آشنایی با انواع دردها در ۷ ناحیه شکم | تغذیه سالم

آشنایی با شکلای جور واجور دردها در ۷ ناحیه شکم

دکتر امید قارویی آهنگر:

هر زمان که دچار دل درد میشیم اول از همه به فکر سوء هاضمه، نفخ، یبوست یا مسمومیت غذایی می افتیم! غافل از اینکه درد در هر منطقه از شکم می تونه علل و راه های درمانی بسیار متفاوتی داشته باشه. از یه نفخ یا کرامپ ساده گرفته تا سنگ کلیه، پانکراتیت، عفونتای مثانه، آپاندیسیت، بیماریای کیسه صفرا، مشکلات کبدی و حتی سکته قلبی همه می تونن دردهای شدید یا ناچیزی رو در بخشای جور واجور شکم بسازن. با اینکه بیشتر دل دردها بی خطر هستن و طی چندین ساعت خود به خود رفع می شه اما بعضی مداومت پیدا کرده و اگه به طور اورژانسی مورد درمان قرار نگیرند، جون تون رو به خطر میندازن. حال اگه می خواین با شکلای جور واجور دردهای پرخطر و کم خطر در هفت ناحیه از شکم آشنا شید با ما همراه باشین. . .

بعضی وقتا سکته های قلبی با درد در این ناحیه خود رو نشون میدن؛ به خصوص اگه سن فرد بالا باشه و علائم دیگه سکته مثل تعریق سرد، تهوع و استفراغ هم وجود داشته باشن. این درد معمولا با راه رفتن شدید شدن می شه و با استراحت و مصرف قرص زیر زبانی بهبود پیدا نمی کنه. البته سکته قلبی فقط باعث انتشار درد به این ناحیه می شه. یعنی لمس همون نقطه از شکم موجب درد نمیشه. درست مثل دردی که براثر سکته به دست چپ انتشار پیدا می کنه.

آشنایی با شکلای جور واجور دردها در ۷ ناحیه شکم

شکلای جور واجور درد در ۷ ناحیه شکم

از دید آناتومیک هم شایع ترین دلیل درد در این ناحیه، زخمای معده و اثنی عشر هستن. حال ممکنه زخم ساده باشه و فقط احساس سوزش ایجاد کندیا دچار آسیب شده باشه و دیواره مخاط رو سوراخ کرده باشه که در این صورت درد همیشگی هستش. دردهای به وجود اومده به وسیله زخم معده معمولا با ناشتا موندن یا مصرف شربت آلومینیوم ام جی کاهش پیدا می کنن. دردهای به وجود اومده به وسیله زخمای ساده اثنی عشر هم معمولا با غذا خوردن و هم اینکه مصرف آلومینیوم ام جی اس یا قرص معده فروکش می کنن.

از دیگر علل شایع درد در این ناحیه میشه به مشکلات پانکراس از جمله پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) اشاره کرد. این درد معمولا به پشت انتشار داره، با خم شدن رو به جلو کمتر می شه، با دراز کشیدن به پشت زیاد می شه و همیشگی و شدیده. سنگا، التهابا و عفونتای کیسه صفرا، بیماریای کبد و هپاتیتای ویروسی هم می تونن در این ناحیه درد بسازن. درد هپاتیت مبهمه و معمولا با نشونه هایی چون زردی، تهوع، استفراغ، کاهش رنگ مدفوع، افزایش رنگ ادرار، بی اشتهایی و علائم مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا، دردهای عضلانی پراکنده و دردهای مفصلی همراه س.

ناحیه ۲: بالا راست

دلیل درد در این منطقه تقریبا مشابه با ناحیه وسط و بالای شکمه. البته خیلی با احتمال خیلی کم بیماریای نیمه تحتانی ریه راست هم می تونن در این ناحیه درد بسازه. علاوه بر این، سنگا و بیماریای کیسه صفرا و مشکلات کبدی همه از عوامل درد در این ناحیه به حساب میان. دردهای کیسه صفرا ممکنه به شونِه راست هم انتشار پیدا کنن و برعکس دردهای پانکراس با دراز کشیدن بهتر می شن و با خم شدن زیاد می شن. کسائی که مشکل صفراوی دارن بیشتر به دنبال مصرف غذاهای پرچرب دردشون شدید شدن می شه. در نتیجه بهتره از مصرف غذاهای خیلی چرب مثل آبگوشت یا کله پاچه دوری کنن.

ناحیه ۳: بالا چپ

درد در این ناحیه خیلی شایع نیس. با این حال از اونجا که معده در این منطقه قرار داره، بیماریای مربوط به اون از جمله زخما می تونن باعث درد در سمت چپ و بالای شکم شن. طحال هم در این منطقه قرار داره پس اگه بزرگ شه یا در اون آمبولی ایجاد شه باعث بروز درد می شه. درگیری قسمتای تحتانی ریه چپ هم می تونن در این ناحیه درد بسازن.

ناحیه ۴: پایین راست

شایع ترین دلیل درد در این ناحیه آپاندیسیته اما باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که درد آپاندیس در ۲۴ ساعت اول معمولا دور نافه و بعد به سمت راست و پایین شکم منتقل می شه. در صورت بروز اینجور دردی باید در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنین. در این ناحیه هم اینکه یه تیکه از روده بزرگ به نام سکوم قرار داره پس هر نوع مشکل در اون می تونه باعث درد در این منطقه شه.

ناحیه ۵: پایین چپ

درد در این ناحیه می تونه به وجود اومده به وسیله مریضی دیورتیکولیت (بیرون زدگی مخاط جدار روده بزرگ) باشه که بر اثر یبوست یا بیماریای زمینه ای ایجاد می شه. این وضعیت درمان پذیره اما اگه درمان نشه ممکنه برگشت کنه. از علائم اونم میشه به درد شکم همراه با دل پیچه، تب، تهوع و حساسیت به لمس در ناحیه بیرون زدگی مخاط روده اشاره کرد. درمان اون در موارد ناچیز، تغییر رژیم غذایی و به کار گیری مواد ملینه. در موارد شدیدتر هم ممکنه نیاز به استراحت، دارو و جراحی وجود داشته باشه.

پایین چپ و راست مشترک

مشکلات و سنگای کلیه می تونن باعث دردهای کولیکی در این دو منطقه شن؛ دردی که در اول شدید شدن شونده س و پس از رسیدن به نقطه بالاترین درجه، یهو قطع می شه. این درد معمولا به کشاله ران یا حتی بیضها هم انتشار پیدا می کنه. در این صورت فرد باید مایعات فراوون و مسکنای خوراکی مصرف کنه. اما بعضی وقتا درد اونقدر شدیده که مجبور میشیم از مسکنای وریدی استفاده کنیم. هم اینکه این افراد باید فعالیت فیزیکی زیادی داشته باشن و ورزشای پرشی بکنن تا سنگ شون دفع شه.

در خانوما هم بیماریای دستگاه تناسلی و التهاب لوله های رحم و تخمدانای دو طرف می تونن عامل درد در ناحیه چپ و راست پایین شکم باشن. در آقایون هم دردهای پاتولوژیک بیضها می تونن به این دو ناحیه از شکم انتشار پیدا کنن. حتی فتقای ناحیه کشاله ران هم باعث انتشار درد به این نواحی می شن.

ناحیه ۶: دور ناف

درد در این ناحیه می تونه به دلیل مسمومیتای غذایی و التهابای ویروسی یا باکترایی روده باریک ایجاد شه. البته این التهابا ممکنه در تموم نواحی شکم هم درد بسازن. دردهای به وجود اومده به وسیله التهابای ویروسی معمولا مبهم هستن. کم و زیاد می شن و با تهوع، استفراغ و اسهال همراه هستن. اگه اسهال خونی و همراه با تب باشه و بعد از ۴۸ ساعت رو به بهتر شدن نره فرد باید حتما بستری شه؛ به خصوص اگه بالای ۵۰ سال داشته باشه. دیگه بیماریای التهابی روده مثل کرون هم می تونن باعث دردهای طولانی دور ناف شن.

البته در مریضی کرون درد در سمت چپ و پایین شکم هم ایجاد می شه. از دیگر علل شایع دردهای شکمی دور ناف و منتشر در کل شکم میشه به سندرم روده تحریک پذیر یا IBS اشاره کرد. این مشکل بیشتر بر اثر استرسای روحی و روانی به وجود میاد و تشخیص اون در آخرین مرحله پس از رد بقیه علل شکم درد، مطرح می شه.

ناحیه ۷: پایین ناف

دلیل شایع درد در این ناحیه التهاب مثانه، عفونت سیستم ادراری و التهاب دستگاه تناسلی در خانوم هاست. تخمک گذاری در روز چهاردهم سیکل ماهانه هم می تونه باعث درد زیر ناف شه. در همین ناحیه یک تا دو روز قبل از قاعدگی هم ممکنه درد ایجاد شه که با علائم دیگری چون بی حوصلگی و درد سینه همراه س. به مجموعه این علائم PMS یا سندرم قبل از قاعدگی می گن و واسه درمان اون معمولا از مسکنایی مثل مفنامیک اسید استفاده می شه.

به دکتر مراجعه کنین اگه. . .

– دردتون شدید و ناگهانیه و در عملکردتون مشکل ایجاد کرده.

– همراه با درد شکم، تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و تنگی نفس دارین.

– دردتون مداومه و بیشتر از ۲۴ ساعت زمان برده، به خصوص اگه بالای ۵۰ سال دارین.

– شکم تون سفت شده و قادر به اجابت مزاج نیستین.

این نکات رو یادتون نره.

– اگه اسهال با خون یا تب همراه س از مصرف داروی ضداسهال دوری کنین.

– اگه دلیل درد نامشخصه از مصرف داروهای ضددرد دوری کنین؛ چه بسا که مریضی مهمی رو مخفی نگه دارین.

– بعضی وقتا درد مربوط به جدار شکمه و می تونه کل ناحیه شکم رو درگیر سازه. در این صورت ارتباطی با بیماریای داخل شکم نداره بلکه به دلیل درگیری عضله یا مشکلات پوستی ایجاد می شه. اینجور دردی معمولا به دنبال انقباض دیواره شکم (مثلا هنگام دراز و نشست) شدید شدن می شه.

– دردهای به وجود اومده به وسیله ریفلاکس یا برگشت اسید معده معمولا به صورت سوزش در ناحیه پشت و بالای قفسه سینه احساس می شن پس جزء دردهای شکمی به حساب .

– تشخیص دلیل درد شکم حتما باید به وسیله دکتر انجام بشه چون که بعضی از این دردها مهم و اورژانسی هستن. مثلا مریض ممکنه درد آپاندیسیت رو با سنگ کلیه اشتباه بگیره و به موقع به بیمارستان مراجعه نکنه. اینطوری جانش به خطر میفته./ مجله سیب سبز

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *