آشنایی با انواع سردرد در فصل بهار | بیماری

: آشنایی با شکلای جور واجور سردرد در فصل بهار

: چه سردردایی باعث میشه تا سردرد شیم ؟

فصل بهار با اینکه واسه همه فصل مورد پسند و خوشگلیه، اما کسائی که از آلرژی رنج می برن، از تغییر فصلها و اومدن فصل بهار ، خیلی خوشحال نمی شن. آلرژیای فصلی با نشونه هایی از جمله عطسه، آبریزش بینی و اشک و … ، به نوبه خود آزار دهنده س؛ چه برسه به روزی که سردرد هم به اینا اضافه شه.

تحقیقات منتشر شده در مجله هرساله آلرژی، آسم و ایمنی بدن، نشون دهنده اون هستش که آلرژیای فصلی نه فقط با سردردها رابطه دارن، بلکه در بروز دردهای میگرنی هم موثر ان.

در بررسی انجام شده،  از بین ۷۶ نفری که آلرژی فصلی دارن، ۳۴% از میگرن هم رنج می برن. هم اینکه با بررسی آمار مبتلایان به میگرن، تنها ۴% از اونا ، آلرژی فصلی ندارن.

تاثیر آلرژیای فصلی بر سردرد در تحقیقات منتشر شده در مجله سردرد،  واسه ۵۳۶ مریض بررسی و اثبات شده. محققان در کالج پزشکی دانشگاه سین سیناتی، تاثیر افزایش سن و آلرژیای فصلی رو در بروز و شدید شدن سردردای تکراری میگرنی، ثابت کردن.

چه ارتباطی میان آلرژیای فصلی و سردرد هست؟

آلرژی بر اثر آزاد شدن هیستامین و التهاب رگایی خون رسان مغز ، ایجاد می شه. بر اثر اون در بعضی افراد سردردهای سینوسی و تو یه سریای دیگه سردردهای شدید میگرنی ایجاد میشه.

تغییر وضعیت هوا بر اثر تغییر فصلا هم، ممکنه سردرد بسازه. تغییر فشار هوا، از عوامل شایع موثر در میگرنه.

وجود توده هوای پر فشار که باعث جبهه هوای سرد و طوفان میشه. چیجوری مشخص می شه سردرد ایجاد شده تحت تاثیر آلرژی است یا تنها تغییر وضعیت هوا باعث اون شده ؟

در این مورد لازمه به بقیه نشونه ها هم توجه کنین.

مانند وقتی که هم سردرد دارین و هم عطسه می کنین، یا بینی شما کیپ شده و یا چشماتون خارش داره ، در این صورت، حتماً سردرد شما مربوط به آلرژی می شه.

کاهش سردردهای به وجود اومده به وسیله آلرژی

سردردهای آلرژیک از دو جنبه بررسی و روشای درمانی اونا، ارائه می شه:

پیشگیری: بهترین روش واسه جلوگیری از دچار شدن به سردردهای آلرژیک، دوری از عوامل ایجاد کننده حساسیته. دکتر  Frederick M. Schaffer ، استادیار دانشگاه پزشکی کارولینای شمالی و عضو هیات علمی بخش آلرژی و کودکان ، شناسایی و دوری از عوامل حساسیت زا مانند گرده درختان، چمن و علفهای هرز رو اولین قدم پیشگیری می دونه.

هم اینکه به کار گیری وسایلی مانند دستگاه های ضد رطوبت در منزل، تعویض به موقع فیلتر دستگاه های تهویه هوا، بیرون نرفتن از منزل تو روزهایی که گرده ها و ذرات آویزون در هوا زیاده، پیشنهاد می شه. اگه خروج از منزل در این روزا پیشگیری ناپذیر بود ، حتماً بدون این دست اون دست کردن بعد از برگشت دوش بگیرین.

روش دیگه واسه کنترل آلرژی که منتهی به تحریک میگرن می شه، به کار گیری دارو قبل از شدید شدن وضعیت درده. به کار گیری داروهایی که بدون نسخه قابل جفت و جور هستن، واسه درمان آلرژیای ناچیز و اگه آلرژی شدید و اذیت کننده باشه، درخواست تجویز آمپولای ضد آلرژی از دکتر لازمه.

دکتر Schaffer اضافه می کنه: در گذشته امکان جفت و جور این آمپولا واسه بیماران خیلی راحت ممکن نبود ؛ اما حالا خوبیش اینه امروزه این آمپولا در همه مراکز کمکای اولیه در دسترس هستن.

هم اینکه میشه مستقیما سردردهای به وجود اومده به وسیله آلرژی رو درمان کرد. دکتر Moshe Lewis متخصص در مدیریت درد،  در شهر رد وودسیتی کالیفرنیا میگه: این روند با مراجعه به دکتر متخصص سردرد و تجویز دوز مناسبی از دارو واسه کنترل میگرن و بقیه سردردها انجام می شه.

واسه خیلی از بیماران، داروهایی که به تریپتان معروف ان، (و دارای ایمیترکس ان) در کاهش درد موثر ان.

با این وجود پیشنهاد دکتر Lewis کنترل درد به روش غیر داروییه. مخصوصاً دردهایی که مربوط به آلرژی هستن.

استفاده درمانای غیر دارویی که در منزل انجام می شن. مانند تکنیکای تنفس عمیق، مدیتیشن، به کار گیری کیسه های یخ روی پیشونی و کمپرس آب گرم واسه کاهش درد.

با استفاده روشای هوشمندانه پیشگیری و طرح درمان مناسب، می تونین از آلرژیای فصلی و سردردهای به وجود اومده به وسیله اون دوری کرده و از فصل بهار به طور کامل لذت ببرین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *