آشنایی با "سوما" و عوارض مصرف آن | تغذیه سالم

آشنایی با ۱۰ ماده غذایی ضدپیری

شما هیچوقت واسه همیشه جوون نیستین. اما سؤال اینه که می خواین واسه همیشه پیر بنظر برسین؟ مردم واسه اینکه جوون بنظر برسن و احساس جوونی کنن (هم از درون و هم از بیرون) پول زیادی خرج می کنن. اما میدونید که راه های ساده ای واسه کم کردن سرعت روند پیری هست؟ مواد غذایی ارزون که خیلی راحت در دسترس هستن، بهترین راه واسه حل این مشکل هستن. در ادامه ۱۰ تا از بهترین آنتی اکسیدان های ضد پیری رو تقدیم حضورتون می کنیم.

۱. توت فرنگی

توت فرنگی

توت فرنگی رو مردم سراسر دنیا می شناسن، اما توت فرنگی در هر جایی طعم و بافت و اندازه متفاوتی داره. توت فرنگی، یه میوه به درد بخور به رنگ قرمز روشنه، و شامل آنتی اکسیدان هاییه که از آسیب سلولی جلوگیری می کنن. هم اینکه این میوه دارای ویتامینا و مواد معدنیه که بدن ما به اونا نیاز داره.

در واقع توت فرنگی، بیشتر از پرتقال ویتامین C داره! ویتامین سی، یه وسیله قوی ضد پیریه، چون تولید کلاژن رو زیاد می کنه، صدمه پوست به وجود اومده توسط خورشید رو بازسازی می کنه، و چین و چروک ها و خطوط ریز رو هم بهتر کنه. این ویتامین، پوست شما رو روشن تر، نرم تر و صاف تر می کنه، و به اون درخشش جوونی میده.

توانایی آدم در جذب آنتی اکسیدان موجود در توت فرنگی، به وسیله محققان مورد آزمایش قرار گرفته. وقتی که این توانایی کم باشه، شما در برابر دچار شدن به بعضی بیماریا از جمله استرس قرار میگیرین. تحقیقات نشون میده که استرس، یکی از اصلی ترین عوامل پیر شدن سریع افراده.

از اونجا که توت فرنگی بخاطر وجود آنتی اکسیدانا مخصوصا فلاونوئید، این روند رو از جا در آورد می کنه، پس بهتره این نوع میوه رو امتحان کنین. اگه واسه بدن شما سخته که به خاطر کارکرد سلولی نرمال، آنتی اکسیدان تولید کنه، شما باید مواد غذایی طبیعی مانند این میوه رو استفاده کنین. علاوه بر این، پیدا کردن توت فرنگی آسونه، چون در سراسر جهان، بدون هیچ سختی ای در دسترسه. محققان فهمیدن که اینجور میوه هایی باید واسه کاهش خطر بیماریا در رژیم غذایی همه گذاشته شن.

۲. کدو

کدو

با وجود اینکه کدو واسه امتیازات سلامتی اش معروفه، اما در مورد فواید آنتی اکسیدانی اش، تحقیقات زیادی صورت گرفته. کدو یه منبع عالی از منگنزه که در خود آنتی اکسیدان داره. اینجور ریز مغذیایی واسه هضم درست مواد غذایی و هم اینکه رشد مناسب ساختارهای استخوانی لازم هستن، و از اونجایی که کدو، یه ماده ضد رادیکال آزاده، می تونه به کاهش خستگی به وجود اومده توسط استرس هم کمک کنه، خطر دچار شدن به پوکی استخون به دلیل تخریب استخون رو کم کنه، و مشکلات حافظه به وجود اومده توسط پیری رو بهتر کنه.

کدو به عنوان یه منبع عالی ویتامین سی، درست مانند منابع دیگه می تونه پوست شما رو نورانی، صاف و نرم کنه، چون به بازسازی پوست کمک می کنه. آنتی اکسیدانای به درد بخور واسه چشم هم در کدو وجود دارن، مانند لوتئین. امتیازات آنتی اکسیدانای موجود در کدو، تحت شرایط بسیاری در دسترس ما هستن، کدو چه بخار پز شه یا منجمد، ثبات آنتی اکسیدانی اش تغییر زیادی نمی کنه، یعنی اینکه می تونین از مصرف کدو به روشای جور واجور لذت ببرین.

اما اگه می خواین از تموم امتیازات آنتی اکسیدانی اون استفاده کنین، باید علاوه بر گوشت، پوست و دانه های کدو رو هم بخورین. اون قسمتای کدو دارای مقدار زیادی مواد مغذی مهم هستن که واسه بهره مندی از خواص ضد پیری بیشتر، مورد نیازند. کدو، چشم اندازی واسه سلامتی و خوشگلیه.

۳. کلم بروکلی

کدو

نشون طلا واسه بهترین سبزی خوراکی به کلم بروکلی می رسه. بروکلی شامل ویتامین C لازم بدن ما واسه بازسازی آسیبای سلولی و کلسیم واسه تقویت استخون هاس. هم اینکه، کلم شامل یه ماده ناشناخته س که با امراض و بیماریا مقابله می کنه. مشخص شده که این ماده مغذی گیاهی موجود در بروکلی، نوعای جورواجور سرطان رو کم می کنه که ممکنه به نجات زندگی شخص کمک کنه.

از اونجا که امروزه مردم به دلیل گرایشای زیبایی، در مورد پوستشون بسیار دقیق هستن، خوردن قسمت گل کلم بروکلی، یه راه سالم و عادی واسه داشتن پوستی بهتره. ویتامینای موجود در اون باعث می شن که پوست، جوانتر بنظر برسه که شاید باعث می شه احساس خوبی داشته باشین. هم اینکه مانع تشکیل چین و چروک می شه. چین و چروکا نشونه بدی هستن که سن افراد رو بالا می برن و وقتی که زیادتر از اندازه مشخص باشن، بسیار بیریخت بنظر می رسن.

بروکلی، امتیازات زیادی واسه سلامتی شما داره، به خاطر همین ما باید بروکلی رو به رژیم غذایی مون اضافه کنیم و اون رو مصرف کنیم. همونطور که این ضرب المثل میگه: جوون بمونین تا سالم بمونین. علاوه بر این با بالا رفتن سن فرد، حافظه هم کنه می شه. وقتی که بخاطر امتحانات طولانی، ضرب العجل گزارشا و بقیه چیزایی که به تفکر عمیق و دلیل آوردن نیاز دارن تحت فشار هستین، بروکلی یه انتخاب خوب واسه حل مشکل شماس، چون شامل یه فیتواستروژنه که به بهتر شدن مهارتای ذهنی شما کمک می کنه.

۴. زنجبیل

کدو

زنجبیل یه ادویه محبوب در دنیاس که به عنوان یه ماده مغذی آنتی اکسیدانی در نظر گرفته می شه. وقتی که ما آشپزی می کنیم، معمولا از زنجبیل واسه بهتر کردن طعم غذامون استفاده می کنیم. خوردن زنجبیل به تنهایی واسه کمک به سیستم ایمنی بدن ما واسه مقابله با بیماریا، به اندازه کافی خوبه.

تحقیقات نشون میده که زنجبیل واسه جلوگیری و درمان تعدادی از بیماریا مانند فراموشی که معمولا افراد سن بالا رو تحت تاثیر قرار میده، موثر بوده. اینجور مریضی با در نظر گرفتن بالا رفتن سن، طبیعی نیس و می تونه زندگی روزمره فرد رو تحت تاثیر بذاره، چون باعث مشکل حافظه می شه. در این مورد، رفتار و راه فکری شخص تغییر می کنه.

به دلیل اینکه زنجبیل شامل کورکومینه که به درمان عقب موندگی پیری کمک می کنه، در نتیجه واسه کاهش احتمال دچار شدن به بیماریا خوبه. هم اینکه شامل جینجروله که می تونه رسوب مغز رو که باعث مشکلات مربوط به حافظه می شه، عوض کنه.

از اونجا که زنجبیل دارای عوامل ضد پیری قویه، مردم با مصرف اون، جوون بنظر می رسن و احساس جوونی می کنن. بدن، تنها دلیل پیری ما نیس، بلکه عوامل محیطی وجود دارن که با منتشر کردن رادیکالای آزاد، باعث آسیب پوست می شن. به هیمن دلیل، روند پیری شتاب میگیره.

مصرف زنجبیل ممکنه سموم موجود در بدن ما رو نابود کنه، در نتیجه شاید روند پیری کنه شه. هم اینکه گردش خون زیاد می شه و رنگ پوست ما هم بهتر می شه. علاوه بر این، ممکنه به کار گیری روغنای لازم موجود در زنجبیل با مرطوب تر کردن پوست، باعث درخشش بیشتر اون شه.

۵. اسفناج

اسفناج

وقتی صحبت اسفناج می شه، به یاد ملوان زبل می افتیم که وقتی این سبزی رو می خوره قوی می شد. اما در واقع فواید اسفناج چیه؟ اگه هنوز نمی دونین، اسفناج یه سبزی برگ داره که شامل بتاکاروتن، ویتامین E، ویتامین B6 و منیزیمه که می تونه واسه روند ضد پیری ما به درد بخور باشه.

پوست ما تحت تاثیر آلودگی هوا و عوامل دیگه محیطی قرار میگیره. ما واسه کمک به بازسازی این آسیب، به ویتامینا و مواد مغذی نیاز داریم. ویتامین C و E بهترین راه واسه حل این مشکل هستن، چون هر دوی اونا واسه زنده کردن پوست آسیب دیده با هم کار می کنن.

این ویتامینا واسه پیری مفیدن و کلاژن رو هم زیاد می کنن، که باعث می شه پوستتون سفیدتر و نرم تر شه. امتیازات ویتامین E فقط در پوست مشخص نیس، بلکه واسه سیستم داخلی هم خوبه. هم اینکه ویتامین B6 واسه بدن و ذهن خوبه که شما رو خوشحال و سالم نگه می داره.

تحقیقات نشون دادن که نداشتن استرس، روند پیری رو از جا در آورد می کنه. از اونجا که اینجور ویتامینایی، مواد شیمیایی شادی آور در مغز تولید می کنن، شما احساس استرس زیادی نمی کنین، در نتیجه روند پیری شما کنه می شه. از اونجایی که اسفناج پر از منیزیمه، که استخوانا، عضلات و اعصاب شما واسه قویتر و سالم تر بودن به اون نیاز دارن، پس باید حتما اسفناج استفاده کنین. اگه می خواین عمر طولانی تری داشته باشین، باید به روشی سالم زندگی کنین.

۶. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یه میوه مغذیه که معمولا به عنوان سبزی مصرف می شه و امتیازات زیادی داره. این میوه عجیب و غریب در سراسر جهان می شناسنش، و معمولا در پخت و پز استفاده میشن. مصرف گوجه فرنگی با کم شدن خطر یا خطر دچار شدن به بیماریا ربط داره.

تایید شده که آنتی اکسیدانای جور واجور موجود در گوجه فرنگی، امتیازات بیشتری دارن. گوجه فرنگی بخاطر داشتن غلظت بالای لیکوپن که به اون رنگ قرمز میده، معروفه. لیکوپن یه آنتی اکسیدانه که مانع می شه رادیکالای آزاد، با بالا رفتن سن شخص در تشکیل استخوانای جدید، مشکل بسازن.

وقتی که تعادل وجود نداشته باشه، آسیب استخوانی زیاد می شه و باعث می شه که استخوانا شکننده شن و منتهی به پوکی استخون یا بقیه مشکلات استخوانی می شه. تحقیقات نشون میده وقتی که لیکوپن از رژیم غذایی حذف شه، خطر مشکلات استخوانی زیاد می شه و استخوانا در برابر اکسیداتیو قرار می گیرن، به خاطر همین تاثیر نامطلوبی بر سلامتی میذاره.

گزارش دیگری ادعا می کنه که مصرف لیکوپن از افراد در مقابل آسیب نور خورشید، مواظبت می کنه. اگه مردم، بیشتر در برابر اشعه های مضر قرار بگیرن، دچار سرطان پوست می شن. تنها حفاظت خارجی و زدن کرم ضد آفتاب کافی نیس و باید حفاظت داخلی هم انجام بدین و مراقب رژیم غذایی تون باشین، مخصوصا لیکوپن موجود در گوجه فرنگی که مانند یه آنتی اکسیدان واسه بازسازی آسیبای داخلی عمل می کنه.

۷. هلو

گوجه فرنگی

این میوه خوشمزه و آبدار، یکی از محبوب ترین اجناس ارگانیک در دنیاس. این میوه واسه چشم، قلب و پوست شما خوبه، چون شامل ویتامینا و مواد معدنی لازم لازم بدنه. هلو دارای لوتئینه.

لوتئین واسه مواظبت از چشمها خیلی خوبه. چشمهای ما بخش مهمی از بدنمون هستن چون به ما امکان دیدن میدن. اگه نتونیم خوب ببینیم، چیجوری می تونیم کارای روزمره مون رو انجام بدیم؟ مشکلات چشمی مربوط به سن ممکنه شامل آب مروارید و دژنراسیون ماکولا باشه. از اونجایی که دلمون نمی خواد چشمامون آسیب ببینه، واسه مواظبت از اونا باید از یه منبع قوی لوتئین که در هلو هست، استفاده کنیم.

هم اینکه با بالا رفتن سن افراد، حافظه هم دچار مشکل می شه. افراد سن بالا تر معمولا فراموشکار می شن. از اونجا که لوتئین از مغز هم مواظبت می کنه، می تونه ذهن شما رو فعال تر کنه. پوست هم خسته و فرسوده می شه و لوتئین می تونه آسیب به پوست رو کم کنه. تحقیقات نشون دادن آدمایی که لوتئین بیشتری مصرف می کنن، ریه هاشون حدود ۱ یا ۲ سال جوون تره، مخصوصا وقتی که فرد سیگاری باشه.

هم اینکه هلو شامل ویتامین A است که یه آنتی اکسیدان واسه خنثی کردن آسیب به وجود اومده توسط رادیکالای آزاده. ممکنه رادیکالای آزاد باعث اکسیداسیون شن که دلیل اصلی دژنراسیون به دلیل پیریه.

۸. فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای، ترکیبی عالی از طعم تند و بافت ترده، بیرون اون براقه و رنگ و شکلای مختلفی داره. فلفل دلمه ای شامل ویتامین C هستش که همونطور که قبلا گفته شد، کمک می کنه که کلاژن سالم در پوست حفظ شه، بافتای آسیب دیده بازسازی شن، سلامت استخون ها و دندانا زیاد شه، و هم اینکه سیستم ایمنی بدن تقویت شه.

آسیب پوست می تونه دراز مدت باشه، مخصوصا وقتی که پوست ما در برابر آلودگی هوا، دود سیگار، اشعه UV و بقیه عوامل موثر که بر پوست ما تاثیر سوء می ذارن قرار بگیره. وقتی که اکسیژن با مواد دیگه ترکیب شه، این روند اکسیداسیون نامیده می شه که قبلا به اون اشاره شده. اکسیداسیون می تونه باعث بالا رفتن سن پوست و پیری اون شه.

تسریع روند پیری روی بافتا و اندامای موجود در بدن تاثیر بدی میذاره. هم اینکه اونا با رادیکالای آزاد مقابله می کنن و شامل الکترونای آزاد هستن، که ممکنه از بیماریای پوست، چشم، قلب و بقیه ارگانا مانند چین و چروک، دژنراسیون ماکولا، بیماریای قلب و عروقی و چیزای دیگه جلوگیری کنه.

اسید اسکوربیک موجود در ویتامین C می تونه تاثیر زیادی در طول عمر و مقابله با پیری داشته باشه. تحقیقات نشون میده آدمایی که ویتامین C بیشتری مصرف می کنن، می تونن بیشترین حد ۶ یا ۲ سال، به ترتیب واسه مردان و زنان به عمرشون اضافه کنن.

۹. ذرت

ذرت

ذرت به دلیل فایده نداشتن واسه سلامتی مورد انتقاد قرار گرفته، اما در واقع، عالی ترین ماده غذایی پر از آنتی اکسیدانه. قبلا کشف نشده بود که ذرت، دارای چندین ماده مغذی گیاهی قویه که، فقط در گیاهان ساخته می شه، واسه سلامت آدم خوبه، و به جلوگیری از بروز خیلی از بیماریا کمک می کنه.

مشخص شده یه جور ماده مغذی گیاهی به نام فنولیک، با بیماریا مقابله می کنه و در میوه ها و سبزیجات منتخب هست. در میان میوه هایی که مورد آزمایش قرار گرفتن، مانند موز، کلم بروکلی، اسفناج و سیب، بالاترین امتیاز فعالیت آنتی اکسیدانی رو ذرت بدست آورد! این نتیجه عجیب می تونه سرطان رو درمان کنه، مریضی فراموشی رو نابود کنه و با دلیل پیری مقابله کنه که می تونه شما رو جوون نگه داره.

ذرت شامل تیامینه که واسه تولید انرژی لازمه. سنتز یه انتقال دهنده عصبی به نام «استیل کولین» واسه حافظه لازمه، و تیامین شامل تموم ایناست. وقتی که استیل کولین وجود نداشته باشه، ممکنه مشکلات روانی و مشکلات مربوط به سن بوجود بیان.

هم اینکه یه ویتامین B دیگه به نام پانتوتنیک اسید، غدد آدرنال رو تقویت می کنه و این به شما کمک می کنه که بدون استرس باشین. همونطور که قبلا گفته شد، استرس می تونه روند پیری رو فعال کرده و سرعت اون رو زیاد کنه.

هم اینکه ذرت شامل ویتامین C لازم واسه درخشش پوست، منگنز واسه ساختار استخوانی خوب، فسفر واسه معدنی سازی استخون و بهبود دندانه ها، و هم اینکه فولات واسه جلوگیری از مشکلات شایع حمله قلبی هستش.

۱۰. سیب

سیب

سیب بسیار خوشمزه س و پر از مکملای غنیه. سیب معمولا در سراسر جهان استفاده میشن، و در تموم طول سال در دسترسه. یه ضرب المثل معروف میگه که «یه سیب در روز، دکتر رو از شما دور می کنه».

در واقع این درسته، چون سیب، فواید بسیاری واسه سلامتی داره. این میوه، غنی از آنتی اکسیدانه و امتیازات پزشکی زیادی داره. سیب شامل آنتی اکسیدانایی مانند فلاونوئیدها و پلی فنولا هستش. فلاونوئیدها باعث کاهش سلامتی می شن، چون خطر دچار شدن به مشکلات مربوط به سن رو کاهش میدن، و هم اینکه باعث افزایش طول عمر فرد می شن.

تحقیقات نشون داده که هر چی مصرف فلاونوئیدها بیشتر باشه، عمر فرد طولانی تر می شه. در مورد دیگه، پلی فنولا هم به بهترین شکل از شخص در برابر هر نوع مشکلات مربوط به سن مواظبت می کنن. اونا از راه تولید متابولیسم اکسیژن عکس العمل پذیر، آسیب سلولی رو بازسازی می کنن. اینجور آنتی اکسیدانی، دلیلی واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان هم هستش.

آنتی اکسیدان موجود در میوه هایی مانند سیب می تونه به مقابله با رادیکالای آزاد در بدن کمک کنه. رادیکالهای آزاد ممکنه به DNA شخص آسیب برسانند. هم اینکه این میوه پر از فیبره که به تنظیم حرکات روده کمک می کنه. سیب واقعا شیرینه چون دارای قند ساده است که واسه سلامت شما مضر نیس. در آخر، از اونجایی که آنتی اکسیدانای بیشتری در سیب هست، به احتمال زیاد بهترین میوه واسه پوسته./ سرخاب سفیداب

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

آشنایی با “سوم اینکه” و مشکلات مصرف اون