظت کافی به کار روند.

تصمیمات درمانی:

مراقبت پوست :در مراقبت پی گیر وعادی پوست امولسیونها وکورتیکو استروئیدها  موضعی واسه پیشگیری از خیلی بد شدن پوست استفاده می شه.

دوری از قرارگرفتن در برابر محرکها:هوای سرد/صابونها /مواد شوینده /پولیش/ حلالها وهر داروی تمیز کننده دیگه.

شستشوی دست واستفاده از مرطوب کننده::همیشه دستها رو با آب ولرم بشوئیداز صابون استفاده نکنین در واقع از یه مرطوب کننده به عنوان یه صابون مناسب استفاده کنین.

دستها رابا یه هوله نرم خشک کنین.

واسه مراقبت از دستها ازیک دستکش کتانی استفاده کنین از پوشیدن دستکش پشمی به دلیل تحریک پوست دوری کنین اگه ممکنه واسه کارای بارطوبت وزمانی که در تماس با هر ماده تحریک کننده هستن دستکش پلاستیکی بپوشید.اززیر دستکشهای پلاستیکی جهت جلوگیری از تعریق زیاد دستکش کتانی پوشیده شه.

درماتیت آلرژیک تماسی:

اولین  تماس با ماده آلرژی زا مشکل فوری ایجاد نمی کنه.بعد از یه مدت که ماده آلرژن در پوست ساکن شد باعث یه جواب ایمنی می شه که در دراز مدت بدنبال قرار گرفتن در برابر این ماده یک عکس العمل التهابی اگزمایی اتفاق می افته.

کنترل درماتیت تماسی همیشه سخته زیا فاکتورای زیادی در روند مریضی تاثیردارن مواد به شکل جداگونه واسه محرک آزار دهنده یا آلرژن بوسیله پچ تست تعیین می شن.

پچ تست یه پروسجر مخصوص واسه تعیین ماده شیمیایی حساسیت زا عامل در ماتیته .

 

hand eczema

 اگزمای دست بیماریه که تموم سنین رو درگیر میکنه مخصوصا بالغین جوون

علل ایجاد : ۱- فاکتورهای سرشتی یعنی یه پوست حساس ارثی . ۲- تحریک به وجود اومده به وسیله تماس زیاد با کارای رطوبت دار، مواد دترژن ، روغن و چربی ، حلالا و چیزای دیگه ای به جز اینا در خونه و محل کار . ۳- آلرژی تماس به مواد اختصاصی شامل سیمان ، نیکل ، لانولین ( روغن پشم ) و چیزای دیگه ای به جز اینا . ۴- اگزمای دست بعیده به وجود اومده به وسیله رژیم غذائی باشه .

این مریضی عفونی نبوده و به بقیه قابل سرایت نیس .

پیشنهادای دکتر به شما : ـ پانسمان مرطوب ، کرمهای دارویی یا پمادها و قرصایی واسه سرکوب اگزما تجویز می کنه ـ چگونگی دوری از مواد محرک رو در خونه و محیط کار پیشنهاد میکنه ـ به شما کمک می کنه تا آلرژی حساسیتی ایجاد کننده یا شدید شدن کننده اگزما رو کشف کنین با تست  حساسیت پوستی patch تست ، تو یه قسمت شما باید به دکتر خود درباره موادی که با اون در خونه یا محل کار تماس دارین صحبت کنین . این مواد شامل مواد آرایشی و اجناس مراقبتی پوست هم اینکه مواد داروئی مورد استفاده در پوسته وقتی کار منزل انجام میدین با پوشیدن دستکشای پلاستیکی یا چرمی از رطوبت دوری کنین . داخل دستکش رو خیس ننمائید و دستکش رو بمدت طولانی نپوشید از جابجا کردن میوه ها سبزیجات و گوشت خام بدون دستکش خود داری کنین با دست بدون دستکش از شستن کهنه بچه دوری کنین و جهت انجام کارای خشک دستکش نخی بپوشید و در محل کار در تماس زیاد با آب ، روغن و مواد چربی و حلال قرار نگیرید و دستکش پلاستیکی یا چرمی بپوشید در موقع انجام کارایی که با رطوبت سرکار داره اگه دستکش نخی بپوشید ماده محرک از اون نشت کرده و مشکل شما رو بدتر می کنه و بعد از کار دست خود رو با یه مرطوب کننده چرب کنین .

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *