آشنایی با انواع حشرات و نیش های آن ها | بیماری

۱- کنه

: آشنایی با شکلای جور واجور حشرات و نیشای اونا

کنه بیشتر در گیاهان و علفای هرز یافت می شن و می تونه آدما و حیوانا رو نیش بزنه. معمولاً نیش کنه خطرناک نیس؛ اما کنه حامل بیماریای جدی از جمله مریضی لایم و تب خاله. کنه بیشتر در مناطق گرم و مرطوب و در مخفی ترین قسمتای بدن مانند پوست سر، زیر بغل، کشاله ران، چینای پوست و دیگه مناطق مودار بدن پیدا میشه؛ پس واسه به کمترین حد ممکن رسوندن احتمال مریضی باید به درستی از بدن پاک شن.

  • هنگام خروج از خونه لباس مناسب بپوشید.
  • با پماد ضدحشرات می تونین کنها رو دور کنین.
  • اگه قراره یه مدت رو در جنگل صرف کنین، حتماً بدن خود رو بررسی کنین.

۲- عنکبوت سمی بیوه مشکی

عنکبوت بیوه مشکی حدود  ۲ / ۱ اینچ طول و یه شکم گرد براق و مشکی داره. هم اینکه زیر شکمش یه ساعت شنی قرمز رنگ و جدا دیده می شه. تنها گونه های ماده این عنکبوت آدما رو نیش میزنن. این عنکبوتا معمولاً در مناطق جنوبی آمریکا یافت می شن. علائم نیش عنکبوت پس از ۲۰ دقیقه تا یه ساعت ظاهر می شه که می تونه شامل درد، گرفتگی عضلانی، درد شکم، لرزش، ضعف یا افزایش فشارخون باشه. اگه این عنکبوت شما رو نیش زد، خیلی سریعً به درمانگاه مراجعه کنین. با کمک پادزهر و داروهای مسکن میشه جای نیش این عنکبوت رو آرامش داد.

۳- عنکبوت منزوی قهوه ای

این عنکبوت قهوه ای بسیار سمیه و نیش اون می تونه باعث عفونت و مریضی شه. اونا بیشتر در میونه و جنوب شرقی ایالت متحده یافت می شن و رنگ زرد مایل به قهوه ای با پاهای تیره تر دارن. مشخصه این عنکبوت، یه علامت ویولن روی پشت اونا هستش. نیش این عنکبوت معمولاً درد نداره؛ اما ممکنه حس نیش یه زنبور رو بسازه. علائم نیش این عنکبوت عبارت ان از درد شدید در محل نیش که در عرض ۴ ساعت بعد از نیش زدن شروع می شه، خارش شدید، حالت تهوع، استفراغ، تب و درد عضلات. اگه فکر می کنین این عنکبوت شما رو نیش زده، خیلی سریعً به دکتر مراجعه کنین.

۴- شپش سر

شپشا در سر و گردن یافت می شن و معمولاً خود رو در لابه لای موها مخفی می کنن. شپش سر از راه یه فرد آلوده به کس دیگه ای منتقل می شه و در سنین پایین در مدرسه و مهدکودک شایع تره. شپش سر حامل بیماریه و باعث خارش سر و حتی عفونت می شه. داروهای ضدشپش به وسیله دکتر تجویز می شن. تموم لباسا و ملافهای مورد استفاده به وسیله شخص دلخواه هم باید پاک سازی شه.

۵- کک

ککا می تونن آدما رو نیش بزنن. اونا از خون موجودات تغذیه می کنن. اندازه کک ۲٫۵ میلی متره و رنگ قرمز مایل به قهوه ای داره. این حشره می تونه پرشای بلندی رو بکنه. بعضی افراد ممکنه نسبت به این نیش این حشره، حساسیت دارا باشن. خارش محل نیش ممکنه منتهی به عفونت شه.

۶- زنبورعسل و زنبور زرد

نیش این نوع زنبورا می تونه باعث واکنشای شدید در افراد حساس شه. یه عکس العمل عادی شامل درد، قرمزی و ورم در دور و بر نیشه.

۷- مورچه قرمز

مورچهای قرمز که بیشتر در جنوب آمریکا یافت می شن، رنگ قرمز مایل به قهوه ای دارن. اونا در مناطق آفتابی خونهایی به صورت تپه های شنی میسازن. نیش این مورچها دردناکه و باعث خارش و تاول چرکی می شه.

۸- ساس

ساسا رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارن و طول اونا کمتر از یه میلی متره. اونا بیشتر در تختخواب، مناطق درهم وبرهم یا مبلمان قدیمی یافت می شن. نیش این حشرات باعث خارش و قرمزی پوست می شه و خاروندن بیش ازحد می تونه منتهی به عفونت شه.

۹- عقربا

عقربا بیشتر در مناطق گرم یافت می شن و حدود ۹ الی ۲۱ سانتی متر طول دارن. نیش عقرب در قسمت انتهای دم اون قرار داره و می تونه بسیار سمی باشه. معمولاً بیشتر عقربا بی ضرر هستن؛ اما بعضی از اونا می تونن کشنده باشن. علائم نیش عقرب عبارت ان از درد، خارش و تورمه و در حالت شدید تر می تونه باعث بی حسی، مشکل بلع، تاری دید، تشنج و تنگی نفس شه.

۱۰- آهو مگس

این مگسا اندازه مگسای عادی هستن، رنگ زرد یا مشکی دارن و بال هاشون طرح داره. این مگسا بیشتر در روزای گرم و آفتابی و کمی بادی در دور و بر ساحل، دریاچه یا چوبای نزدیک نواحی مرطوب دیده می شن. نیش این مگسا دردناکه؛ اما بیشتر مشکل زیادی ایجاد نمی کنه.

۱۱- پشه

بیشتر اوقات جای نیش پشه، برجسته شده و می خارد. با این حال، ممکنه حامل ویروس هم باشن.

۱۲- سوسک

سوسک در همه جای جهان هست و نه فقط منتقل کننده بیماریایی مانند سالمونلاه، بلکه ممکنه باعث بروز حساسیت هم شه. علائم حساسیت به سوسک یعنی خارش پوست و گلو، خارش چشم ها و بینی و حتی آسم.

فوت و فن

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *