آشنایی با انواع سونوگرافی ۲ بعدی | ۳ بعدی و ۴ بعدی | تغذیه سالم

آشنایی با شکلای جور واجور سونوگرافی ۲ بعدی، ۳ بعدی و ۴ بعدی

آشنایی با شکلای جور واجور سونوگرافی ۲ بعدی، ۳ بعدی و ۴ بعدی

سونوگرافی ۲ بعدی، ۳ بعدی و ۴ بعدی

دوران بارداری اما و اگرهای زیادی داره و البته هر لحظه سوالات جدیدی در مورد موجود کوچیکی که به زودی به شما می رسه، براتون ایجاد خواهدشد. یکی از سوالای عادی مادران باردار در مورد انجام سونوگرافیه. در مطلب زیر به چند سوال عادی در این مورد و پاسخاشون پراختیم.

سونوگرافی ۲ بعدی، ۳ بعدی و ۴ بعدی چیه؟

سونوگرافی دوبعدی عادی ترین و معمولی ترین نوع سونوگرافیه که به صورت مشکی و سفید انجام می شه. سونوگرافی ۳بعدی هم چیزی مثل ۴بعدیه فرقش اینه که یه تصویر ثابت از جنین در اون مشاهده می شه و درواقع حرکتی نداره. سونوگرافی ۴بعدی یه جور سونوگرافی رنگی است که چهره جنین و حرکات اونو در ۳ بعد و بعد چهارم عکس العملای جنین رو طی یه وقتی مشخص نشون میده. مادر می تونه عکس العملایی مثل خمیازه کشیدن، سکسکه یا مکیدن شست رو در این سونوگرافی ببینه.

چه وقتی باید سونوگرافی بکنیم؟

جامعه کارشناسان زنان و زایمون کانادا به تموم خانمای باردار پیشنهاد می کنه بین هفته هجدهم تا بیست ودوم بارداری یه سونوگرافی بکننن.

انجام سونوگرافیای ۳بعدی و ۴بعدی واسه مادر و جنین بی خطره؟

وقتی صحبت از امنیت می شه، درواقع فرقی بین سونوگرافیای جور واجور نیس. در تموم سونوگرافیا از یه فرکانس برابر استفاده می شه. در تحقیقات ۵۰ سال گذشته نشون داده شده که با انجام سونوگرافی خطری جنین رو تهدید نمی کنه و درواقع یکی از ایمن ترین وسیله ها واسه بررسی جنین، سونوگرافی و تقریبا در تموم کشورها و در سیستمای پزشکی روز دنیا قبول شده.

سونوگرافیای ۳بعدی و ۴بعدی چه فایده هایی دارن؟

این سونوها واسه بررسی دقیق تر جنین انجام می شه. یافته های تحقیقات نشون داده انجام سونوگرافیای ۳بعدی و ۴بعدی غیرمستقیم احساسات مادرانه مادر رو زیاد می کنه و تحریک این احساسات مادرانه باعث می شه به تغذیه شون یا حتی ترک عادتای مضر در دوران بارداری مانند سیگار کشیدن توجه بیشتری نشون بدن چون بچه خود رو حس می کنن و با اطمینان از سالم بودن اون، دوران بارداری رو کم اضطراب تر می گذرونن.

در سونوگرافی ۳بعدی همیشه می تونیم تصویر واضحی از صورت جنین رو مشاهده کنیم؟

بعضی از فناوریا و لوازم سونوهای ۳بعدی این امکان رو به شما میدن که صورت بچه تون رو روشن ببینین مگه اینکه جنین در شرایط غیرعادی قرار گرفته باشه که می تونه به دلایل مقدار مایع، محل جفت و شکل قرار گرفتن دستا دور و بر صورت باشه. اگه صورت به طور کامل نامشخص باشه، مرکز سونوگرافی موظفه سونوگرافی دوباره ای بدون دریافت هزینه اون واسه شما بکنه.

بهترین زمان واسه گرفتن سونوهای ۳بعدی و ۴بعدی؟

این موضوع به این بستگی داره که شما دوست دارین چی ببینین. خیلی از خانوما دوست دارن در دوران بارداری ۲ بار این کار رو بکنن پس اگه جزو این گروه هستین، پیشنهاد ما یکی از هفته بیستم تا بیست وچهارم و دیگری از هفته بیست وششم تا سی وششمه. در سونوگرافی دوم تصویر دقیق تری از صورت جنین می بینین. هفته های اول تماشاگر جنب وجوش و حرکات بیشتری هستین و هفته های بعدتر تصویر روشن تری از چهره اون مشاهده می کنین. بعد از هفته سی وچهارم، مشاهده تصویر روشن کمی سخت می شه ولی این در مورد هر جنین فرق داره. پیشنهاد جامعه کارشناسان زنان کانادا اینه که یه بار و اونم بین هفته های بیست ویکم تا بیست وچهارم سونوگرافی انجام بدین.

سونوگرافیای تشخیصی رو پیشنهاد می کنین؟ چه وقتی؟

این موضوع به نظر پزشکی که تحت نظر اون هستین، بستگی داره اما معمولا بین هفته های هجدهم تا بیست ودوم پیشنهاد می شه.

با چه روشی می تونیم در سونوگرافی تصویر دقیق تری ببینیم ؟

بیشتر کارشناسان پیشنهاد می کنن واسه حفظ سلامت در دوران بارداری و به خصوص قبل از انجام سونوگرافی مصرف مایعات رو زیاد کنین چون خوردن مقادیر زیادی آب باعث شفاف شدن مایع آمنیوتیکی می شه. یافته های بعضی از تحقیقات نشون داده که اگه نیم ساعت قبل از انجام سونوی ۳بعدی یه لیوان آبمیوه طبیعی بخورین، جنینتان در طول سونوگرافی هوشیارتر هستش.

مدت زمان سونوهای ۳بعدی و ۴بعدی چقدره؟

معمولا بین ۱۵ تا نیم ساعت زمان میبره.

می تونیم سونوگرافی ۳بعدی انجام بدیم اما نخوایم جنسیت فرزندمون رو بدونیم؟

این امکان هست. واسه بعضی پدر و مادرها ندونستن جنسیت تا لحظه تولد یه سورپرایز حساب می شه پس اگه دوست ندارین جنسیت بچتون رو بدونین قبل از انجام سونوگرافی حتما این موضوع رو مطرح کنین./ سلامت

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *