آشنایی با ۶ باور غلط در مورد آلرژی | بیماری

: آشنایی با ۶ باور غلط در مورد آلرژی

آلرژی باعث می شه فرد بیشتر از بقیه به عفونتای گوش و سینوس دچار شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بقیه مشکلات و بیماریا مثل سردرد، بدخوابی، کاهش سطح انرژی بدن و افزایش حساسیت و زود رنجی رو هم به دنبال داره.

اگه خودتون از آلرژی رنج می برید و یا یکی از نزدیکانتون به آلرژی دچاره، حتما میدونید و دیدین که چه علائم و نشونه هایی با این وضعیت همراه هستن. این روزا تعداد آدمایی که در اثر آلرژی از تب یونجه رنج می برن، شدیدا زیاد شده. به چه دلیل؟
مواد شیمیایی که هر روز اونا رو وارد بدن خود می کنیم (مخصوصا از راه مصرف غذاهای آماده) نقش مهمی رو در این مورد دارن. چیزی که در مورد آلرژی به طور کامل مشخص و روشنه، اینه که آلرژی باعث می شه فرد بیشتر از بقیه به عفونتای گوش و سینوس دچار شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بقیه مشکلات و بیماریا مثل سردرد، بدخوابی، کاهش سطح انرژی بدن و افزایش حساسیت و زود رنجی رو هم به دنبال داره.

۱- هر چی تمیزتر، بهتر
همونطور که تقریبا همه میدونیم جذب مقدار کمی میکروب و آلودگی واسه بدن هممون لازمه تا سیستم دفاعی بدن مون ساخته شه. پس نباید تلاش کنین تا به طور کامل از آلودگیا دور باشین. در هفته ۱ تا ۲ بار خونه رو جاروبرقی بکشین. جاروبرقی حتما فیلتر HEPA داشته باشه تا اجزای ریز و گردوغبار دوباره از دستگاه در محیط خونه پخش نشه و از کیسه های دوتایی استفاده کنین.

حتما در آشپزخانه و بالای اجاق گاز، هود نصب کنین و فیلتر هود رو هر دو ماه یه بار تعویض کنین.اگه ممکنه، پنجره ها رو ببندین تا گرده های ریز گیاهان، درختان و بقیه چیزها وارد خونه تون نشه و حتما کفش هاتون رو هم بیرون از خونه در بیارین تا مواد آلرژی زا وارد خونه نشن.
ملحفه و روبالشیا رو هفته ای یه بار با آب گرم بشورید.
بعدازظهرها دوش بگیرین تا این مواد ریز و گردوغبارها رو با خود به تختخوابتان نبرین.

۲- تا وقتی که علائم آلرژی در شما برگشت نکرده ان، دارو مصرف نکنین.
بیشتر داروهای آلرژی معمولا بیشترین تاثیر رو وقتی دارن که اونا رو قبل از بالاترین درجه گرفتن علائم استفاده کنین، یعنی اینکه مصرف این داروها با اولین علائم شروع شن. وقتی که با یه آلرژی زا تماس برقرار می کنین مثل (گردوغبار، دانه ها، علف)، سلولای دستگاه تنفسی هیستامین و بقیه مواد شیمیایی رو تولید می کنن که باعث سوزش، خارش، عطسه و بقیه علائم می شن. اگه در بدن تون دارو داشته باشین، مانع از اون میشین که هیستامین، واکنشای آلرژیکی شدیدتری نشون بده.

مثلا شما میدونید هر سال چه موقع دچار عطسه و آب ریزش بینی میشین و یه هفته تا ۱۰ روز قبل از بروز این علائم دارویی رو که دکتر تون تجویز کرده، مصرف می کنین و تا حدود زیادی علائم آلرژی رو در خودتون کنترل می کنین. اگه با وجود تموم کارایی که انجام می دید علائم مریضی در شما بهبود پیدا نمی کنه، از دکتر تون بخواین که آزمایشات بیشتری بکنه. اگه دائم دچار عفونت دستگاه تنفسی و سینوزیت میشین، باید بدونین که چه محرکای خاصی شما رو به این وضعیت دچار می کنن تا از اون محرکا دوری کنین.

 ۳- واکسنای آلرژی فقط مخصوص کودکانه.
این واکسنا واسه تموم افراد در هر سنی مناسب هستن. البته تحقیقات نشون میدن که واکسنای آلرژی فقط در ۸۵ درصد افراد باعث کم شدن نشونه های آلرژی می شن، مخصوصا آدمایی که در اثر آلرژی دچار تب می شن.
واکسنای آلرژی ترکیبی از مقادیر کم از بعضی آلرژی زاها هستن و وقتی که به طور کم کم وارد بدن فرد می شن، تحمل و مقاومت بدن رو زیاد کرده و حساسیت فرد رو به هنگام رویارویی با آلرژیا به طور طبیعی کاهش میدن. اگه در مرحله اول آلرژی، هفته ای ۱ تا ۲ بار واکسن آلرژی به فرد تزریق شه، علائم حساسیت به شکل زیادی در اون کم میشه. اگه نمی تونین واکسن رو تحمل کنین، از دکتر تون بخواین که به شما قطره مخصوص بده و اونو هر روز روی زبون تون بچکانید. شاید قطره آلرژی به اندازه واکسن آلرژی موثر نیس.

۴- روشای درمانی طبیعی که پزشکان پیشنهاد می کنن.
بینی شما مثل یه فیلتر عمل می کنه و خیلی از چیزای ریز که در هوا پخش هستن وارد بینی می شن. پس اگه راه عبور هوا در بینی رو تمیز کنین، می تونین از ورود بعضی آلرژی زاها به بدن جلوگیری کنین. یکی از بهترین راه ها واسه پاک کردن بینی به کار گیری آب نمکه.

۵- اگه در کودکی به آلرژی دچار نباشین، در بزرگسالی هم از این وضعیت محفوظ هستین.
این باور غلط در میان مردم بسیار رایجه تا جایی که اگه در کودکی به آلرژی دچار نبود ه ان، خارش گلو، عطسه و آب ریزش بینی بزرگسالی رو اصلا به آلرژی ربط نمی دن، چون که فکر می کنن دیگه دچار اون نمی شن. معمولا آلرژیا تا قبل از ۳۰ سالگی بسیار شدت پیدا میکنن، اما در بسیاری موارد هم افراد بعد از ۳۰ سالگی دچار آلرژی می شن. در بعضی از افراد جوون، علائم آلرژی واسه چند سال پنهون می شن، اما دوباره بعد از یه مدت ظاهر می شن.

اگه در کودکی به اگزما، آسم و یا هر نوع آلرژی دیگه دچار بودین و واسه یه مدت از اون فارغ شدین، دوباره در آینده درگیر اون میشین و اگه در خونواده تون کسی یا کسائی به آلرژی دچارند، احتمال اینکه شمام دچار اون شید، زیاده.
اگه هیچ وقت آلرژی نداشتین، ولی حالا یهویی دچار عطسه و آب ریزش بینی شدین، ممکنه یا دچار آلرژی شده و یا اینکه سرماخورده باشین. اگه دچار آلرژی شده باشین علائم دیگری مثل خارش گلو، ریزش اشک از چشما و … رو هم تجربه می کنین. البته این علائم در سرماخوردگی هم می تونن بروز کنن، فرقش اینه که در سرماخوردگی علائم تقریبا بعد از دو هفته به طور کامل از بین می رن، ولی در حساسیت بازم ادامه دارن.

۶- حساسیت به یه چیز یعنی اینکه فقط به اون چیز خاص حساسیت دارین.
حساسیت داشتن به یه چیز شما رو مستعد دچار شدن به حساسیتای دیگه هم می کنه؛ مثلا آدمایی که به بعضی گروه های خاص حساسیت دارن، به بعضی از غذاهای گیاهی و پروتئینای مشابه هم حساسیت دارن. مثلا اگه به گرده های درخت توس حساسیت دارین، با خوردن سیب وحشی، هلو، گلابی، هویج، بادام و توتا هم دچار خارش دهن و گلو میشین، مخصوصا در فصل گرده افشانی. پس سال گذشته این تجربه رو گذرونده اید، امسال نزدیک فصل گرده افشانی حواستون باشه از میوه هایی که ایجاد حساسیت می کنن، نخورین.
اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، یه راه دیگه واسه کاهش حساسیت به این میوه ها، پوست گرفتن اونا و یا پختن اوناس، چون پروتئینا بیشتر در پوست میوه ها هستن و پختن اونا هم باعث تغییر پروتئینا می شه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *