آشنایی با انواع روش های درمان نازایی | تغذیه سالم

آشنایی با شکلای جور واجور روشای درمان نازایی

آشنایی با شکلای جور واجور روشای درمان نازایی

روشای درمان نازایی

در مواردی که در زن مشکل تخمک گذاری هست و یا واسه گرفتن تعداد کافی تخمک، از روشای ICSI ,IVF ,IUI استفاده می شه.

تحریک تخمک گذاری

در مواردی که در زن مشکل تخمک گذاری هست و یا واسه گرفتن تعداد کافی تخمک جهت انجام سیکل درمانی ICSI, IVF, IUI ازآن استفاده می کنن. در این روش با به کار گیری هورمون درمانی (کلومیفن سیترات، HCG, HMG ) تخمدان رو تحریک کرده و به تعداد کافی تخمک آزاد می شه.

IUI

در این روش مایع انزال از شوهر گرفته و پس از شستشو و جدا سازی ، اسپرمای زنده و متحرک به وسیله کانتر و به طور مصنوعی همزمان با تخمک گذاری وارد چاله رحم می شه. در این روش تحریک تخمک گذاری قبل از تزریق اسپرم به خاطر تولید تعداد کافی تخمک در زمان تخمک گذاری و دوست یابی به احتمال بالای حاملگی صورت میگیره.

زمان تخمک گذاری به وسیله سونوگرافیای زیاد از تخمدان در روزای متوالی و گاه با اندازه گیری هورمونهای جنسی درادرار و خون مشخص می شه.

این درمان درموارد مختلفی ا زجمله نازائی با دلیل نامشخص بعضی از مشکلات اسپرم تخمک گذاری استفاده میشن. این روش معمولا بیشترین حد تا ۴ بار واسه هر زوج انجام می شه و احتمال حاملگی پس از چهار دوره حدود ۳۵% است.

IVF

IVF یعنی لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه این روش بسیار موثر تقریبا بی خطر بوده و در مواردی که لوله های رحمی آسیب دیده باشن روش انتخابی حساب می شه هر چند در مشکلات تخمدانی، اندومتریوز و ناباروری با دلیل مردونه هم از این روش استفاده می کنن. در این روش اول از داروهای محرک تخمک گذاری واسه تنظیم سیکل قانون گی و تحریک تخمدان واسه تولید تعداد کافی تخمک استفاده می شه.

وقتی که اندازه فولیکول به حد مطلوب رسید HCG تزریق و ۳۶ ساعت بعد با به کار گیری سوزن هدایت شونده به وسیله سونوگرافی از راه دیواره واژن تخمکا جمع آوری می شن.

همزمان در آزمایشگاه نمونه انزال مرد جفت و جور و پس از آماده سازی و شستشو ، اسپرما در نزدیکی تخمک قرار داده تا لقاح د رمحیط آزمایشگاه انجام بشه. روز بعد از بارورشدن تخمکا، جنینا تقسیم شده و جنینهای مناسب به داخل رحم انتقال داده می شه

میکرواینجکشن ICSI

یه روش بسیار تخصصی و موفق واسه درمان ناباروری با دلیل مردونه (اشکالات حرکتی اسپرم و تعداد کم اسپرم) هستش . در این روش مشابه IVF اول تخمدانها به وسیله داروهای محرک تخمک گذاری تحریک و پس از رسیدن فولیکولها به حد مطلوب تخمکها جمع آوری می شه همزمان درآزمایشگاه نمونه انزال بطرق جور واجور جفت و جور و آماده سازی می شه.

در مرحله بعد با به کار گیری دستگاه میکرواینجکشن یه اسپرم سالم و طبیعی به داخل هر کدوم از تخمدانها تزریق میشه. تقریبا ۴۸ ساعت بعد از عمل میکرو اینجکشن مثل IVF جنینهای تقسیم شده و مناسب بداخل رحم انتقال داده می شه.

تشخیص حاملگی:

دوازده روز بعد از انتقال جنین از مریض تست حاملگی HCG به عمل اومده که درصورت حاملگی ، این تست مثبت شده و اندازه اون با انجام تست دوباره (سه روز بعد) افزایش پیدا می کنه . هم اینکه دو هفته بعد سونوگرفی از مریض به عمل اومده که درصورت دیدن ساک جنینی حاملگی به صورت قطعی تایید می شه.

موفقیتهای بدست اومده:

تا الان تعداد خیلی از زوجنین نابارور در این مرکز از راه انجام ICSI, IVF, IUI صاحب بچه شدن. اولین نوزادان سالم از راه ICSI درتاریخ ۲۳/۲/۸۰ متولد شدن.

فعالیتای پژوهشی:

تحقیق و تحقیق در مورد علل و روشای نوین درمان ناباروری از اهداف دیگه این مرکز بوده که نتیجه این تلاش چاپ ده ها مقاله علمی در مجلات داخلی و خارجی ، ارائه مقالات در کنگره های داخلی و خارجی ، انجام طرحهای تحقیقاتی و به پایان نامه های فوق لیسانس، دکترا و Ph.D هستش. هم اینکه متخصصین این مرکز در چندین دوره جهت یاد گرفتن آخرین روشای نوین درمانی به بیرون مرز کشور اعزام شدن./ نی نی بان

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *