آشنایی با انواع دندان ها | بیماری

دندون بهترین نقش و سخت ترین ساختار رو در فک آدم و خیلی از جانوران مهره دار بردوش داره. کلی ترین کاربرد دندون ، تیکه تیکه و آسیاب کردن غذاا هستش. علاوه بر این ، در آدما، دندون نقش بسیار مهمی در صحبت و ادای درست کلمات اجرا می کنه. 

دندونای شیری (Deciduous Teeth)

تعداد دندونای شیری ۲۰ عدده که به طور مساوی در هر فک جای میگیره. پس از یه مدت ۳۲ دندون دائمی به مرور جانشین دندونای شیری می گردن.

از اونجا که دندونای شیری پایه دندونای اصلی و دائمی هستن، مراقبت از اونا و رعایت اصول بهداشت دهن و دندون لازم هستش. این دندانا ۲۰ عدد (۱۰ عدد در هر آرواره) هستش که در نیمه هر آرواره دو دندون قبلی، یه دندون نیش، دو دندون آسیاب کوچیک قرار گرفته( روی تصویر بالا کلیک کنین).

تکامل دندونای شیری از دوره جنینی شروع می شه و در اومدن اونا پس از تولد نوزاد و از شش ماهگی شروع می شه.

دندونای دائمی (Permanent Teeth)

این دندانا ۳۲ عدد (۱۶ عدد در هر آرواره) هستن که در نیمه هر آرواره دو دندون قبلی، یه عدد دندون نیش، دو دندون آسیاب کوچیک و سه دندون آسیاب بزرگ قرار داره. رویش دندونای دائمی از شش ماهگی شروع می شه و آخرین دندونای آسیاب بزرگ به نام دندونای عقل در سنین ۲۰ سالگی در میان.

توضیح اینکه دندونای آسیاب بزرگ بدون دندونای شیری هستن. ۳۲ دندون دائمی، به توضیح زیر تقسیم بندی و نامگذاری شدن( روی تصویر پایین کلیک کنین):

دندونای قبلی

به چهار دندون جلویی در فک بالا و پائین (جمعا ۸ دندون)، دندونای قبلی می گن. دندونای قبلی بزرگ، تخت و دارای لبه تیز و باریک هستن که واسه بریدن لقمه غذا کاربرد دارن. دندونای قبلی، تک ریشه ای هستن.

دندونای نیش

در دو طرف دندونای قبلی، دندونای نیش قرار دارن. شکل و ساختار اونا کلفت و برجسته س که منتهی به یه سر تیز و برنده می شن. این دندانا واسه بریدن قطعات گوشت بسیار مناسب هستن.

دندونای آسیاب کوچیک

کنار هر دندون نیش، دو دندون آسیاب کوچیک (جمعا ۸ عدد) قرار دارن که فاصله بین دندونای نیش تا آسیاب بزرگ رو پُر می کنن. سطح روی اونا پهن و تخت و لبه های اونا تیز و عاج دار هستش. دندونای آسیاب کوچیک کنار نیشا، دو ریشه ای و دندونای آسیاب کوچیک کنار آسیابای بزرگ، تک ریشه ای هستن.

در فک پایینی، همه دندونای آسیاب کوچیک، تک ریشه ای هستن.

دندونای آسیاب بزرگ

سه دندون آخر در دو طرف فکای بالا و پایین، دندونای آسیاب بزرگ هستن که تعداد اونا جمعا به ۱۲ عدد می رسه که به ترتیب آسیاب اول، دوم و سوم نامیده می شن.

دندونای آسیاب اول، دقیقا کنار دومین دندون آسیاب کوچیک قرار داره و به دندونای آسیاب شش سالگی هم معروف هستش.

دندون عقل

دندونای آسیاب بزرگ سوم که به دندون عقل هم معروف هستن، در انتهای فکا واقع شدن و معمولا بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی شروع به در اومدن می کنن. از اونجایی که دندونای عقل، آخرین دندانایی هستن که در میان، بیشتر روی فک جای کافی واسه رشد اونا باقی نمی مونه. اگه دندانا به هم فشرده و فک کوچیک باشه، ممکنه دندونای عقل زیر دندونای دیگه یا استخون فک نهفته شن. اگه تنها یه تیکه از دندون عقل دربیاد، ایجاد درد و ناراحتی می کنه که در اون صورت باید با جراحی از دهن خارج شه.

بین دندونای عقل و آسیاب بزرگ اول، دندونای آسیاب بزرگ اول دندونای آسیاب بزرگ دوم یا دندونای آسیاب دوازده سالگی هست. دندونای آسیاب بزرگ، دندونای درشتی هستن که سطح اونا پهن بوده و واسه آسیاب کردن و جویدن غذا کاربرد دارن. آسیابای بزرگ واقع روی فک بالایی، ریشه های جدا از هم دارن، ولی دندونای آسیاب بزرگ فک پایینی، دو ریشه ای هستن.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *