آشنایی با انواع شیر های گیاهی و فواید آن ها | تغذیه سالم

آشنایی با شکلای جور واجور شیرای گیاهی و فواید اونا

آشنایی با شکلای جور واجور شیر های گیاهی و فواید اونا

شیر گیاهی

بعضی افراد مانند گیاهخواران و یا آدمایی که نسبت به لاکتوز(قند طبیعی شیر) یا کازئین(یکی از پروتئینای شیر) حساسیت دارن این محصول لبنی رو به کل از برنامه غذایی خود حذف کردن. این آدما به جای شیر گاو از شیره های گیاهی استفاده می کنن که ارزش غذایی متفاوتی دارن؛ البته در گیاهان شیری وجود نداره و این لفظ به بزرگ نمایی استفاده می شه. شاید بهتره به این اجناس «نوشیدنی گیاهی» گفته شه. در هر صورت این شیره ها یا نوشیدنیای گیاهی از غلاتی مانند جودوسر، برنج، شاه بلوط و هم اینکه سویا یا مغزهایی مانند بادام و فندق و چیزای دیگه ای به جز اینا جفت و جور می شن؛ به این صورت که این مواد رو با آب خیس کرده و صاف می کنن. نوشیدنی حاصل رو شیر می گن. با ما باشین تا بیشتر با خواص این نوشیدنیای گیاهی آشنا شید.

شیره های گیاهی تو یه نگاه

شیره های گیاهی کلا شامل اندازه زیادی ویتامینا، فیبرهای غذایی و مواد معدنی هستن. این شیره ها بدون کلسترول و چربیای حیوونی بوده و دارای چربیای خوب یعنی چربیای اشباع نشده هستن که سلامت دستگاه قلب و عروق رو بالا می برن. این نوشیدنیا جایگزینای مناسب و خوبی واسه شیره های حیوونی بوده و بسیار زودهضم هستن.

شیر سویا

یکی از شناخته شده ترین و پرمصرف ترین نوشیدنیای گیاهی شیر سویا هستش که از لوبیای سویا گرفته می شه. این نوشیدنی از نظر ارزش غذایی و از نظر سطح پروتیدها (۳.۸ گرم پروتئین در هر لیتر) و لیپیدها شباهت زیادی با شیر گاو داره. شیر سویا بدون لاکتوز، اسیدهای چرب اشباع شده و کلسترول هست و واسه افرادیه که از نبود تحمل لاکتوز رنج می برن و یا واسه آدمایی که کلسترول خون شون بالا هست یه جانشین مناسب حساب می شه؛ اما باید بدونین که این شیر هم اینکه شامل ایزوفلاون(هورمونای گیاهی) هم هست که روی مسائلی مانند تعادل کارکرد تیروئید یا تعادل هورمونی تاثیر میذاره. در نتیجه اگه دچار مشکلاتی اینطوری هستین بهتره قبل از مصرف این نوشیدنی با دکتر خود مشورت کنین.

شیرِ برنج

این نوشیدنی از برنج جوشونده شده و آرد برنج کامل جفت و جور می شه و شامل اندازه کمی پروتئین (۱ گرم در هر لیتر) و کلسیمه. این شیر پر از قندهای دیرجذبه و بدون کلسترول و لاکتوز حساب می شه. شیر برنج انرژی خوبی به بدن میرسونه و واسه آدمایی که از نبود تحمل لاکتوز یا کلسترول بالای خون رنج می برن مناسبه.

شیر نارگیل

شیر نارگیل از مایع و گوشت میوه نارگیل گرفته می شه. این نوشیدنی پر از آهن، پتاسیم و فسفره. علاوه بر این، شیر نارگیل رو منبع خوب منگنز، مس، سلنیوم و زینک می دونن. از اونجایی که این نوشیدنی شامل چربی بیشتریه (۲۱.۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم) پس لازمه که در مصرف اون طرف احتیاط رو رعایت کنین و مراقب چربی دریافتی باشین. از شیر نارگیل در آشپزی و واسه جفت و جور بعضی غذاها هم استفاده می شه.

شیر جوی دوسر

شیر جوی دو سر پر از کربوهیدراتای پیچیده و هم اینکه شامل کلسیم و فیبره و منبع خوب انرژی حساب می شه. این شیر هم اینکه شامل بتا گلوکانه که مانند فیبرها عمل می کنه و می تونه قند و چربی خون رو کنترل کنه. شیر جوی دوسر بدون لاکتوز و کلستروله و واسه آدمایی که از نبود تحمل لاکتوز و کلسترول بالای خون رنج می برن یه نوشیدنی مناسب حساب می شه.

شیر شاه بلوط

نوشیدنی شاه بلوط پر از مواد معدنی، کلسیم و قندهای دیرجذبه. این شیر زودهضم بوده و مواد معدنی خوبی به بدن میرسونه. شیر شاه بلوط باعث افزایش فلور روده می شه و واسه مقابله با حالت اسیدیته معده خوبه.

شیر فندق

شیر فندق پر از ویتامینا و هم اینکه آنتی اکسیدان، ضد کرم و تجدید کننده های مواد معدنیه. این نوشیدنی بسیار زودهضمه و به بدن ما کلسیم، آهن، منیزیم و اسیدهای چرب غیراشباع میرسونه. این شیر واسه آدمایی که از نبود تحمل لاکتوز و حساسیت به گلوتن رنج می برن مناسبه./ تبیان

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *