آشنایی با انواع سردرد و علل سردرد | بیماری

: آشنایی با شکلای جور واجور سردرد و علل سردرد

: سردرد واسه همه پدیده ای آشناست و کمتر کسیه که در طول عمر خود اونو تجربه نکرده باشه. هنوز واسه سردرد تعریف مشخصی که مورد قبول همه باشه وجود نداره. شاید آسونترین تعریف واسه سردرد « احساس درد و ناراحتی از ناحیه کاسه چشم تا قسمت پشت سر » باشه.
 

باید به خاطر داشت که سردرد یه مریضی نیس، بلکه نشونه ایه از طیف متنوعی از بیماریها که از یه سرماخوردگی ساده شروع و به امراض جدی مثل تومورهــــــای بدخیم مغزی ختم می شه. گر چه در بیشتر موارد منشأ سردرد، بیماریهای خوش خیمه، اما اولین مسأله ای که در برخورد با مریض گرفتار به سردرد باید حل شه، یعنی فرق بین علل خوش خیم و علل خطرناکتر.

    ساز و کارای اصلی مکانیسما سردرد عبارتند از:

    ـ گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه
    ـ التهاب عروق داخل و خارج جمجمه
    ـ عفونت عروق داخل و خارج جمجمه
    ـ انقباض ممتد عضلات کاسه سر و گردن
    ـ تغییر فشار داخل جمجمه.

    شکلای جور واجور اصلی سردرد :

۱-   میگرن سنتی :

معمولاً پونزده تا سی دقیقه قبل از شروع این نوع سردرد، علایمی مثل ظهور نقاط نورانی در جلو چشم، تاری دید و منگی ظاهر می شه؛ یواش یواش با از بین رفتن این علایم سردرد یه طرفه ای به صورت مبهم و تو یه سمت ناحیه گیجگاهی ظاهر می شه، کم کم شدت درد زیاد می شه و سردرد حالت ضرباندار به خـــود میگیره، در این مرحله مریض رنگ پریده و دچار تهوع و استفراغ شدیدی می شه؛ خیلی از بیماران در این مرحله ترس از نور پیـــدا می کنن و بهتر می دونن در اتاق تاریک استراحت کنن و پاره ای دیگه تعریق شدید و تکرر ادرار پیدا می کنن.

درد بین چند ساعت تا یه روز زمان میبره و در آخر مریض به خواب فرو می رود. پس از اینکه مریض از خواب بیدار شد، سردرد آرامش پیدا میکنه. این نوع سردرد در زنان بیشتر دیده می شه و استعداد ارثی به بروز حملات در بین افراد هست.
    

۲ ـ سردرد عصبی:

 تقریباً ۹۰ درصد از بیماران گرفتار به سردرد دچار این نوع سردرد هستن. دلیل پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شونِه و صورت بوده و مهمترین دلیل پیدایش این انقباضا، هیجانات عصبیه.

درد معمولاً از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شونِه شروع می شه و به تــدریج تموم کاسه سر رو فرا میگیره. این درد وجود فشاری داشته ولی خاصیت ضربانی نداره. مریض از اینکه سرش سنگینه شاکیه، ممکنه تهوع پیدا کنه اما به استفراغ دچار نمی شه.

۳  ـ سردرد به دلیل عفونت مننژ (پردهای مغزی):

درد در این بیماران به صورت فشرده بوده و تموم سر رو فرا میگیره، با استراحت کم میشه و با حرکت شدید شدن می شه. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص کمک می کنه.

۴  ـ سردرد به دلیل تومورهای مغزی:

این نوع سردردا معمولاً متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتره، بیشتر وجود حمله ای داره، با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه شدید شدن می شه. معمولاً سردرد همراه با مشکلات خواب همراه س و گاه مریض به دلیل سردرد از خواب بیــــــدار می شه.

۵  ـ سردرد به دلیل فشار خون بالا:

سردرد در این بیماران، معمولاً وقتی ظاهر می شه که فشارخون بیشترین حد به حدود ۲۰۰ و فشارخون دست کم به حدود ۱۲۰ میلی متر جیوه رسیده باشه؛ این نوع سردرد بیشترً در ناحیه پس سر متمرکز بوده، و با درمان فشارخون در بیشتر موارد از بین میره.
۶  ـ سردرد به وجود اومده به وسیله بیماریهای چشم:

عیوب انکساری چشم ، دلیل پیدایش سردردهای تکراری در ناحیه پیشونی مخصوصا به هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شه ، اما سردرد به وجود اومده به وسیله آب مشکی با چشم درد شدید همراه بوده و معمولاً در ناحیــه پیشونی متمرکز می شه و بیشتر با تهوع و استفراغ همراه س.
  

۷  ـ سردرد به وجود اومده به وسیله بیماریهای سینوس:

سردردهای به وجود اومده به وسیله التهاب و عفونت سینوسها بیشتر در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شه؛ این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن شدید شدن می شه و پس از بیدار شدن از خــواب به بیشترین حد شدت خود می رسه؛ این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوسا مرتفع می شن.

۸  ـ سـردرد به وجود اومده به وسیله عفونتای دندانی :

این نوع سردردا بیشترً از ناحیه صورت شروع و کم کم به تموم کره سر منتشر می شه و با درمان عفونت دندانی، درد از بین میره.
    ۹ ـ سردردهای آلرژیک: این نوع سردردها بعد تماس فرد مریض با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شه؛ معمولاً همراه با این نوع سردرد بقیه علایم حساسیت مثل احتقان بینی، آبریزش از بینی ، سرفه، عطسه و بعضی وقتا اسهال دیده می شه وکنترل حساسیت معمولاً به کنترل سردرد منجر می شه.
    

   
    گرفتن توضیح حال از مریض گرفتار به سردرد:

    ۱ ـ از زمان شروع سردرد سؤال کنین، چون که سردردهایی که تازگیا شروع شدن، نیاز به بررسی جدی دارن.
    ۲ ـ از کیفیت و شدت درد سؤال کنین، مخصوصا اگه فرد، گرفتار به سردرد طولانی است؛ از اون سوال کنین که کیفیت و شدت سردردش این بار نسبت خیلی وقتا قبل فرق کرده یا نه؟
    ۳ ـ از مراجعه کننده سوال کنین که همراه سردرد، علامت دیگری مثل تهوع، استفراغ، اشک ریزش و بی اشتهایی و … داره یا نه؟
    ۴ ـ سابقه درمان سردرد رو از اون پرس و جو کنین. اگه دکتر قبلاً واسه اون دارو تجویز کرده، نام اونو سوال کنین.
    ۵ ـ محل دقیق سردرد رو پیدا کنین.
    ۶ ـ سابقه ارثی گرفتار به سردرد رو در فامیل ایشون جستجو کنین.
    ۷ ـ فواصل وقتی حملات سردرد رو سوال کنین.
   

معاینه بیماران گرفتار به سردرد:

    معاینه گردن از نظر وجود یا نبود وجود سفتی گردن، اندازه گیری فشارخون، تعداد تنفس، درجه گرما و تعداد نبض مریض و هم معاینه چشم مریض از نظر سرخیه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *